De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 900070 views
 
Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Motivul pentru care un ceh a urcat un tramvai pe casa. Reacţia oamenilor[/b:21rfta4r][/url:21rfta4r]
Pasiunea unui ceh pentru tramvaie a luat o formă neobişnuită. Bărbatul şi-a cumpărat un asemenea vehicul pentru transportul în comun, scos la pensie într-un alt oraş.

Şi, ca să poată fi admirat de toată lumea, a urcat tramvaiul pe casă.

Ludek este pasionat de trenuri, tramvaie şi autobuze de când se ştie. În urmă cu câţiva ani s-a înscris într-o asociaţie care îşi propune să le ofere o viaţă nouă mijloacelor de transport în comun încă funcţionale, dar înlocuite de vehicule moderne.

Ajutat de prietenii din organizaţie, bărbatul a reuşit să-şi cumpere un tramvai, scos din circulaţie.

Ludek Bohunovsky, proprietarul tramvaiului: "Nu a vrut nimeni să-l cumpere şi, dacă nu eram noi, ar fi ajuns la fier vechi. Ne-am gândit că ar fi păcat de el."

Înainte să-l transporte două sute de kilometri până în oraşul în care locuieşte, Ludek şi amicii lui l-au testat.

Ludek Bohunovsky, proprietarul tramvaiului: "Tramvaiul e încă funcţional. Când l-am adus aici, am avut ocazia să ne plimbăm cu el."

Tramvaiul a fost produs în 1987 şi cântăreşte 16 tone. Înainte să fie urcat pe casă, un inginer a testat structura de rezistenţă a clădirii şi a dat undă verde operaţiunii.

O macara l-a ridicat şi a fost bine fixat pe acoperiş, astfel încât să nu fie pus la pământ în cazul unei furtuni extrem de puternice.

Inevitabil, tramvaiul a devenit un punct de atracţie pentru oamenii care ajung în zona.

Turist: "Am venit până aici special să îl văd. E ciudat şi interesant în acelaşi timp."

Achiziţia a ajuns însă şi subiect de dispută în familia lui Ludek. Soţia îşi doreşte să transforme tramvaiul în cafenea, în timp ce bărbatul vrea ca vehiculul să găzduiască întrunirile asociaţiei din care face parte.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Adrian Rosca

Hmm, pregatiri?  :mrgreen:

Proiectele pentru centenar aprobate de Guvern: Peste 23 de milioane de lei pentru festivaluri, gale, simpozioane ”și altele asemenea”.

Comitetul interministerial pentru Centenar a aprobat la finalul săptămânii trecute ultimele clarificări pentru proiectele de aniversare a Centenarului Marii Uniri, pe listă regăsindu-se 23 de acțiuni la nivel central și local în valoare totală de 26,6 milioane de lei.

La nivel local au fost aprobate șapte proiecte în valoare de 10,8 milioane lei, fără a fi publicată și suma alocată fiecărui proiect:
...

- Ilfov: ”Centenarul în Jilava” – tip proiect: festivaluri, gale, manifestări cultural-artistice de anvergură.

https://www.g4media.ro/proiectele-pentr ... orman.html

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mindmasster

Are idee cineva unde pot sa pot la reciclat sticle de plastic/ sticla sau cutii de aluminium?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Cristian

Daca nu-ti lasa primaria sau Rebu saci din aia de plastic galbeni stiu ca erau niste statii de reciclare prin parcarile supermarketurilor, Sigurec se cheama.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" adila

Cititi si voi sa va luminati in caz ca nu stiati ce vrea PSD-ul sa faca. Cel mai nerealist evident este capitolul: Infrastructura.

http://storage07transcoder.rcs-rds.ro/s ... DE_TOT.pdf

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

In afara de autostrada sudului nu cred ca se va face ceva.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Nu uita si de M7 ca trece in Voluntari :lol: :lol: :lol:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ByOnu

mindmasster wrote:
Are idee cineva unde pot sa pot la reciclat sticle de plastic/ sticla sau cutii de aluminium?


In Augsburg primesti pana la 1 euro pentru o sticla. La noi si cu 50 de bani s-ar umple aparatele de reciclare imediat.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" survola

Euro acela nu îl plătești când cumperi sticla?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Ba da. Iesi pe 0 la sfarsit.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

punmeister wrote:
Nu uita si de M7 ca trece in Voluntari :lol: :lol: :lol:


Dupa ce Firea i-a dat un sut lui Dragnea direct in hamster, nu cred ca se va mai face M7 vreodata.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Am scris asta inainte sa aflu ca Firea (si Tariceanu) sa-i dea lui Livache direct la radacina... :popa:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Stiu :))

Dar Tariceanu ce a facut? Firea stiu ca vrea sa o execute pe CD.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Tariceanu nu vrea sa se mai organizeze referendumul privind suspendarea lui J, care avea bineinteles rolul de smokescreen.
A, si faptul ca el e nominalizat pentru prezidentiale, nu Livache :)))

 


Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use