Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Brasov - Bors ("Autostrada Transilvania")

373 posts, 98934 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Autostrada Transilvania Goldmund

Dan,
l-am vazut dupa cum m-ai indemnat si pot sa spun ca e stadiul de acum un an, un an si ceva... Acum aproape sase luni de zile am citit un reportaj si am dat peste acest viaduct care 1-statea in apa si 2-era aproape gata...Oricum, iti multumesc pentru adresa.Poate se gaseste cineva din Transilvania si ne ajuta cu fotografii mai recente, sau poate au si ei un blog ;)

 


Re: Autostrada Transilvania mindmasster

Goldmund wrote:
Dan,
l-am vazut dupa cum m-ai indemnat si pot sa spun ca e stadiul de acum un an, un an si ceva... Acum aproape sase luni de zile am citit un reportaj si am dat peste acest viaduct care 1-statea in apa si 2-era aproape gata...Oricum, iti multumesc pentru adresa.Poate se gaseste cineva din Transilvania si ne ajuta cu fotografii mai recente, sau poate au si ei un blog ;)


Aici gasesti tot ce iti trebuie . Este oficial .

http://www.autostradatransilvania.ro

 


Re: Autostrada Transilvania ionescu63

Cadou de Crăciun: Bechtel vrea să finanţeze Autostrada Transilvania
http://www.puterea.ro/news12692/Cadou-d ... lvania.htm

 


Re: Autostrada Transilvania rails

da, da. numai cadou nu e asta.

 


Re: Autostrada Transilvania ionescu63

Boc a declarat la Cluj ca se cauta surse alternative de finantare a AT.

 


Re: Autostrada Transilvania Goldmund

Ar fi o solutie plauzibila pentru toti, ca americanii de la Bechtel sa "finanteze" restul autostrazii. Sunt convins ca atunci ar termina-o in trei ani! Si ar fi gata si segmentul Brasov-Tg. Mures pentru care un fost ministru al transporturilor a spus ca aceasta parte de autostrada nu va avea niciodata o finantare(!!) :oops:
Sa auzim mai mult de bine

 


Re: Autostrada Transilvania catalinm

Goldmund wrote:
Ar fi o solutie plauzibila pentru toti, ca americanii de la Bechtel sa "finanteze" restul autostrazii. Sunt convins ca atunci ar termina-o in trei ani! Si ar fi gata si segmentul Brasov-Tg. Mures pentru care un fost ministru al transporturilor a spus ca aceasta parte de autostrada nu va avea niciodata o finantare(!!) :oops:
Sa auzim mai mult de bine

cred ca bechtelul n-are niciun interes sa finanteze acest proiect; in forma actuala ei oricum n-au de pierdut cata vreme statul plateste un pret pe care americanii il stabilesc; orice intarziere costa statul roman, in timp ce pt americani nu e niciun cost suplimentar; ei isi vor face profitul indiferent de durata proiectului
imi permit sa reamintesc faptul ca nu exista proiect pt toata autostrada (deci costuri dificil de estimat), ci numai pt cele 2 tronsoane deja incepute, traseul teroretic este relativ dificil cu costuri presupuse a fi f. mari, nejustificate in situatia actuala a tarii; cum sa construiesti ceva al carui pret nu-l cunosti?

mi se pare de bun simt sa finalizeze numai tronsonul de la suplacu de barcau (deja inceput) si apoi sa sisteze orice lucrare pe transilvania si sa se concentreze pe coridul IV care pana la urma ii este paralel; mai mult, beneficiile finalizarii coridorului IV sunt incomparabil mai mari: din exporturile Romaniei, 50% vin din partea de sud/sud-est ca sa nu mai vorbim de traficul de tranzit BG si TR (la cel din urma o sa avem in curand concurenta cu podul calafat-vidin, deci taxe care ar putea fi pierdute);
PS experiente bechtel tip croatia si albania-kosovo au avut succes fiindca erau proiecte strategice (pt americani...).

 


Re: Autostrada Transilvania Lutyk

Guvernul se lauda ca la sfarsitul anului de gratie 2011 tronsonul 3c Suplacu de Barcau - Bors o sa fie gata

 


Re: Autostrada Transilvania Tavi

Lutyk wrote:
Guvernul se lauda ca la sfarsitul anului de gratie 2011 tronsonul 3c Suplacu de Barcau - Bors o sa fie gata

tehnic nu este imposibil ... doar ca diferiti ministri din diverse guverne precedente s-au mai laudat cu texte d'astea
... vezi doar cazul Boc si autostrada bucuresti - ploiesti ... a tot promis ba 2010 vara ba 2010 iarna dar doar pe o portiune ...pana a lasat-o de izbeliste :evil:

 


Re: Autostrada Transilvania Lutyk

aseara era madama Vass pe realitatea si spunea ca anul asta se termina lucrarile la urmatoarele bucatele de autostrazi:
Suplacu de Barcau - Bors
Arad - Timisoara
Bucuresti - Ploiesti
Cernavoda - Constanta
centura Constanta
Si parca mai erau cateva centuri (de castitate) dar nu le-am retinut. Cert este ca din calculelele ei vor fi gata la sfarsitul anului 243 km. Daca pe ea nu o doare gura nici pe mine nu ma doare mana. Sa scriu.

 


Re: Autostrada Transilvania Tavi

Iti dai seama ca m-as bucura sa vad toate astea realizate pana la sfarsitul anului. Dar la AT nu au bani nici sa treaca strada iar la Buc-Pl banii alocati acopera in mare parte facturi vechi ... si chiar daca ar fi pentru lucrari 2011 nu le ajunge sa termine (http://independenta.wordpress.com/2010/12/22/autostrada-bucuresti-ploiesti-va-fi-subfinantata-in-2011/).
Pe Cernavoda-Medgidia sunt iarasi ceva probleme scriptice....
Da' vorba ta, n-o doare mana sau gura sau cum ii place ei  :twisted:

 


Re: Autostrada Transilvania marius baciu

Lutyk wrote:
aseara era madama Vass pe realitatea si spunea ca anul asta se termina lucrarile la urmatoarele bucatele de autostrazi:
Suplacu de Barcau - Bors
Arad - Timisoara
Bucuresti - Ploiesti
Cernavoda - Constanta
centura Constanta
Si parca mai erau cateva centuri (de castitate) dar nu le-am retinut. Cert este ca din calculelele ei vor fi gata la sfarsitul anului 243 km. Daca pe ea nu o doare gura nici pe mine nu ma doare mana. Sa scriu.

Suplacu de Barcau - Bors-tronsonul asta nu are nicio sansa sunt 30 km in care nu s-a miscat un pai,si chiar daca Bechtel are forta sa termine multi km intr-o perioada scurta nu sunt bani.Poate doar bucata de la Dolea la Salard fara sa prinda si viaductul de la Suplac deoarece intre ele exista un mare camp de sonde(!).Deci sa il lasam pe 2012 ca este an electoral
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=47.2 ... 1&t=k&z=13
Arad - Timisoara In dorinta nebuna de inaugurari poate se realiza dar fara centura Arad pe care se lucreaza doar jumatate,plus ca exista un punct critic podul peste Mures
Deci sa il lasam pe 2012 ca este an electoral



Bucuresti - Ploiesti Se va lucra incet si sigur sa se poata face inaugurarea,ati ghicit in 2012
Cernavoda - Constanta Nici pe vremea lu'Ceasca nu se termina asa ceva in 2011.Punct critic podul peste canal,probleme mai exproprierri.Posibil jumatate din centura Constanta ca tre sa inaugureze si ei ceva.Deci hai sa zicem 2012.
Si uite asa vor intra in anale(ce ar comenta @Dominatrix!?)ca si cel mai guvern cu cele mai autostrazi,si memoria colectiva schizofrenica va vota din nou.

 



Re: Autostrada Transilvania Tavi

Actuala coorvernare, intr-o atitudine de total dispret fata de cerintele platitorilor romani de taxe, a mai "conservat" o lucrare de unde "nu curgea nimic" .. nici popularitate, nici spaga, deci pa!
Iar asta cu conservare vs dat bani la alte proiecte suna cam asa: "Hai ca va dau niste firimituri ... ti-ai dreaq de tzarani!"  :evil:

http://www.financiarul.com/articol_56186/autostrada-bechtel-intra-in-conservare-dar-se-dau-150-mil--euro-pentru-lucrari-regionale.html

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use