MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5449 posts, 1081119 views
 
Go to page:  1  ... 261 262 263 264 265 266 267  ... 390
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Nu numai asta, dar inseamna ca avem sigur trenuri pt M5. De unde rezulta ca lumea se agita fara acoperire pt licitatia respectiva  :lol:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Robert24

ByOnu wrote:
Intr-o postare pe facebook, Metrorex spune ca zilnic ies la traseu 47 de trenuri. 47 de trenuri cand? In medie, maximul?

Daca din 83 de trenuri (68 trenuri noi + 15 TEM IVA) folosim doar 47, rezulta un CUP de 56,6%. Este normal?!


Cineva nu stie sa "innumere" steagurile sau... s-a redus drastic numarul de trenuri care circula (desi nu cred).
In 2015 erau 60 de trenuri in circulatie la ore de varf (din care doua rezerve)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

60 la orele de vârf, 34 în rest = 47 în medie...
:D

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Iese dom'le :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Adevarul este ca in ultimul timp par mai putine pe traseu, cel putin pe M3..

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Si mie mi se par ca vin mai rar pe M3... chiar sunt mai pline decat cele de pe M1.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Poate tin 13-15 rame in depou ca sa faca teste - sa vada cum va rezista reteaua cand se va deschide M5 cu alea 13-15 rame tinute in depou...  :?:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

TibiV wrote:
Poate tin 13-15 rame in depou ca sa faca teste - sa vada cum va rezista reteaua cand se va deschide M5 cu alea 13-15 rame tinute in depou...  :?:


Daca vor sa faca asta, nu le iese testul, ca alea 13 vor fi BM-uri, si impactul asupra retelei nu e doar numarul de trenuri ci si intervalul de circulatie mai mare.

cris_m wrote:
Si mie mi se par ca vin mai rar pe M3... chiar sunt mai pline decat cele de pe M1.


Nu vin mai rar, doar ca le tin la pusculita in afara orelor de varf, si le scot din remiza abia cand peroanele sunt deja pline.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Se mai dă în folosință subtraversarea B-dul Eroilor de la stația Eroilor ( M 1/3/5 )  :?:  Nu de alta, dar totul e gata acolo, mai trebuie zugrăvit. Hai că lavabila o dau eu, poate se găsesțte cineva cu faianța, altcineva cu gresia și putem lua și noi omenește autobuzul spre Dr. Taberei. Că M 5 mai are de așteptat.
Pe de altă parte mai sunt mulți care vin cu necazuri la Municipal cu metroul și Metrorex îi obligă să traverseze bulevardul pe la semafor.
Nu insistam dacă subtraversarea era în stadiul de proiect ( Metrorexul are multe proiecte nerealizabile în timp util ) dar așa cum am subliniat subtraversarea e gata, e la roșu.
______________________
Altă anomalie ( sunt multe ) ale Metrorexului.
Schimbați oameni buni denumirea stației Pantelimon în orice altceva, numai Pantelimon să nu-i spuneți. Stația nu se află în cartierul Pantelimon. Nu s-a aflat niciodată.
___________________________
S-au "lipit" cumva traversele de lemn crăpate ( și sunt multe ) de la unele stații ( Străulești / Laminorului / Eroilor / Timpuri Noi, posibil și în alte stații ). Nu știu care e denumirea tehnică, dar asta e realitatea din teren, dă senzația că acele crăpături au fost "umplute" cu ceva.
__________________________
La stația  Timpuri Noi s-au înlocuit macazele ( bine, asta e denumirea populară a schimbătoarelor de cale ), mă rog, nu tot macazul, sigur acele.
_____________________________
De ce la stația Mihai Bravu se anunță în difuzoare <<Metroul circulă în direcția...Pentru direcția...coborâți la stația NG>>  Ce, dacă am greșit metroul nu pot coborî la stația Dristor 1 ? Că tot aia e.
Idem și la Unirii ( metrourile spre Eroilor ). Dacă am greșit metroul pot coborî și la Izvor, nu musai la Eroilor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex thor5

Din acelasi film gasim si exprimarea: "Va rugam folositi TOATE usile de acces ale trenului".  :lol: Pai nu le putem folosi decat pe cele adiacente peronului. Cele de pe partea opusa sunt inchise si inaccesibile. Poate au vrut sa mentioneze toate usile accesibile.
Poate ar fi utile si niste anunturi ale statiilor in limba engleza. Am vazut multi turisti "pierduti in traducere". Macar pentru statiile vizitabile/turistice (Unirii, Universitate, Victoriei, etc). Oricum denumirile multor statii sunt dez-orientative: Universitate (universitatea care?), Izvor (care izvor?, de unde?). La fel se intampla si la unele statii cu nume proprii: Saligny, Costin Georgian, etc. Macar daca ar fi o statuie sau o strada cu acelasi nume, lumea s-ar putea orienta mai bine.
Alta mica anomalie: sunt mai multe statii de metrou pe blvd. Pallady, dar niciuna nu se numeste Pallady  :roll: .
Oare de ce Metrorex nu intelege ca un sistem geografic-intuitiv de nume de statii aduce mai multi clienti? Ne facem de rusine cand un turist strain coboara la Piata Victoriei si ne intreaba daca Palatul Victoria e Palatul Parlamentului.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Si voi sunteti un pic carcotasi...

De ce la stația Mihai Bravu se anunță în difuzoare <<Metroul circulă în direcția...Pentru direcția...coborâți la stația NG>> Ce, dacă am greșit metroul nu pot coborî la stația Dristor 1 ? Că tot aia e.
Idem și la Unirii ( metrourile spre Eroilor ). Dacă am greșit metroul pot coborî și la Iazvor, nu musai la Eroilor.


De ce sa cobori la Dristor cand poti sa cobori la Nicolae Grigorescu? Nicolae Grigorescu si Eroilor sunt "gandite" pentru a face schimbul, la Dristor poti sa ajungi din greseala la Dristor 1 daca nu esti atent. Deci pierzi vremea degeaba.

Alta mica anomalie: sunt mai multe statii de metrou pe blvd. Pallady, dar niciuna nu se numeste Pallady :roll: .


Pe care din ele ai denumi-o Pallady? Daca ai denumi una Pallady, nu s-ar subintelege ca doar ea e pe Pallady? Ce faci in cazul asta, le redenumesti pe toate Pallady? Pallady 1, Pallady 2, Pallady 3?


"Va rugam folositi TOATE usile de acces ale trenului". :lol: Pai nu le putem folosi decat pe cele adiacente peronului. Cele de pe partea opusa sunt inchise si inaccesibile. Poate au vrut sa mentioneze toate usile accesibile.


Se subintelege...

Universitate (universitatea care?)


Aproape toate retelele de metrou au o statie numita "Universitate" si cumva numai la noi e confuza treaba.


Daca mergem cu logica asta, de ce in trenurile de metrou scrie "Bombardier"? Mergem cu bombardiere si nu stiam eu? Nu e mai bine sa scrie metrou?   :popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex thor5

Pe sistemul Politehnica nu e (o) Universitate putem sa gasim multe denumiri care frizeaza ridicolul. La fel putem spune ca Izvor nu e Rau(l Doamnei). Eu cred ca denumiri corecte ar fi: Universitatea Bucuresti si Universitatea Politehnica. Si deasemenea Timpuri Noi ar putea fi Universitatea Maiorescu-Titulescu-Cantemir, sau mai simplu: Vacaresti. Macar ar sti lumea unde merge. Fabrica Timpuri Noi nu mai exista nici macar ca vestigii protejate.
Denumiri aberante gen Lujerului, Pacii, Laminorului, etc nu le pot asocia cu nimic. Despre cele de pe Blvd Pallady, eu as propune denumiri gen: Trapezului, Victor Brauner, Pallady-Est. Habar n-am cine e/fost Nicu Teclu si ce cauta acolo. La fel si cu Saligny, n-are nicio treaba cu zona respectiva. Podul lui de la Cernavoda e cam departe de zona.
Culmea aberatiei: Iuliu Maniu nu merita sa fie mentionat ca nume de statie, in schimb eroul anomim pe nume Laminorul(ui) merita. Pe acelasi principiu eu propun ca statia Grivita sa o redenumim Locomotiva, Basarab sa fie Vagonul, iar Gara de Nord sa fie Drezina. Eroi CFR-isti de sacrificiu, nu gluma!
Uitati-va pe Youtube la metrourile din SUA cum se anunta statiile: numele statiei (asemanator cu al zonei respective) + obiective principale adiacente (spitale, muzee, centre guvernamentale, universitati, primarii, etc) + iesirile principale (catre arterele principale adiacente). Ca sa stie si nea Gheorghe din Vaslui cum sa ajunga la munca pe santier, si sa stie si turistu' occidental unde poate sa faca niste poze.
P.S. Si numele statiei Victoriei ar trebui neaparat modificat, ca sa nu mai stie "#rezistentii" aia cum sa ajunga mereu sa protesteze acolo. :lol:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rosetti61

Nicolae Teclu este strada de acces spre depoul TItan. Lujerului ce are, exista strada omonima, Pacii e cam in aer, bulevardul nu se mai numeste asa, in apropiere se afla Valea Cascadelor ("Urmeaza statia Valea Cascadelor cu peron pe partea stanga"). Petrache Poenaru o alta denumire complicata, cand se putea spune simplu Ciurel (nu stiu ce minte luminata l-a asociat cu proximitatea Politehnicii) - pana sa fie metroul la Semanatoarea, aici intorcea tramvaiul care avea ca punct terminus Stavilarul Ciurel (scris pe placa) si nicidecum Uzina Semanatoarea.
De ce Costin Georgian nu a fost rebotezata Basarabia (sau Morarilor)? De ce mai exista Piata Muncii cand i se putea spune Basarabia?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Iar discutam de denumiri?  :D Corecta propunerea lui Andrei pt statia Pantelimon ce poate fi confundata lejer cu cartierul omonim (au si confundat-o unii prieteni), restul sunt ok asa cum sunt cu toate minusurile lor si interpretarile. Chitibusarii putem gasi la multe, nici mie nu imi plac unele dar asta e..

Cat despre schimbarea la NG anuntata in tren cred ca a ramas asa de cand se circula doar pe acele 3 statii noi pana sa devina M3 ce e acum. Idem dincoace se anunta ca se schimba la Eroilor cand practic poti schimba oriunde, si la Unirii, si la Izvor si inainte de Unirii..Iar o reminiscenta din trecut cand M3 se oprea la Eroilor. Sau, varianta doi: sunt ultimele statii unde poti schimb cu linia respectiva. Ok, o poti face si la...si la... dar la Eroilor respectiv NG e ultima sansa. Se poate interpreta si asa.

 


Go to page:  1  ... 261 262 263 264 265 266 267  ... 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use