MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 331521 views
 
Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Sunt curios daca cei de la Alstom vor asambla trenurile la Bucuresti de au participat si cu firma din Romania ca subcontractant.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Mai mult ca sigur, 5% URMRI Militari, cam asa se citeste oferta lor.
Parlez vous francais?
Moi non plus!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

subway guru wrote:
@PTMZ
Daca tu esti fan <ruski> eu sunt fan <rumunski evropeiski>!
:bere:

Adevărat, și eu sunt la fel. :bere: Pasiunea mea pentru "ruski" se oprește la transportul în comun. Și faptul că îmi plac vehiculele rusești nu înseamnă că nu-mi plac cele europene. Acum, că mi-ai dat argumentele de rigoare, am realizat și eu că nu e o soluție fiabilă Metrowagonmash.
Eu sper să câștige Rotem sau Alstom, în acest caz. Astra-CRRC e prototip de la 0, deci nu prea îmi surâde, iar CAF, dacă vine tot cu BM3, mai bine nu. Metrowagonmash e incert, dacă nu vine cu Moskva, ce are niște standarde decente, va trebui să vină cu un prototip, iar cum prototipurile rusești nu prea au viață lungă, atunci e cam clar ce se va întâmpla dacă vor câștiga.
PS:
La Moskva, ecartamentul nu ar trebui să fie o problemă, iau boghiuri de 1435mm de la PK TS și gata. Gabaritul da, e o problemă.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Ca sa nu zica cineva ca suntem partinitori hai sa spunem ceva si de bine!
Fiabilitatea ruseasca e recunoscuta. Trenurile lor cam <arhaice> sunt deosebit de robuste, la performante si sofisticareli rezultate mai modeste.
Unde exceleaza e la intretinere si reparatii...rapid si ieftin.
Tinand cont ca inca mai avem pereti frontali de perforat ar fi solutia optima pentru acest gen de ispravi!!!
:lol:  :lol:  :lol:
Si nu ne vom alege cu rame infipte in zid ci cu noi tunele strapunse <neconventional> in teren!
:bere:

 



Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Nu. De altfel, ce noutăți ar putea fi? Abia a trecut o lună, mai e timp berechet.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Ar fii cazul ca si ASTRA vagoane sa-si spuna ”cuvantul”. E singura ramasa solitara, in Romania, in ceea ce priveste capacitatea de productie pentru transportul urban, cu resursa umana neos romaneasca. E competitiva? Daca se adauga si ROCAR era si mai si! In prezent, aceasta firma lupta, si nu sunt cuvinte desarte, sa dovedeasca ca produsele lor sunt competitive, vandabile, pe orice piete. Parteneriatele cu anume consacrati, in domeniu, i-au zamislit un drum. Cred ca cu totii vrem sa reuseasca! E inspre beneficiul tuturor! :think: :yes:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex micutzu

Personal m-as bucura sa ia Astra ambele licitatii (tramvaie si trenuri de metrou).
In felul asta,ar putea sa se dezvolte semnificativ cu banii obtinuti din cele 2 contracte si pe viitor sa devina un competitor serios pentru firmele consacrate de material rulant din Europa.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex George

Personal mi-ar părea bine să cumpere metrouri de calitate şi să-şi vadă Astra de treaba ei, când va avea efectiv un asemenea produs, cu plăcere, dar până atunci, alegem ce e mai bun la bani egali.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Valentin

Si de ce cele de la Astra n-ar fi de calitate? Ai pe ce sa te bazezi? Sau te bazezi pe pura speculatie? De unde stii ca sunt bani "egali"? Inca nu s-a ajuns la etapa financiara sa stim cu ce oferta vine fiecare producator + nu e obligatoriu sa aiba o oferta fix cat suma estimata. Nu zic ca ceilalti producatori nu fac rame bune, dar asta nu inseamna ca la licitatie avem "aia bunii" si "aia prostii". Pe langa asta, cine se va ocupa de mentenanta noilor trenuri? Firma producatoare sau tot Alstom? Ma refer pe termen lung (in garantie si dupa).

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Ele vor avea 3 ani de garantie full-warranty asigurata de catre producator, dupa ajung pe mana Alstom.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex cris_m

Pai si Alstom cat mai are contract? Ca poate vezi ca expira pana se termina garantia noilor trenuri si raman cu ele in aer (nu ca ala din depoul Berceni :) ).

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

ASTRA a facut vagoane de calatori, acum peste 20 de ani, care erau agrementate la viteza de...de...200km/h. Da, da! Cati stiu asta?
N-as vrea ca cine castiga licitatia sa plateasca doar cei 19% TVA, dar poate de data asta nu mai e desemnat cel de pe locul trei castigator! ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Astra vagoane Arad e ca ceasurile Orex!
:lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419451 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use