Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190801 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB Nicu24

Eu unul nu pot sa ii sufăr de nici o culoare ,unii isi dau niste aere si figuri de 2 lei pe ei de zici ca nu stiu ce meserie au, nu stiu ce salariu au dar sunt stresați rau săracii de ei .
Altii muncesc pe 12-15 milioane de le sar capacele.
Faptul că nu controlează tot vehiculul asta spune multe !.
De cand am vazut anul trecut in 23 cum unii de la Dudesti trageau de 2 adolescenți sa le dea cardul sau buletinul nu ii mai pot suferi ,Si oricum am abonament pe toate liniile si nu am treabă cu ei .

 


Re: Despre controlorii RATB WT_fan06

Eu incerc sa empatizez, adica va dati seama cu cate specimene se intalnesc ei zilnic. Unii nu au nervii suficient de solizi si de aceea mai au scapari.
Off-topic dar kinda' relevant: am vazut acum cateva zile un paznic din metrou, ii stiti voi, stand zdrobit de oboseala pe un scaun si efectiv dormea. Atunci imi dau seama: pai voi realizati cat de obositor e sa stai o zi intreaga in metrou, supus zgomotului incredibil din curbe, trepidatiile vagonului, aglomeratie, etc?  :roll:

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Puss in Boots wrote:
Sondajul incepea acolo.

Da, se stransese un esantion complet.  :lol:

 


Re: Despre controlorii RATB Puss in Boots

Oricum saracii paznici de la metrou probabil se pazesc pe ei insisi si nimic mai mult. Majoritatea celor pe care i-am vazut sunt ori firavi, ori batrani, ori cu mutre de alcoolisti/fumatori/amandoua, genul de oameni pe care si o femeie careia i s-a urcat nivelul de adrenalina i-ar pune la punct repejor. End off-topic.

 


Re: Despre controlorii RATB adila

La metrou este bine comparativ cu ce se intampla la RATB. Astia din urma sunt absolut niste indolenti notorii, si ma refer la sefii RATB nu la controlori ca astora nu ai ce sa le ceri, mai mult nu sunt, si cand sunt se iau de babe ca de cocalari n-au tupeu. As vrea sa vad si eu o initiativa cu politie si jandarmi inarmati cu bastoane care se aplice corectii selectiv, doar pentru cocalari si direct in tramvai, ca asa vor intelege si restul calatorilor.
Btw. Democratia s-a cladit cu bastonul nu cu vorba buna cum vor astia acum.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB GPS

Se pare ca baietii au prins gustul preorasenestilor (cel puțin pe teritoriul Bucureștiului), astăzi au făcut un control pe 414, cel mai probabil s-au urcat la intrare in București.

 


Re: Despre controlorii RATB Andrei98

Si pe 425 au facut cateva vizite.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB Tom

Joi seara m-am urcat într'un autobuz, iar la următoarea stație au urcat controlorii. Au mers o stație, după următoarea stație au blocat validatoarele, iar după încă o stație le-au deblocat și au coborât. Fie au controlat prin spatele autobuzului, pentru că la un moment dat s'au deplasat către spate, dar s'au întors tot la mijloc, fie n'au controlat pe nimeni.  :twisted:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB anndrei

Controlorii RATB pot da amenda doar prin transferul datelor de pe card, fara a le fi prezentat buletinul si fara a face proces verbal?

 


Re: Despre controlorii RATB Costin

Bininteles. Se numeste spaga.

Acum serios, fara PV e ilegal... iar cardul nu este act de identitate, deci datele din el, oricare ar fi ele, nu pot fi folosite pentru scrierea PV.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB anndrei

Mai nou i-am auzit spunand ca de pe cardul nominal trasnfera datele in telefon si la sediu intocmesc procesul verbal si il trimit prin posta.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Ar trebui simplificată toată procedura. Important este să fie identificată persoana corect, apoi totul e simplu, CNP - ul ( și pe permisul de conducere e trecut ), internetul, contul respectivului, gata. N-are cont ? Adresa de domiciliu, când trebuie să plătească impozitul anual, hopa, avem o problemă. Nu contează că nu e el titularul contractului de proprietate.
Ar mai fi multe de spus. Pentru fiecare cetățean planetar ( unde curge apa caldă ) ar trebui să-i fie atașată ( așa cum are CNP - ul / cetățenia ) și o adresă de e mail. Ok, respectivul poate să-și facă un milion de adrese de e mail unde vrea mușchii lui, dar să aibă și o adresă oficială.
Amenda ( de la RATB ), pack, CNP - ul, pack internetul, pack contul lui ( ca mai sus ) + PV - ul pe adresa oficială. Totul se face într-un minut, nu ajunge autobuzul în stația următoare că-i ajunge respectivului amenda în cont și PV - ul pe adresa de email.
Valabil evident pentru orice fel de amendă.
__________
Stai să întocmim un milion de hârtii, copaci tăiați de pomană + pierdere de timp.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB TibiV

Daca va era dor de ei... :)
2(doi la vedere)-34-4027-Baba Novac


 


Re: Despre controlorii RATB / STB cosminduru

Situația controlorilor a devenit hilară de când sunt obligați să poarte vestele-uniformă. Stau pitiți pe după stâlpi, gherete, colțuri de magazine sau de blocuri, pentru a nu fi reperați de blatiștii din mijlocul de transport înainte să se închidă ușile. De obicei urcă pe la ușa 1 pentru elementul surpriză

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use