Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 315287 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Albert wrote:
Pai noi vrem fabricate in Germania si chiar si Mercedes își dorește sa livreze Citaro pentru ca sunt mai scumpe,deci rezulta un profit mai mare pentru ei.Dar nu prea se pot lupta cu Otokarii si Karsanii decât cu ceva mai ieftin...

Nu uita de MAN.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Mie MAN mi se par total dezinteresati sau au văzut ca nu au șanse in fata turcismelor.Gandeste-te ca nici nu au depus contestație...Iar eu am încadrat MAN in aceeași categorie cu MB,considerând ca au aceeași calitate...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

Cred ca MAN este mai bun calitativ la anumite componente cum ar fi motoarele dar cele facute in Germania.
Mie mi se pare ceva ciudat din start deoarece licitatia trebuia facuta pentru autobuze alimentate cu CNG carora UE le oferea o bonificatie. PMB castiga niste bani, poluarea era mult mai mica iar combustibilul mai ieftin. Dar asa stiu romanii sa faca afaceri cu turcii...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 shoppy

Sau daca a depus MB ce rost are sa depui si tu aceeasi contestatie, sau daca oricum te-a batut MB pentru tine si cu si fara tot nu poti castiga.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Prețul nici nu ar trebui sa fie o problema pentru ca UE da Bucureștiului fonduri de 1 miliard de € anual(asta pentru ca ei considera ca București este un oraș mai puțin dezvoltat și se gândesc ca cu acești bani poate sa se modernizeze).Ganditi-va ca acest buget nu a fost consumat pana acum niciodata,rămânând in fiecare an peste 600 de milioane de € necheltuiti.Cu banii ăștia putem cumpara autobuze de ultimul tip,din cele mai scumpe in fiecare an și tot mai rămân bani pentru tramvaie,troleibuze s.a.m.d,dar incompetenta in Romania e mare...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Robert24

Nu stiu de unde ai scos tu aceste cifre, insa presupunand ca asa ar fi, PMB nu poate face ce vrea muschiu' "duamnei" cu acei bani. Fiecare bucatica are o anumita menire.
UE nu poate da bani pt RATB, si in niciun caz pentru autobuze!

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Normal ca nu pot sa folosească banii cum vor ei,dar ideea e ca exista fonduri si nu sunt motive sa ne zgârcim...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Costin

Pentru a mia oara (chiar si in acest topic): Nu exista fonduri nerambursabile pentru autobuze clasice (diesel)!

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 ClaudiuL

Referitor CE da 1 miliard PMB : Atentie la fake news

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Nu e vorba nici de fonduri nerambursabile(ziceam de banii de care dispune PMB),nici de fake-news.Din 1,24 miliarde de € bani proprii,primăria nu da decât 32 milioane € pe înnoirea parcului.Un procent extrem de mic,in comparație cu banii disponibili.Uitati și link: https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... i-pent.htm .Cat despre fonduri nerambursabile,având in vedere ca RATB s-a schimbat in societate comercială,nu cred ca va mai dura mult pana putem și noi sa accesam...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Si chiar daca accesam, doar trolee, tramvaie si autobuze electrice putem lua.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 ByOnu

Albert, n-are legatura cu faptul ca RATB s-a transformat in STB, ci cu faptul ca UE nu finanteaza decat mijloacele de transport electrice (precum alte nișe non-diesel).

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 micutzu

Eu sunt de parere ca daca aceste autobuze OTOKAR KENT C vor fi macar la nivelul BMC-urilor PROCITY 320 din Brasov nu ar fi deloc rau.Acestea din urma au fost achizitionate prin 2011, iar in momentul de fata, dupa 7 ani, sunt intr-o stare neasteptat de buna si sunt la momentul actual cam cele mai bune autobuze din parcul Brasovului (mult peste MAN si MAZ).

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Important e sa se aleaga autobuzele astea pe niste criterii corecte. Atat. Ca sunt Mercedes sau Otokar, tot mentenanta e principala problema.

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426206 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use