Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Hunedoara

 

Topic: Transportul în municipiul Deva

35 posts, 15256 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Transportul în municipiul Deva cris_m

După cum se poate vedea din ştiri, situaţia transportului local este destul de incertă şi se pare că nu se va schimba prea curând... Principalul operator local rămâne Tirius Transtur, acesta deţinând, în acest moment, următoarele linii (am trecut traseele în paranteză):

- 1 ( Deva – Operă – Lido – Liceul Auto – Ceangăi – Sântuhalm – Macon – Cristur sat)
- 3 (Gară – Magazinul Tineretului – Autogara Veche – Baia Sărată – Anton Pann – Zahana)
- 8 (Gară – Centrul Vechi – Spital – Dacia – Astoria – Trident – Minerului – Licee – Policlinica Veche – Mioriţa – Spital – RIB BANK – Piaţă – Gară)

Mai jos, câteva vehicule ale operatorului Tirius Transtur, majoritar dube sau microbuze, singurele autobuze/autocare fiind ale altor operatori... În afara de Iveco-uri, restul par destul de bine întreţinute. ;)

Dube Mercedes Sprinter, cam cele mai noi pe care le-am văzut:

B 71 LAH pe linia 8 retur:



20160704_104622 by Cristi M, on Flickr

HD 10 DIW pe linia 8 dus:



20160704_143511 by Cristi M, on Flickr

B 72 MHC (cred ca tot al Tirius  :?  )



20160704_102802 by Cristi M, on Flickr

Dube mai vechi, marca Iveco:



20160704_144528 by Cristi M, on Flickr



20160704_145928 by Cristi M, on Flickr

Un vehicul tot al Tirius, dar pe care nu am reuşit să-l identific...



DSC_7242 by Cristi M, on Flickr

Am văzut că pe site-ul lor, au o poză de aproape cu acesta, cu altă vopsea pe el ( :!: ), dar tot nu am reuşit să văd ce e... Am fost plăcut surprins să văd că au o secţiune dedicată vehiculelor din dotare, secţiune parţial funcţională, dar oricum...  :)

 


Re: Transportul în municipiul Deva cris_m

În continuarea celor de mai sus, câteva poze cu staţiile şi o hartă a traseelor, singura de altfel pe care am văzut-o. Evident, fără legendă  :twisted:. În general, staţiile nu sunt acoperite şi nici nu sunt foarte evidente, în unele cazuri semnalizarea lipsind cu desăvârşire. :popa: Singurele excepţii, cele câteva mai centrale, pe care le-am pozat...


Staţie fără refugiu...



20160704_102524 by Cristi M, on Flickr

Staţia de la Spitalul Judeţean:



20160704_145147 by Cristi M, on Flickr

Staţia "Patria(Spicul)", singura unde am găsit o hartă...



DSC_7222 by Cristi M, on Flickr



20160705_213825 by Cristi M, on Flickr

Capătul de la Gară, unde staţionează şi cursele judeţene/interjudeţene. Totodată, aici este şi staţie de taxi-uri:



20160706_101451 by Cristi M, on Flickr



DSC_7231 by Cristi M, on Flickr

Altă staţie importantă de taxi-uri se găseşte la Spitalul Judeţean:



20160704_145316 by Cristi M, on Flickr

 


Re: Transportul în municipiul Deva andrei11

Acum nu ca aş ţine cu tot dinadinsul să fiu cârcotaş, nici n-am fost in Deva niciodată, darcum arată Deva din avion e cam greu sa ai 2 ( doi )   operatori pentru transportul local... Şi  Bucureştiul  are unul singur...

 


Re: Transportul în municipiul Deva cris_m

La cat de mic e orasul, gandeste-te ca in afara de pensionari si cei care chiar se grabesc, restul prefera sa mearga pe jos. Asa cap-coada, faci 1 ora jumate' pe jos (cu mers lejer). :roll:

 


Re: Transportul în municipiul Deva andreir14

Operatorul Tirius Transtur a sistat activitatea transportului local de la 1 septembrie 2018, ca urmare a unor neînțelegeri cu Primăria Municipiului Deva.

Începând de azi, 6 septembrie 2018, principalul operator este Societatea Transport Public Local Deva (STPL Deva), parcul societății fiind format din 7 autobuze MB O345 Conecto C închiriate de la STP Timișoara, urmând să vina alte 5 autobuze închiriate de la compania BV Dasler SRL. STPL și-a început activitatea astăzi, la ora 5:30, iar traseele și tarifele au rămas neschimbate.

Autobuzele Mercedes Conecto trimise la Deva sunt înmatriculate astfel:

TM 15 GOC
TM 15 GVJ
TM 15 HCA
TM 15 GUO
TM 15 GNY
TM 15 GLO
TM 15 GUM


De asemenea, o imagine cu 15 HCA și 15 GOC in autobaza STPT:

Sursa imagine: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 2048782220



 


Re: Transportul în municipiul Deva stefan_br

Municipiul Deva  a inchiriat 8 autobuze SH, marca Volvo.

8 autobuze vor circula pe străzile Devei în câteva zile

Autobuzele au fost închiriate din București și vor lua locul celor care au fost luate cu împrumut de la Primăria municipiului Timișoara imediat după înființarea firmei de transport local a Devei.

Cele opt autobuze sunt marca Volvo, fabricate în 2009. Autobuzele sunt Euro 5, dotate cu aer condiţionat, rampă pentru persoane cu handicap, podea joasă și scaune tapiţate. Chiria lunară pentru un autobuz este de 1.800 euro. Contractul de închiriere este de 2 ani. Mai mult, la finalul contractului, autobuzele vor putea fi achiziționate la 1.000 de euro/bucată.

Pe de altă parte, municipalitatea a depus un proiect pentru obținerea de fonduri europene pentru achiziționarea de autobuze electrice.


sursa: http://hunedoaralibera.ro/deva-cum-arat ... aIvaAVXYiw

Author: Monalise Hihn

auto-3a.jpg (3.25 MB; downloaded 5627 times)


auto-2a.jpg (2.56 MB; downloaded 5628 times)

 


Re: Transportul în municipiul Deva ByOnu

andreir14 wrote:
Societatea Transport Public Local Deva (STPL Deva)


Ce ne mai plac noua denumirile lungi, complicate si ultra birocratice (daca ne referim si la S.A. care trebuie musai mentionat mereu). Un STD ce ar fi avut?

 


Re: Transportul în municipiul Deva aztec

Cu alte cuvinte, 44.200 euro ....in rate...

 


Re: Transportul în municipiul Deva andreir14

Autobuzele sunt Merkavim Pioneer, fabricate pe șasiu Volvo B8RLE. Au circulat înainte în Israel, probabil în cadrul operatorului Egged.

 


Re: Transportul în municipiul Deva Dragos31

Navigand virtual prin Deva, am "intalnit" pe Bd. Decebal un autobuz Mercedes-Benz Citaro al Tiristur Transtur, pe care nu l-am regasit in prezentarea lui cris_m din anul 2016. Atasez mai jos un printscreen.  :D

De mentionat ca, conform Google Earth, imaginea este din luna August a anului 2018.



 


Re: Transportul în municipiul Deva andreir14

Cei de la Tirius au mai avut un Cito și încă un Citaro UE (interurban), care au fost cumpărate de administrația din Făgăraș, pentru a reînființa serviciul de transport public de acolo.

 


Re: Transportul în municipiul Deva Dragos31

In Deva anului 2019, transportul public este operat de catre Societatea de Transport Public Local Deva(STPL Deva), dupa ce din Septembrie 2018, operatorul Tirius Transtur si-a incetat activitatea.

Pe 20 si 21 Iulie 2019, am poposit si eu in resedinta judetului Hunedoara, iar, pret de cateva ore, am avut ocazia de a fotografia autobuzele si midibuzele STPL Deva. In cele cateva ore petrecute in oras, am remarcat cateva autobuze Volvo, respectiv midibuze Karasan Jest(asemanatoare celor din Braila). Prea multe nu as avea de comentat, pentru ca nu am apucat sa si calatoresc cu transportul public in Deva, asa ca voi lasa capturile pe care le-am realizat sa vorbeasca de la sine.

De asemenea, pentru informatii privind orarul si traseul mijloacelor de transport in comun, va sfatuiesc sa accesati site-ul Primariei Municipiului Deva, in sectiunea dedicata transportului public: https://www.primariadeva.ro/pagina/tran ... blic-local

Mai trebuie sa mentionez ca numarul liniilor de autobuz din Deva este de 7, iar 6 dintre acestea au punct comun in  fata garii, acolo fiind si terminalul acestora...

Incep seria de poze cu autobuzele Volvo de 12 metri(2 usi):

B 101 MXI - Linia 7 - Gara - 21 Iulie 2019





B 101 MXI - Linia 6 - Bd. 1 Decembrie 1989(Statia "Patria") - 20 Iulie 2019





B 101 MXL - Linia 3 - Gara - 21 Iulie 2019





B 101 YFK - Linia 3 - Gara - 21 Iulie 2019





Midibuze Karasan Jest...

HD 01 TLD - Linia 7 - Gara - 21 Iulie 2019





HD 10 TLD - Linia 2 - Gara - 21 Iulie 2019





De asemenea, graficul liniei 6 din statia "Patria", sensul de mers spre "Minerului".





De asemenea, vreau sa ii multumesc lui @cris_m pentru recomandarea facuta in anul 2016 la topic-ul de "Diverse", ce consta in a servi pranzul/cina la Pizzeria Venetia, chiar am mancat o pizza buna acolo, si, drept urmare, ma simt dator sa o recomand si eu in continuare colegilor de forum care vor avea in viitor drum prin oras.  :bere:

 


Transportul în municipiul Deva Andrei Andraș

Conecto-urile bănățenilor mai sunt închiriate la Deva?

 


Re: Transportul în municipiul Deva Dragos31

Nu mai sunt Conecto de la Timisoara. Daca nu ma insel, s-au intors acasa dupa primele doua luni de exploatare in Judetul Hunedoara. In momentul de fata, in Deva circula exclusiv autobuze Volvo si midibuze Karasan Jest.  :yes:

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Hunedoara  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use