Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Despre atasarea pozelor

133 posts, 71986 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Filme cu vehicule de transport in comun misterr

Oricum fotografiile nu sînt salvate direct (ca imagine) ci capturate cu „Print Screen” (se vede acea săgeată de derulare în stînga), deci oricum sînt alterate...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

Folosesc programul Snagit (  cel cu care și desenez ). Nu Print Screen.
Nu înțeleg expresia <<fotografie alterată >>. Asta e mai mult o modă. Am vrut să prezint - și mi-a reușit din punctul de vedere al logicii inginerești - respectiva mașină de DEPANARE. Restul sunt amănunte nesemificative.
Căsuța de acolo o pot lipi în afara fotografiei, dar nu văd rostul. Așa cum e, e bine din punctul meu de vedere, DEPANAREA se vede perfect, nu e << alterată >>.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun WT_fan06

Cred că #byonu se referă la "alterare" din perspectiva copyright-ului.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun misterr

Eu mă refream dpdv. strict tehnic, nu artistic.
Fotografia inițială de pe sait (jpeg) este capturată cu PrintScreen / Snagit (în esență e același lucru) -> este decodată (bitmap) -> i se aplică textul -> este recodată (jpeg) -> fișierul rezultat (jpeg) nu mai este identic cu cel inițial (nu mai este aceeași „colecție de biți”, iar prin decodare/recodare calitatea scade inevitabil) => este „alterat” (altera (lat.) = altul).
Ar fi fost nealterată dacă pur și simplu se salva imaginea originală de pe sait (cu „Salvează imaginea ca...”, nu prin captură de ecran) și se republica aici (sau se încorpora direct în mesaj cu /img).

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

Imposibil, foto inițial ( mă rog, captura ) are mult peste 2 MB, nu se poate publica pe forum.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun misterr

Captura (bitmap) e normal să aibă peste 2MB, fișierul inițial (jpeg) probabil e mai mic.


P.S. Am verificat, imaginea originală are 413KB:




 


Re: Despre atasarea pozelor shoppy

Stiti de vreun program de desenat gratis care sa salveze desenele cu background-ul transparent sau gol(nu alb ca MSPaint)?

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

GIMP sau IrfanView. Primul e mai `heavy` dar arată mai apropiat de Photoshop, Irfan e mai light dar are opțiunile ceva mai tricky așezate, mai pentru cine le are cu tehnica / programele de consolă etc. Dacă ai Office poți desena și cu shape-uri de acolo si apoi selectezi, click dreapta și save as image. Salvează mereu ca PNG când vrei transparență și urmărește opțiunea „alpha channel”.

 


Re: Despre atasarea pozelor punmeister

shoppy wrote:
Stiti de vreun program de desenat gratis care sa salveze desenele cu background-ul transparent sau gol(nu alb ca MSPaint)?

Paint.NET, il folosesc de 8 ani si chiar usor de folosit.
https://www.getpaint.net

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

Da, @punmeister. Aia e varianta cea mai friendly și „îmi stătea pe limbă” dar cumva am omis-o deși îl folosesc de muuult.. Mulțumesc pentru completare.

 


Re: Despre atasarea pozelor 19jimmy84

Am fost anunţat pe flickr că începând cu 1 ianuarie 2019 contul gratuit va fi limitat până la 1000 poze / utilizator. Şi cum eu unul am peste 1500 poze postate acolo, clar nu voi mai putea urca de la 1 ianuarie poze. Ne obligă să facem upgrade la contul pro, pentru 49,99 $ pe an. Să fim serioşi?! După data de 5 februarie vor începe să şteargă din poze ca să ajungă la maximul de 1000. Vă daţi seama câte poze vor dispărea de pe forum!!! :popa: Va ajunge un jeg flickr, clar!!! :x Mai sunt colegi care folosesc site-ul ăsta, şi au multe poze încărcate acolo.
Următoarea întrebare este: cunoaşteţi alt site gratuit pentru găzduirea nelimitată a pozelor?
Mulţumesc!

 


Re: Despre atasarea pozelor WT_fan06

Imgur... l-am încercat înaintea flickr şi nu mi-a plăcut deloc...
Păcat de flickr, e cel mai bun site pt găzduirea pozelor, dar era de aşteptat să fie schimbări întrucât a fost cumpărat de SmugMug...
Sper să revină asupra deciziei! :(
Până atunci, bănuiesc că poți face un alt cont (?)

 


Re: Despre atasarea pozelor Victor92

Ce prostie ... pacat...pe Flickr calitatea pozelor expuse e la un nivel bun.

Ca prima solutie ... iti faci cont cu altul de Yahoo ...

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

As zice imgur.com, dar asa, nimic nu poate fi 100% de incredere. Ai 1GB limita de upload pe forum, parerea mea e ca ar trebui sa fie suficient...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420969 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use