Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414133 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 micutzu

Oare cat mai au de gand sa ne lase sa asteptam?Deja s-a intrecut orice limita a bunului simt cu licitatia asta...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mihai2005

Pănă în decembrie trebuie să mai avem răbdare. Eu nu mă plâng. :yes:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 punmeister

Rabdarea ca rabdare, dar sa nu mai faca vreo manevra cum au facut recent.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 micutzu

Nu stiu cata rabdare mai putem avea data fiind situatia mai mult decat jalnica a parcului actual.Bucurestiul a ramas singura capitala din UE care nu si-a modernizat parcul de tramvaie,pana si bulgarii ne-au luat-o inainte.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

La noi, BLF sunt considerate a fi moderne...stai liniștit, nici în Sofia nu sunt multe, doar pe liniile cu ecartament 1435. Pe 1000, circulă niște cocioabe, de V3A 93 e lux.
Oricum, tare mi-e că singurele tramvaie noi vor fi niște... CA-PPC...și va fi reîncarnarea lui V3A - 93...deci...nu aștept nimic modern...
Încă ceva. Nu mă aștept ca tramvaiele noi să vină mai devreme de 2022

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mihai2005

Eu țin cu Astra. Voi?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Asta crezi ca ar fii Imperio?
@Mihai2005
Avand in vedere faptul ca ASTRA ARAD nu ca incearca ci si reuseste sa RIDICE CAPUL (colaborare cu nemti sau chinezi, putin imi pasa), as fi unul dintre cei care as fi bucuros sa pun piciorul intr-un IMPERIO in BUCURESTI!

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mihai2005

Și peste încă vreo 5 ani și pe Autentic.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Nenea_titi wrote:
stai liniștit, nici în Sofia nu sunt multe, doar pe liniile cu ecartament 1435. Pe 1000, circulă niște cocioabe, de V3A 93 e lux.

Hai să folosim cuvinte potrivite!
Ai spus că la Sofia doar cele de 1435mm sunt moderne, iar pe 1000m (1009 de fapt) sunt cocioabe. Însă uite că pe ecartament îngust circulă și PESA Swing! Ai vreo dovadă concretă că PESA Swing de ecartament 1009mm de la Sofia este o cocioabă?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 GPS

Nenea_titi wrote:
La noi, BLF sunt considerate a fi moderne...stai liniștit, nici în Sofia nu sunt multe, doar pe liniile cu ecartament 1435. Pe 1000, circulă niște cocioabe, de V3A 93 e lux.
Oricum, tare mi-e că singurele tramvaie noi vor fi niște... CA-PPC...și va fi reîncarnarea lui V3A - 93...deci...nu aștept nimic modern...
Încă ceva. Nu mă aștept ca tramvaiele noi să vină mai devreme de 2022

La Sofia cele noi sunt pentru 1009 mm.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Albert

Imperio nu e pe pivotante. Astra 90% a participat cu ceva pe platforma CRRC, altfel nu ar trece de cerința legată de serie mica/prototip, lucru valabil si pentru Autentic. CRRC vinde sute de tramvaie, trenuri in China si sunt foarte foarte bune. Fiabilitatea materialului rulant fabricat de CRRC este bine cunoscuta, in China fiind considerat peste Bombardier, nu stiu dacă e mândrie nationala dau nu, dar cert este ca nu s-au înregistrat probleme pana acum.
Problema e la DURMAZLAR, experienta lor in material rulant tinde spre 0, doar cu câteva zeci de bucati si alea fiind pe boghiuri fixe, nu pivotante. Părerea mea e ca va câștiga Astra-CRRC, desigur, dacă PMB nu face niște mânareli care vor fi vizibile de la o posta. Deși nu vad interesul lor, decât dacă e vorba de ceva șpagă, dar dacă ar fi sa câștige Astra ar avea si ei numai de câștigat pe parte de imagine. Adică suna bine tramvaie fabricate in România după tehnologie chineza de ultima generație. De asemenea, nu exclud ca asocierea cu CRRC sa fie făcută doar pentru a respecta cerința legată de cifra de afaceri, in cazul acesta Astra ar trebui sa vina cu un Imperio GT8 cu boghiuri pivotante si echipamente Siemens, care nici asta nu suna rau deloc!

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 punmeister

Interesul lor este sa se laude ca "sustin industria romaneasca" si sa nu se aleaga dúamna primar cu frigiderul plin daca ar lua Durmazlar contractul, cum a fost la Otokar.

Durmazlar a propus pentru licitatie Panorama pe platforma GTx (idem si la licitatiile MDRAP pentru tramvaie de 18m), si oricand pot subcontracta la Siemens boghiurile de Avenio si nu numai, cum a facut Solaris acum 7 ani cu Tramino S111o pentru Olsztyn.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Pai nu era clar de ce s-au aliat cu chinezii? Tocmai pentru ”boghiu pivotant”! In rest, pentru calatori/necunoscatori e IMPERIO, da?!

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Albert

@punmeister, pai și nu e serie mică/prototip ce propune Durmazlar? :headbash:

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426210 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use