Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tatra T4R

2743 posts, 691971 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 196
 
 

📖 Pagination options
Re: Tatra T4R alexxd_31

Asta e solutia.
Scuzati offtopic-ul
drezina.jpg (49.83 KB; downloaded 1750 times)

 


Re: Tatra T4R subway guru

Se incheie o era la STB, adio Tatre...urmeaza IVA la Metrorex?
Am sters o lacrima nostalgica pe obraz, le vom regreta, tramvaie mai <voinice> ca Tatrele n-au circulat pe la noi niciodata...

 


Re: Tatra T4R SirVlady

Nu cred ca retrag IVE-le asa de rapid. Mai tin cativa ani (sau poate sunt eu prea optimist, cine stie).  :popa:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R ADK

Nici nu-mi amintesc când am mers cu o Tatră ultima dată... Cred că sunt 3 ani. Dacă aşa este, înseamnă (dacă nu cumva s-o răzgândii) că acest subiect va primi şi el un (ex). :cry:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R GPS

SirVlady wrote:
Nu cred ca retrag IVE-le asa de rapid. Mai tin cativa ani (sau poate sunt eu prea optimist, cine stie).  :popa:

Cel puțin pe M4 vor rezista până la inaugurarea M6.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Utilizator anonim

Desi suntem in off-topic - macar STBul are o rezerva de V3Auri pe care sa le activeze intr-un timp relativ scurt, Metrorex abia are trenuri pentru magistralele actuale, iar utopicul M5 are biciclete  :lol:

 


Re: Tatra T4R punmeister

Pe M5 mergem cu papucul :mrgreen:
statie_metrou_1_decembrie.jpg (38.12 KB; downloaded 2067 times)

 


Re: Tatra T4R Victor92

Pana la noi ordine, acestea sunt ultimele poze cu tramvaiele Tatra T4R in circulatie din partea mea.

Capturile le-am realizat aseara.

3344





3356 - Unul dintre cele mai fiabile tramvaie. Nu a intrat cu defect in utimele luni. Poate sa mai circule mult si bine.





3379





3392





3425





3428



 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Utilizator anonim wrote:
Desi suntem in off-topic - macar STBul are o rezerva de V3Auri pe care sa le activeze intr-un timp relativ scurt, Metrorex abia are trenuri pentru magistralele actuale, iar utopicul M5 are biciclete  :lol:


Rezerva respectivă de câte tramvaie este? Timp scurt ce înseamnă? 1 săptămână, 1 lună, 1 an? Că din câte văd, afară de Giurgiului care felicitări lor, au doar 6 tramvaie trase la gard, și pe care le-ar paste transformarea în PPC, tote depourile au mai bine de 10 tramvaie defecte... Mă refer atât la cele ce sprijină gardul depoului, cât și cele din URAC... Câte sunt... Mai bine de 100 pe dreapta? Mă refer la V3A, toate modelele. Își permite STB să renunțe la Tatre acum? Cine face inspecția calitativă a produsului URAC? Cred că ar fi bine ca Tatrele sa fie exilate pe liniile 43,11,35(modificat spre 13 Septembrie că spre Militari e perfect inutil). Dacă STB e în criză de tramvaie, dar își permite să umilească călătorii ca astăzi... De era un trafic infernal... Felicitări. Și apropo : de ce Militari ar trebui să devină depoul tomberon al STB, când e un depou modern? Ar trebui să i se aloce măcar 10 chppc, de pilda 017, 056, 320...si să se mai transforme alte căzături care sprijină gardul. Cât despre Tatre, jos pălăria. Au ținut cam cât erau garantate. Peste 40 ani... Stau și ma gândesc că niciun V3A 93 nu are nici 30 ani. Și multe stau la gard descompletate. Zic că totuși ar trebui urgentata această achiziție de 100 tramvaie. Nu mai zic de continuarea proiectului bucur LF. Că și ăla e mai rău ca Tatrele dupa 40 ani. Am mers destul cu ele ca să mă conving de calitatea și fiabilitatea lor... Mai bine se continuă proiectul PPC până la venirea noilor tramvaie... E mai ieftin. Am fost plecat un pic prin zone cu apă caldă și televiziune color full HD : Roma are parțial LF din anii 90, Luxemburg la fel, navete spațiale, am fost și în Viena, Budapesta, Și alte orașe...din România, Arad, Oradea, Cluj... Acolo paseam direct în tramvai... Aici zici că te sui în pod. Stau și ma gândesc... Oare ies la pensie văzând tramvaie noi?

 


Re: Tatra T4R subway guru

Sa nu uitam ca Tatrele erau singurele capabile sa <urce dealul> la Izvor in pas alergator!
Cat despre IVA...aceasi tehnologie, aceeasi <voinicie> dar din pacate aceeasi soarta...azi, maine sau poimaine!
:bere:

 


Re: Tatra T4R punmeister

Fata de Tatra, IVA a trecut totusi pe mana Alstomului de inca isi fac treaba.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Utilizator anonim

IVA desi nu prea le suportam, sunt mult peste plasticele CAF. Si la mers, silentioase, aerisite.  :oops:

 


Re: Tatra T4R punmeister

Macar la IVA geamurile se inchid ermetic, asta spre deosebire de CAF :popa:

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

De acord cu tine... Dar dacă din 8 șuruburi se pun 4 că restul de 4 îi trebuiesc lui Bibi din Urac la trocariciul de acasă și în loc de alea 4 pune sârmă, că lasă că merge și așa... Se întâmplă ce se întâmplă. Perfect de acord ca nu e vina Tatrelor. Și că au capabilități pe care un V3A nici nu le speră. Dar, nu mă aștept la lucruri prea fericite nici cu reactivarea V3A... Că dacă le repară și pe alea ca pe 3381,după metoda de mai sus, îmi dau seama ce calitate va fi...niște tomberoane și sicrie rulante.

 


Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 196
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426206 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use