Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Despre atasarea pozelor

133 posts, 71145 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre atasarea pozelor 19jimmy84

Victor92 wrote:
Ce prostie ... pacat...pe Flickr calitatea pozelor expuse e la un nivel bun.

Ca prima solutie ... iti faci cont cu altul de Yahoo ...


Mie îmi zici. Tu ai peste 5000 poze acolo. :cry:

 


Re: Despre atasarea pozelor Victor92

Stiu ... De asta am si ales acest site de gazduire pentru ca se vad bine ...

 


Re: Despre atasarea pozelor WT_fan06

Avantajul flickr, pe care alte site-uri nu le au, e că acesta găzduieşte pozele la rezoluția lor originală.
Iar Imgur există doar din cauza Reddit-ului, ca site de glumițe proaste şi alte prostii, nu ca site de pasionați de fotografie/etc...

Presupun că dacă vrei să fii "pasionat" în continuare trebuie să scoți banul...

 


Re: Despre atasarea pozelor Andrei98

Sau putem sa umblam cu cate 4-5 conturi  :(

 


Re: Despre atasarea pozelor stefan_br

User-ul Andrei17 este rugat sa ne explice ce se intampla cu fotografiile sale mai vechi, multe postari au ramas fara fotografii. Atasat un exemplu:


viewtopic.php?p=241876#p241876

P.S. Va recomandam sa incarcati fotografiile pe spatiul pe care il aveti pe forumul nostru pentru a evita situatii de genul.

 


Re: Despre atasarea pozelor punmeister

Alea sunt din cauza Flickr-ului, ca asa s-a intamplat si cu pozele mai vechi ale lui Adrian Rosca.

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

stefan_br wrote:
P.S. Va recomandam sa incarcati fotografiile pe spatiul pe care il aveti pe forumul nostru pentru a evita situatii de genul.
Pînă acum recomandarea era să încărcăm fotografiile pe saituri externe, tocmai pentru a nu ocupa spațiul pe serverul forumului. În regulament, la secțiunea II pct. 7 se precizează:
Este permisa si recomandata gazduirea externa a fotografiilor pe site-urile http://www.flickr.com sau http://www.imgur.com.
S-a schimbat ceva și nu știm noi? Nu trebuia anunțat / modificat în regulament?
Oricum, pe serverul forumului nu mai e loc, eu nu mai pot încărca poze, deci recomandarea nu are sens...

 


Re: Despre atasarea pozelor cris_m

Problema sta in felul urmator:
De la 1 ianuarie, Flickr cere bani pentru mai mult de 1000 de poze, unii dintre voi ati depasit acel nivel deja. Daca platiti taxa, primiti spatiu nelimitat pe Flickr, daca nu, incepand cu 1 februarie, Flickr va sterge din poze pana se ating din nou 1000 de poze. Gratis si mult ar mai ramane Imgur, dar tare mi-e ca si ei vor pune curand taxa sau vreo limitare... Eu personal am platit mai devreme taxa ca mai apoi sa renunt treptat la Flickr (Imgur nu m-a prins prea tare, am doar cateva poze pe el oricum). Nu stiu ce sa va zic, fiecare decide ce este mai bine pentru el.

Aici pe forum, problema este alta. Pana la rangul de gold, fiecare rang are rezervat un spatiu pe forum (vezi regulament), gold avand nelimitat. In cazul tau misterr, tin minte ca ai si spus pe forum la Sudului cand ai ramas fara spatiu, ca o sa le pui pe site extern. Ok, nici o problema. Pana la o viitoare avansare, poti folosi site extern, dar sa tii cont de ce am spus mai sus. Ce a scris Stefan se aplica pentru cine mai are spatiu pe forum si posteaza pe site-uri externe, Flickr mai ales. Nu a fost el prea explicit :)

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

Flickr nu a început încă să șteargă poze, va face asta abia după 1 februarie pentru cei care nu achită, așa că nu știu ce s-a-ntîmplat cu pozele lui #Andrei17.

Eu mi-am făcut cont și pe Flickr și pe Imgur, dar de ceva vreme folosesc doar Imgur (și ce aveam pe Flickr am mutat tot pe Imgur). De cînd mi-am atins limita de spațiu pe forum, am încărcat în continuare pozele pe Imgur (destul de multe...), nu mă deranjează. Totul e să nu cadă și Imgur, așa cum zici. Pînă la urmă toate au un sfîrșit. De exemplu, am avut o grămadă de date pe Wuala și s-a închis... Doar forumul nostru rezistă!

 


Re: Despre atasarea pozelor cris_m

La Andrei17 este alta poveste, inteleg ca el a sters acele poze. Eu am scris aici ca un reminder pentru cei care nu au trecut la Pro sa isi ia masuri din timp (care vor fi, nu conteaza, e alegerea fiecaruia).

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Regulamentul se va modifica si va disparea recomandarea respectiva, la fel si butoanele cu taguri flickr pentru mesaje.

Recomandam imgur si flickr ca alternative la gazduirea pe forum, dupa ce aceasta este ocupata in totalitate. Nu exista nici un motov ca useri silver (1 gb limita) sau gold (spatiu nelimitat) sa NU foloseasca forumul direct.

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

Se discutase mai de mult pe aici despre posibilitatea încărcării mai multor fișiere deodată prin formularul de attach la postare al forumului. În lumina evenimentelor recente, cu Flickr aplicând „strategia Yahoo” și recomandarea să folosim spațiul de stocare aferent contului de pe Metrou Ușor, echipa tehnică consideră că s-ar mai putea uita peste propunere puțin? Încărcarea fișier cu fișier cu reîncărcări după fiecare adăugare e destul de enervantă, iar în cazuri extreme poate distruge tot procesul (ex.: telefon cu multe tab-uri deschise, pentru a selecta următorul fișier la upload ies și intru în browser după fiecare reload, telefonul rămâne fără RAM și reinițializează Chrome-ul, operațiunea trebuie luată de la capăt). Nu se întâmplă des, dar ar reprezenta o îmbunătățire notabilă a procesului. Sunt sigur că există plugin-uri pentru așa ceva pe platforma PHPBB de la simplu (exact același element de upload modificat să suporte CTRL+CLICK cu multiple upload în selectorul de fișiere) la complex (HTML5, drag and drop etc). Exemplu de plugin: plupload

Cât despre site-uri de host-uit imagini, eu mă bazez pe Imgur momentan, cum am făcut întotdeauna. Comunitatea din spatele Reddit și milioanele câștigate din reclamele de pe paginile de „display album” îi asigură un viitor, spre deosebire de site-urile „prea nișate” și iluzia că profesioniștii vor da bani grei. Also, au și PROMOTED POSTS și o simplă căutare pe site-uri de comapny profiling îți arată că fac bani mai mulți decât au nevoie pentru a susține numărul curent de angajați... pentru destul timp, spre deosebire de Oath/Verizon care a făcut niște achiziții... discutabile.

 


Despre atașarea pozelor Andrei Andraș

Explorând forum-ul, m-am găsit aici menționat și ar fi cazul să și explic cele întâmplate.
Mesajele unde am chenarul gri de la Flickr în loc de poză este din cauza faptului că am șters, EU nu Flickr, majoritatea pozelor cu trenuri din motive personale. Unde chiar era o poză cu altceva, am considerat că e bine să o șterg probabil având o poză mai calitativă cu același subiect. În consecință, majoritatea mesajelor mele s-au umplut de aceste chenare gri.
Dacă nu s-a umblat încă la mesaje, aș dori să rezolv personal această problemă. Am văzut că cine dorește poate primi pe o perioadă limitată de timp posibilitatea de a-și șterge astfel de mesaje. Aș vrea să primesc și eu această permisiune pentru a rezolva inconvenientele.

 


Re: Despre atasarea pozelor andrei11

Mesajele fără poze le șergem noi, fac parte din atribuțiile  moderatorilor. Nu te agita, problema este că nu avem timp prea mult la dispoziție.  :bere:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use