Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Calea Griviței - Bd. Bucureștii Noi

77 posts, 42631 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N linia 69

Un troleibuz daca vine de pe b-dul  Lascar Catargiu se poate incadra foarte bine pe banda 3 din rond pentru a intoarce (a face stanga), ba chiar poate sa opreasca si in statia comuna cu 86 si 79.
Mai greu o poate face daca vine de pe b-dul Dacia, dar nu e imposibil. Asta daca se va face sens unic pe strazile General Gheorghe Manu si Occidentului (varianta foarte utila).
In orice situatie capatul chinuit de la Sfintii Voievozi consider ca trebuie sa dispara, trebuia de mult ... !

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N Puss in Boots

Nu sa dispara, lasat la nevoie. E mai greu sa pui ceva la loc decat sa scoti. Se vede prin tot orasul, ce e scos e 99% bun scos.

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii N linia 69

In caz de nevoie se poate folosi o intoarcere mult mai lejera, pe b-dul Gheorghe Duca, b-dul Alexandru Ioan Cuza, str Leonida Varnali, pe unde intoarce 79, daca se reconecteaza reteaua existenta, nu e mare lucru, nu trebuie decat niste macazuri (in prezent 4) si o incrucisare. Capatul de la Sfintii Voievozi, dupa parerea mea nu-si are rostul, e tare chinuit.
Problema e ca daca se introduce sens unic pe str. Gheorghe Manu si str. Occidentului trebuie sa se gaseasca o alta solutie pentru intoarcerea lui 79. O solutie ar fi dierect din str. Gheorghe Polizu in Calea Grivitei. E discutabil ...

 


Re: Reteaua de troleibuz de pe Calea Grivitei - Bucurestii Noi ByOnu

Am remarcat că la 2-3 ani de la deschiderea pasajului Basarab, RATB (cel mai probabil) a montat niște prinderi suplimentare pentru rețeaua de troleibuz care este agățată de tablier. Am tot văzut prin București astfel de situații cu prinderi elastice, moderne, întinse la maximum (66, 76...) -- mie nu-mi pare ok, nu cred ca așa este proiectat sistemul.
prindere troleibuz sub pasaj basarab.jpg (360.83 KB; downloaded 3789 times)

 


Re: Calea Griviței - Bd. Bucureștii Noi Gabi23

Astăzi au profitat de suspendarea circulației troleibuzelor de pe liniile 86 și 97, în prima jumătate a zilei pentru a face o verificare vizuală a elementelor:
Podul Constanța - 09.10.2022.jpg (479 KB; downloaded 2162 times)

 


Re: Calea Griviței - Bd. Bucureștii Noi nokia2110

Simplă curiozitate: există vreun motiv practic pentru care au mutat macazul pentru bucla de la capătul de la P-ţa Sf. Voievozi/Liceul de muzică "George Enescu" mai spre piaţă.

 


Re: Calea Griviței - Bd. Bucureștii Noi Gabi23

Azi noapte a fost montat macazul de la intersecția Calea Griviței x Str. Polizu, în vederea reactivării rețelei pe Calea Griviței - Bd. Dacia. Mai sunt necesare reglaje și montarea încrucișărilor de la intersecția cu rețeaua de tramvai de pe Str. Buzești (demontate în vara anului 2023). De asemenea este necesară toaletarea copacilor crescuți de-a lungul anilor în care rețeaua nu a fost utilizată.
Macaz Grivița x Polizu - 20.03.2024 (1).jpg (179.32 KB; downloaded 324 times)
Macaz Grivița x Polizu - 20.03.2024 (2).jpg (204.09 KB; downloaded 324 times)
Macaz Grivița x Polizu - 20.03.2024 (3).jpg (185.09 KB; downloaded 324 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use