Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 774737 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov CiprianTRB

În trecut a existat linia 471 care ducea pana în Adunați Copaceni, Județul Giurgiu!

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Bogdan MD

Dragoscat4609 wrote:
Nu se introduce STB in Tunari care e lipit de Bucuresti si se introduce afara Ilfovului? :) Nicio sansa.


Este al nu stiu catelea comentariu pe tema asta. Nu s-a introdus inca transport in Tunari sau alte localitati din Ilfov fiindca nu avem inca destul autobuze. Si nu este obligatoriu ca RATB sa deserveasca toate rutele, orice privat care se incadreaza in conditiile cerute poate participa: autobuze de o anumite dimensiune (nu dube), tarif unic, validatoare care accepta cardul Activ al RATB. S-au lansat acum 2 saptamani licitatiile pentru ultimele trasee ramase, si orice poate castiga pachetele respective.

Cat despre alte localitati apropriate de Bucuresti, dar care au ghinionul sa fie in alt judet, consider ca ar fi normal ca ele sa aiba posibilitatea de a se inscrie cumva in ADTPBI si a beneficia de transport, cu drepturile si obligatiile aferente. Momentan asociatia respectiva s-a format pe zona metropolitana care s-a constituit "de facto", din Bucuresti + judetul Ilfov. Alternativ, definirea unei adevarate ZMB cu limite care respecta nevoile reale ale regiunii ar putea permite noi trasee.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov rosetti61

Localitatile din buza judetului Ilfov ar trebui sa beneficieze de linii regionale STB sau altii - Crevedia, Bolintin*, Fierbinti-Targ (a fost in trecut linia 415 pana acolo), Adunatii Copaceni si mai departe (pana unde ajungea odata prin anii 50-60 linia 54)
Pe DN1 Potigrafu-Pucheni poate candida la inscrieri in asociatia de dezvoltare? A trebui sa se ia ca etalon vechea regiune Bucuresti care includea si alte localitati, acum aflate prin alte judete vecine.

*a apartinut odata de Ilfov dar in urma reorganizarilor teritoriale a ajuns la Giurgiu.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov BGP2597

Dacă tot mergi până în Potigrafu, mergi mai bine până la capăt în Ploiești  :lol:  :lol: Oricum, sunt de acord că responsabilii ar trebui să ia în calcul includerea în AD(i)TP sic și a localităților din județele vecine. Avem în momentul de față trasee care au 40km pe semi-cursă către Nordul Ilfovului, dar în Sud sunt atâtea localități în celelalte județe limitrofe care sunt pe o rază de 10-15km de principalele intrări în oraș și nu fac parte din acest sistem.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov rosetti61

Deci Prahova e singurul judet care nu poate participa - de la Snagov este o aruncatura de bat spre Bara si Balta Doamnei dar nu, nu e trafic care sa justifice linii de autobuz. In trecut ITA a avut traseul Bucuresti - Potigrafu - Balta Doamnei - intersectie Ferma - Olarii Vechi - Fanari (nu mai stiu daca de vineri-sambata-duminica sau S-D-L). 78 km, plecare Buc Baneasa 8.30 sosire Fanari 10.00, plecare Fanari 10.30 si sosire Bucuresti 12.00.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov BGP2597

Nu văd de ce n-ar putea, Bucureștiul atrage un număr semnificativ de navetiși inclusiv din Prahova (câteva mii numai din Ploiești), deși dacă îmi amintesc bine, cineva spunea aici pe forum că pentru distanțe mai mari (50km?) este nevoie de tahograf. Zona integrată de transport ar trebui făcută (în cazul de față extinsă) pe baza relațiilor dintre toate localitățile din jurul Bucureștiului, nu doar după apartenența lor la Județul Ilfov.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov punmeister

Euro 3-urile cand au venit aveau tahograf digital, nu stiu insa daca sunt folosite.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Bogdan MD

Daca am inteles eu bine legislatia, ADTPBI practic a reusit sa defineasca Bucuresti-Ilfov ca fiind o singura regiune administrativa dpdv rutier, nu doua, astfel incat traseele sa nu mai fie considerate inter-judetene si legiferate ca atare. De asta au si fost atatea proteste ale dubarilor, fiindca aranjamentele lor prin MT, cu trasee operate de decenii de catre acelasi operator, fara niciun standard de confort, au fost desfiintate peste noapte. Cred ca orice localitate non-Ilfov se supune in continuare legislatiei vechi, deci mai greu cu acordurile direct intre primarii.

Totusi, nu cred ca ar fi foarte greu ori sa se infiinteze cate o asociatie de transport pentru regiunea Prahova, de exemplu, care sa aiba capetele de traseu la limita judetului, unde sa poti transfera catre liniile de Ilfov. Un fel de R501 Gara de Sud Ploiesti - Potigrafu, unde opreste si linia aferenta spre PPL (am uitat care).
Varianta a doua ar fi sa se formeze o alta asociatie la nivel supra-judetean, care sa aiba dreptul sa decida traseele la scara mai larga, cu tarife evident, mai mari. Astfel ar fi reglementat transportul Bucuresti-Ploiesti, Bucuresti-Urziceni, etc, cu linii expres si linii locale, care opresc in satele de pe traseu.

Tot ce am scris mai sus am scris din experienta vietii cotidiene in sudul Frantei, unde am lucrat, in regiunea Marseille-Aix-Provence. Acolo sunt 3 regiuni de transport definite, cu multiple companii de transport in fiecare, zona Marseille, zona Aix en Provence si Etang de Berre. Toate au tot felul de combinatii de linii locale si express, toate pana la limita administrativa sau localitatea imediat urmatoare, unde, daca aveai chef sa astepti, puteai sa schimbi  cu o linie a regiunii urmatoare. Ori, puteai sa iei o linie expres interregionala, care lega obiectivele mai importante (orase, aeroport, gari). La tarif mai mare, evident. Toate sunt usor de gasit si planificat, cu orare, pe siteul macroregiunii. Va recomand ca exemplu, poate si ai nostri vor realiza ceva similar. Linkul AICI

Apropo de ce se face la noi, consider ca ar fi normal ca TOATE liniile aprobate de de ADTPBI sa fie afisate pe toate indicatoarele de statii, la comun. Momentan, liniile din Chitila nu apar pe placutele RATB si asta generaza confuzie. De asemeni, ar fi normal, ca in orice alt oras cu firme de transprot multiple, ca toate vehiculele RATB+ privati din Ilfov care au trasee castigate sa aiba sigla ADTPBI (sau ceva mai usor de tinut minte) pe ele, la fel si cardurile de transport. Omul trebuie sa inteleaga ca titlul sau de calatorie e valabil pe orice linie cu acea sigla, unde tariful va fi acelasi. In conditiile in care alti privati inca circula si taxeaza si triplu, trebuie sa fie usor de deosebit intre ele.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

De la 01 Ianuarie 2019, linia preoraseneasca 422 a devenit R476.

Traseul s-a mentinut - Clabucet - Soseaua Chitilei - Chitila. Am discutat in urma cu aproape 2 ani pe forum: viewtopic.php?f=228&t=3987&start=56#p244036

Fata de toamna anului 2018, turatia a ramas la fel: 5 autobuze de luni pana vineri si 3 in weekend.

Astazi am avut drum prin zona si am ramas surprins sa constat ca s-au apucat de lucrari la capatul de langa benzinaria LukOil  :shock: Norocul soferilor de la Floreasca a fost ca aceasta iarna a fost una blanda ... Ramane de vazut in cat timp se va termina fundatia si asfaltarea locatiei. Cel putin asta sper ca se intampla  :popa:

De asemenea, in Chitila, placutele de statii montate au fost modificate si adaptate traseelor curente.

DSC_0372.JPG (223.41 KB; downloaded 3840 times)


DSC_0376.JPG (271.02 KB; downloaded 3839 times)


DSC_0377.JPG (278.84 KB; downloaded 3838 times)


DSC_0383.JPG (220.86 KB; downloaded 3839 times)


IMG_6917.jpg (150.57 KB; downloaded 3839 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo rosetti61

Simbolul poate fi mutat sus sau pe partea alba iar in dreptul liniilor sa se specifice ce companie le opereaza, STB si STCM.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo ByOnu

Avand in vedere ca vorbim despre, teoretic si practic, transport public integrat, nu prea vad utilitatea specificarii operatorilor. Dar da, simbolul grafic cu bus ar putea fi mutat in partea superioara. Doar e clar ca nu opreste tramvaiul pe acolo. :lol:

Eh, inca este foarte, foarte bine! Un semn clar de decenta si civilizatie.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov BodoMinea

Staţia de autobuz STB SA „Păcii” se reamplaseză

Când se face o astfel de modificare, fie ea și foarte mică TREBUIE puse coordonate GPS sau un link spre Google Maps pe punctul respectiv... Altfel e cum nu ar fi pus informarea deloc. Dar ăștia sunt 'setebeii'... :popa:

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo rosetti61

Dar ce facem cu 429 dupa ce iese din Chitila catre Bucuresti, e pus in statiile STB?
Ajunge in statia Pacii (care vad pe celalalt topic ca s-a mutat si nu sunt mentionate decat liniile STB) sau intoarce in intersectia Iuliu Maniu cu Valea Cascadelor?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Dragos31

Ajunge la Pacii. Ar fi fost dificil de intors in intersectie. Si nu, nu e trecut in statiile STB-ului :roll: .

 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421499 posts in 5251 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use