MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 71261 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Variante traseu GdN - Progresu aztec

Cred ca trebuie luat de jos in sus.
Pt ca sigur acelasi traseu in toate variantele sunt  cei zeci de metri de inceput.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Hai sa nu ne mai jucam si sa vorbim pe date concrete.
Acestea sunt multele variante de traseu "analizate". Unele sunt din categoria "no comment", ca sa nu spun mai multe... Vorbesc despre cele incepand de la culoarea bleumarin, pana la cea gri de langa linia punctata din stanga, care nu au legatura cu M2 si , cel mai probabil nici cu M3, ramanand  doar cu M1 la Basarab, asa cum spuneam ieri... Ele merg prin balarii si probabil urmaresc teoria enuntata pe aici ca o varianta de metrou poate "dicta" dezvoltarea orasului, altfel nu vad de ce s-ar fi gandit cineva la un asemenea traseu, care nu are legatura de schimb cu liniile existente.
Singurele care merita discutate sunt rosu, verde, mov si roz, cu variantele lor, adica fix cele de care stim de ani buni. Adica cele care ajung la M2. Restul sunt de umplutura, sa ne laudam cu multele variante analizate. Asa, niste linii aleatorii pe harta poate sa traseze orice copil de 2-3 ani.
Variante de traseu analizate.jpg (1.12 MB; downloaded 3167 times)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Știi ce nu înțeleg eu pe harta asta ? Și mai mult e o joacă de copil ?
Sunt trasate acolo M 7 și Inelara Sud. Dar de unde știu ei traseele ? De ce nu avem carioci și pentru M 7 / 8 ?
Să fim serios, singurele variante logice sunt prezentate aici
Restul e gargară !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Pai si la inelara si la M7 nu prea exista alt traseu logic, asa cum nu prea exista nici la M4, cu exceptia tronsonului dintre M2 si Hasdeu. ... O sa avem carioci si pentru M7 si inelara, cand se vor plati sume grele pentru a vedea multe linii pe harta.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Păi atunci NU trebuiau să apară pe harta asta. Și văd că e o linie care se orpește în curtea Parlamentului. Sau mă înșel eu ?
P.jpg (245.74 KB; downloaded 3150 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

O fi vreo linie in viitor cu care sa evadeze parlamentarii la nevoie ... Vad ca duce fix la Cimitirul Ghencea... :)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Hai că m-am prins, unește varianta 2 cu 13 !
Eu vreau M 4 pe la Iancului. Se încadrează în aceeași categorie !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Daca platesti bine, se poate face o linie colorata M4 pe la Iancului...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Nu, pentru ca nu intra in zona de analiza.
P.S.
Nu stiu cum ai intrat in posesia acelei harti dar imi pare un mic trish...pentru ca evident nu e de la <selectia finala> a SPF...hai atunci sa-l rugam si pe aztec sa puna ce <material> de sertar zice el ca are si mai vorbim <dupe>. Sau altfel spus e vreo varianta ce nu a fost luata in consideratie??? Daca nu, ce va tot <infoiati> voi acolo???
:popa:

 



Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

Perfect, e deci de <domeniu public> dar eu v-am cerut doar cele 7-8 selectate, aici sa va vad!
P.S.
@sab
Ai acolo doar 13, eu stiu ca in realitate, in final au fost cam 18!!!
:bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Guru, pe cuvânt de onoare, n-are sens.
Noi am trecut de cele  7-8 variante, numai cele 3 variante prezentate  de sab contează, iar din cele 3 vaianta cea mai logică ( de sub Cobălcescu / Schitu Măgureanu ) "cade" pe motiv că e prea complicată / prea scumpă, iar ne luăm după criteriul acela tâmp << prețul cel mai mic >>
Varianta pe sub Cobălcescu / Schitu Măgureanu ar fi avut avantajul unei megaintersecții M 1 / 3 / 4 / 5, dar asta e, n-a fost să fie.
Pe de altă parte mi-e clar că Berceniul NU va mai beneficia de o linie de metrou ( așa cum am gîndit eu în primul post ), M 2 va fi unica din cartier, deci de la Eroii Revoluției M 4 va urmări Șos Giurgiului.
Traseul acela prin West este așa, să fie, este echivalent cu unul prin Est.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Daca am numarat eu bine, sunt 7-8 care ajung la M2 la Eroii Revolutiei...Deci....
Trist ar fi sa fie "calificata" o varianta care nici macar nu are intersectie cu M2. Dar nu m-as mira.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu subway guru

La toate variantele sunt argumente pro si contra...nu uita!
In ultima instanta putem schimba termenii <concursului>, e vreo varianta mai <dasteapta> care nu e pe harta pusa de colegul sab? (Varianta de traseu pe la balconul lui Andrei se exclude din start!)
:bere:
sab wrote:
Daca am numarat eu bine, sunt 7-8 care ajung la M2 la Eroii Revolutiei...Deci....
Trist ar fi sa fie "calificata" o varianta care nici macar nu are intersectie cu M2. Dar nu m-as mira.

Nu ti se pare normal? Eu am zis de mult ca <ajutorarea> M2 e un argument major in favoarea M4sud dar mai sunt si voci (unele chiar cu ceva <greutate specifica>) ce doresc sa cante <in falset>...
:o

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use