Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Mureș

 

Topic: Autobuze din Târgu Mureş

80 posts, 55835 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze din Târgu Mureş cris_m

In cele din urma, cred ca se vor "scurge" cateva informatii din interior legate de ele. Ideea e sa aiba si soferi, nu numai masinile...

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş mureseanu_976

Cam greu cu scurgerile din interior. Dar ma bucur ca ipoteza mea de acum cca. 3 saptamani se adevereste. Nici nu stiu cum sa sarbatoresc "semi-victoria".

Numarul de soferi va deveni o problema serioasa in curand. In ultimele 2 luni, doi soferi au decedat in timpul liber din cauza unor boli nedepistate la timp.
Tineret nu poti scolariza pentru categoria D pe bani europeni fiindca asocierea nu e eligibila pentru fonduri europene. Se pot gasi oameni din randul taxatorilor daca posturile lor vor fi desfiintate in cazul in care se va moderniza sistemul de cumparare a biletelor / abonamentelor (tonomate, SMS, etc).
Pe site-ul asocierii sunt si anunturi de angajare, inclusiv pentru posturi de soferi. Fata de ultimele luni au mai redus din pretentii insa tot nu se inghesuie lumea sa se angajeze, fiindca la privatii care opereaza pe rute judetene sunt conditii mai bune si salarizarea la fel.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş cris_m

Salarizarea oricum inteleg ca e destul de mica. Cand l-am pozat pe #310 la capat, anul trecut, chiar vorbeam cu soferul si mi spunea de acest aspect. Oricum mai bine decat nimic...

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş mureseanu_976

A aparut in trafic un nou vehicul, MS 07 RDJ cu numarul de parc "88". Este un model Mercedes Benz O405N2 luat la mana a 3-a din Sovata de la un operator particular care a fost "asimilat" de asocierea Transport Local / Siletina acum cativa ani. A stat aproape 1 an defect si chiar a fost propus pentru casare, insa a fost reparat din scurt cu piese de schimb si pus in serviciu comercial. Display-ul va fi in curand reparat si pus in functiune.



 


Re: Autobuze din Târgu Mureş mureseanu_976

Exact cum intuiam in noiembrie 2017, se va continua finantarea pentru contractul cadru incheiat cu IVECO prin dealer-ul autorizat Briaris.

Atasez un print screen dintr-un document PDF cu bugetul de venituri si cheltuieli ale munincipiului Tirgu Mures pentru anul 2018, partea ce ne intereseaza.


Compania de transport local ar putea fi eligibila pentru fonduri europene nerambursabile doar dupa ruperea asocierii de Siletina Impex SRL, la implinirea termenului in 30.06.2018. Odata devenita eligibila, compania trebuie sa intocmeasca alte proiecte, trebuie deschise alte licitatii, apoi contestatii (ca asta e deja un trend romanesc cand vine vorba de achizitii), apoi CNSC, tribunal...am ajunge la zero cum a patit CTP Cluj cu contractul incheiat initial pentru MB Conecto si contestat de turcaletii de la BMC.

In aceasta situatie, contractul cadru semnat in Decembrie 2015 cu Briaris / IVECO este cea mai buna solutie pentru livrarea rapida a vehiculelor. Ar fi genial daca optiunea se poate modifica conform nevoilor contemporane si sa se cumpere vehicule Crossway LE de 12 metri (model intalnit la STP Bacau), in masura in care pot inlocui complet parcul de vehicule MAZ 103, uzate fizic si moral...
iveco crossway buget 2018.jpg (156.87 KB; downloaded 5745 times)

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş electricbus2000

Nu este adevărat, mureșeanu. :) Să nu dezinformăm până una alta, fără o probă :) Surse din cadrul primăriei mi-au confirmat că se lucrează la al doilea caiet de sarcini, primul fiind greșit, iar după ce va fi aprobat la București se va lansa licitație pentru 60 unități la care poate participa orice operator economic care îndeplinește condițiile din caietul de sarcini. :) Din câte cunosc este vorba de un buget de 51.000.000 ron, circa 11.000.000 euro, astfel ar fi păcat să se achiziționeze crossway LE 12 metri în detrimentul altor operatori. :)

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş mureseanu_976

Recent am aflat de la un dispecer ca este derulata o licitatie de la zero, dar nu am detalii in ceea ce prevede caietul de sarcini si nu stiu nici cine sunt ofertantii care sa fi fi participat pana in acest moment.
Oferte sub nivelul Iveco / Solaris  nu accept din motive ce tin de calitatea executiei. Efectiv nu poti compara un Crossway asamblat in Cehia cu orice turcism, indiferent de motorizare (fie el motor Volvo, Mercedes, etc). Daca s-ar fi luat turcisme in locul celor 20 Crossway-uri din 2016, garantez ca s-ar fi dezmembrat in mers in maxim 6 luni. Crossway-urile au deja 2 ani si se tin foarte bine. Ca sa nu mai zic de Setre , MAN si Mercedes Benz O405 (+ derivate) care in ciuda vechimii ruleaza impecabil pe niste drumuri "putin peste mediocre" :popa:

Doamne fereste sa participe MAZ si Otokar la licitatia din Tirgu Mures, ei au modele patentate acum 8 ani (12 in cazul MAZ 203), carora doar le-au inlocuit motorizarea cu ceva EURO 6 pentru a fi eligibili in Uniunea Europeana (ori Mercedes si MAN cheltuie anual milioane de euro pentru cercetare si inovatie, vezi cele mai noi modele Conecto, Citaro, Lion's City).
Niste criterii dure de selectie, nediscriminatorii erau binevenite (cifra de afaceri in ultimii X ani, unitati livrate in minim Y orase din Romania, etc) erau binevenite pentru ca penalii din administratia Florea sa ofere ceva adecvat si calitativ in schimbul taxelor si impozitelor pe care parintii tai le platesc anual.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş Costin

Ca sa prevenim niste atacuri la persoana am sters o fraza provocatoare din mesajul de mai sus. Habar n-am despre ce e vorba, pastrati-va problemele pentru voi, nu trebuie sa fie publice!

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş electricbus2000

Licitația încă nu a fost lansată, dar am informații pe surse cum că s-ar putea să participe MAZ, ISUZU, MERCEDES și Iveco. Sper din toată inima să fie eliminate primele două, în special MAZ, deoarece din 2006 nu s-a îmbunătățit nimic modelul 2xx pentru confortul și facilitățile călătorului. Isuzu ar fi ok citiport, dar din ce am înțeles se dorește și variantă de 10 metri, și 12 metri și aticulat, în total 60 unități. Am propus la Primărie la ,,bunul public,, să se realizeze caietul de sarcini astfel încât să fie eliminat MAZ din peisaj și voi primi caietul de sarcini imediat ce va fi finalizat și aprobat.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş Puss in Boots

De ce sa ii elimine din start? sa fie concurenta loiala si sa castige cel mai bun. Fara spagi, fara interese.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş andrei11

Vezi că expresia asta " am informații pe surse" ; " sursele mele " nu prea sună bine. Un  fel de mister care în 99% din cazuri se dovedește a fi bluff.
Adică cum caietul de sarcini a fost întocmit greșit ? În acest caz sursa ta ar trebui să-ți comunice și cine va zbura din primărie, și chiar urgent. Deci cine pleacă ?
Dacă e licitație și ai idei preconcepute de ce mai organizezi licitația ? O licitație de genul ăsta se face pe puncte deosebit de precise și destul de  obiective, nu se face sondaj popular
<< Hai băieți / fete, ia spuneți,  farurile mașinilor astea vă plac ? Dar vedeți să nu alegeți MAZ-ul că nu-i place lui  >> Popoviciualin<<și s-ar putea să se termine înghețata la desert.>>

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş electricbus2000

La primul caiet de sarcini nu a fost adăugată valoarea reziduală, fiind trimis înapoi, de aceea acum încă se lucrează. As vrea sa vad daca ati mai dori Maz dupa 10 ani, in care au stricat aspectul oraşului prin designul invechit.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş Puss in Boots

Nu vreau MAZ nicaieri in Romania -parere personala- dar sunt impotriva ideii de a face caietul de sarcini ca sa ii scoti automat din cursa. Pe principiul asta il faci cu dedicatie si castiga X. Nu e cu nimic diferit. Ce sa ne mai complicam...

Dar doar designul deranjeaza la Mures? Eu zic, independent de faptul ca e MAZ sau nu, ca ar fi bine sa luati autobuze bune in primul rand, ca nu e concurs de miss.

 


Re: Autobuze din Târgu Mureş electricbus2000

Cand este şi Conecto, Urbanway în cursă... Chiar nu m-ar deranja să fie cu dedicaţie... Măcar e ceva calitativ, durabil...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Mureș  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419461 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use