Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 2

464 posts, 161944 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 2 TibiV

La benzinari userul Lyvyoo a postat astazi ceva despre un proiect despre care nu auzisem...
Stie cineva mai multe detali ?!.....
Lyvyoo wrote:
Se pare ca de aprox. 3 sapt. s-a inceput lucrul la strapungerea Electronicii - Ziduri Mosi din zona mall Veranda. Actualul primar al sectorului 2, un munte de incompetenta si delasare, zicea intr-un interviu din mai 2018 pt hotnews ca mai asteapta doar avizul unei comisii tehnice CFR pentru desfiintarea caii ferate pe acea portiune.  Desi e o strapungere scurta si simplu de facut, beneficiile pentru zona ar fi enorme, pentru ca s-ar revarsa mai fluent la orele de varf foarte mult din traficul ce abia se misca in aria dintre Dna Ghica si Ferdinand.

Din fotografii se vede ca nu au atacat efectiv "linia" ci au inceput cu bordurile, niste dale de beton si piatra cubica.  Probabil nu a sosit nici acum acel aviz...  Pare ca strapungerea va fi cu o banda pe sens sau 2+1, asta daca nu mai darama din bazar putin pentru un eventual intermitent la dreapta, caci si asa acolo pierde statul bani din evaziune la greu.

Vedere spre Ziduri Mosi



Vedere spre Sos. Electronicii




















Sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=26.msg223047#msg223047

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Lămuriți-mă și pe mine cum e delimitat Sectorul 2 de Dobroești.  Planul Sectoului 2 nu se pupă cu planul Comunei Dobroești. Mulțumesc. Nu știu ce mi-a venit, dar cum se procedează în cazul unui conflict de trafic ? Merg prin Fundei / prin Dobroești de foarte multe ori.
Evident căduamna primar general nu pune panouri de intrări / ieșiri în / din București pe multe dintre arterele Bucureștiului. Dacă aș fi observat  așa ceva n-aș mai fi întrebat.
S 2.jpg (119.53 KB; downloaded 6052 times)

 


Re: Sectorul 2 rosetti61

Aia e delimitarea, de-a lungul liniei care trece pe Drumul Garii spre lacuri. Nu-si mai bate nimeni capul pentru "buzunarul" de 500 m sau cat o fi; de ce nu s-o fi pus limita de-a lungul sos. Fundeni pana in lac. E ramasa din 1950, cand a fost reimpartit Bucurestiul si s-au facut ultimele alipiri de sate si comune satelit.

 


Re: Sectorul 2 URANUS

http://www.b365.ro/mobi/o-noua-parcare- ... 60493.html

O nouă parcare pe trei niveluri, construită în Bucureşti

O parcare dispusă pe trei niveluri urmează să fie construită în Sectorul 2 din Capitală, potrivit proiectului aprobat la ultima şedinţă de Consiliu Local Sector 2. Noul parcaj va fi ridicat în apropierea Pieţei Delfinului din cartierul Pantelimon. 

Potrivit indicatorilor tehnico-economici aprobaţi de Consiliu Local Sector 2, parcarea pe trei niveluri va fi construită de Primăria Sector 2 prin Administraţia Domeniului Public Sector 2 pe Aleea Dobrina şi va costa aproximativ 8,8 milioane lei cu TVA. 

Conform documentelor, noul parcaj va avea 203 locuri de parcare, două niveluri fiind acoperite şi un nivel fiind deschis. 

Din expunerea de motive reiese faptul că, în ultimii zece ani, numărul autovehiculelor care circulă sau tranzitează Capitala, a crescut cu peste 25%, din care 96% sunt autoturisme, tendinţă care se menţine în anii următori, cu implicaţii directe în creşterea exponenţială de cereri de locuri de parcare, şi se apreciază că mărirea capacităţilor de parcare este imperios necesară, iar soluţia edificării de parcări supraetajate răspunde solicitării publice şi este corespunzătoare din punct de vedere tehnic şi economic. 

"Teoretic, lucrările de construcţie ale noii parcări din Aleea Dobrina pot începe în această vară şi ar putea fi finalizate în termen de şase luni, adică să fie gata până la sfârşitul anului în curs", a explicat pentru B365.ro primarul Sectorului 2, Mugur Mihai Toader. 

Noul parcaj din Pantelimon va fi structurat astfel: 

- demisol 68 locuri de parcare

- parter 62 locuri de parcare

etaj I 72 locuri de parcare.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Hai brrrre, ne lași, stimabile edil al sectorului 2 ? Puțin mai incolo, la Cora, la fostul/ viitorul  cap al tramvaiului 55 trebuia construită o parcare de vreo 7 - 10 ani ?
E petardă treaba cu Aleea Dobrina.

 


Re: Sectorul 2 URANUS

Sincer nici nu vad unde ar avea ei loc pentru aceasta parcare.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Au,  trec de multe ori pe acolo.

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

Cred ca vor sa o construiasca intre Piata Delfinului si Strada Ciocarliei, e acolo o zona de depozitare si un spatiu verde.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

E  numai  la  mine sau e pentru toată lumea ? De la un timp - primele dăți am spus că mi s-a părut mie, apoi că e o întâmplare- noaptea nu mai am apă caldă. Să tot fie cam din 15 Martie încoace.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Așa arătau ieri toate cele 4 accesuri de la Bucur Obor. Se pare că vor să schimbe ( au schimbat ) toate scările rulante. Este vorba de pasajul pietonal care subtraversează Colentina  și care așa cum se cunoaște asigură și accesul la stațile de tramvai.
1.jpg (220.59 KB; downloaded 5322 times)
2.jpg (176.03 KB; downloaded 5372 times)

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

Parca acolo voiau sa construiasca si mai multe accese pentru parcarea din pasaj, presupun ca sunt la nivele diferite dar nu sunt sigur.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Ceea ce vedem în poze este cu siguranță sau schimbarea scărilor rulante sau a acoperișul accesurilor sau a amândoura.

 


Re: Sectorul 2 PTMZ

Confirm, se schimbă și copertina, și scările rulante. Iată o poză de care am dat pe Tramclub, realizată acum 10 zile, unde se observă noile scări rulante:
Sursa:
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=57&start=600
442_1553965379.jpg_295.jpg (92.09 KB; downloaded 5277 times)

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Scari rulante sunt si in pasajul Universitatii.
So what?!...
Cui prodest?

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use