Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Galați

 

Topic: Stiri, noutati, perspective

293 posts, 147030 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Pe axa 4 Galatiul n-are niciun proiect de depus? E pacat ca soarta tramvaielor e cum e, cu banii europeni s-ar putea face cate ceva.

 


Re: Stiri, noutati, perspective alliens

Ar trebui intai sa se vrea...la Galati de ani buni doar secrestrange transportul cu tramvaiul, in curand probabil se va desfinta de tot sa nu mai incurce traficul

 


Re: Stiri, noutati, perspective autob368

Șase persoane au ajuns la spital, una dintre ele în stare gravă, după ce au fost implicate într-un accident rutier care a avut loc sub podul de la Filești. În incident au fost implicate un autobuz și un TIR, iar vinovat de producerea lui a fost șoferului TIR-ului. [...]

”La ieșirea din municipiul Galați a avut loc un accident rutier, în urma căruia au rezultat șase victime. Dintre cele șase victime, conducătorul unui autobuz este rănit grav, având fracturi la ambele picioare, dar este conștient. Accidentul s-a produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum de către conducătorul unui autotir, în curbă, intrând pe sens opus”, ne-a declarat Bogdan Carp, inspector șef al Poliției Rutiere Galați.

În urma impactului, șoferul autobuzului, un bărbat de 34 de ani, a rămas încarcerat și a avut nevoie de un echipaj de la descarcerare. [...]  

Pasagerii din autobuz s-au speriat îngrozitor, unii dintre ei sărind pe geam pentru a ieși din autobuzul lovit.

Niciunul dintre șoferi nu consumase alcool, dar șoferul TIR-ului s-a ales cu dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
sursa: https://www.viata-libera.ro/prima-pagin ... -de-un-tir[/size:1niqdkfd]

Autobuzul implicat este LKI - Wrightbus Commander, care circula la traseul 25, intre Pista betonata (Filesti) - Carrefour.  :cry:

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Puss in Boots wrote:
Pe axa 4 Galatiul n-are niciun proiect de depus? E pacat ca soarta tramvaielor e cum e, cu banii europeni s-ar putea face cate ceva.

Se realizeaza caietul de sarcini pentru achizitia de 8 tramvaie noi :D

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Ce veste! Sper sa mai fie trasee pe care sa le puna.  :bere:

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Traseele actuale nu vor fi desfiintate pentru ca calea de rulare a fost reabilitata din Piata Energiei pana la Piata Centrala,cat si portiunea Micro 19-Str.Siderurgistilor deci traseele 7 si 44 vor ramane sigur iar odata cu achizitionarea celor 8 tramvaie se are in vedere si reabilitarea restul caii de rulare,cat si depoul din P-ta Energiei.Linia de pe viaduct spre Mittal nu va fi reabilitata.Sincer,pentru un tramvai pe ora nu isi are rostul mai ales ca Mittal nu vrea sa participe financiar nici la reabilitarea viaductului.Noi am ramas cu 4 trasee de tramvai deoarece celelalte trasee au fost inventate in alte vremuri cand in santier si in combinat munceau mult mai multi oameni decat acum iar acum,intr-adevat aceste trasee nu mai erau rentabile.Pana si traseul 41 cara mai mult aer.Se poate ca in viitor acesta sa fie desfiintat adica nu m-ar mira fiindca e foarte putina lume care circula cu el.Dupa cativa ani in care nu au circulat tramvaie spre Mittal si Bazinul Nou s-a reincercat o revitalizare a tramvaielor spre aceste zone dar fara succes si de aceea au fost desfiintate.

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Conform site-ului https://transurb-galati.com/retea-transport/parc-auto/ mai exista 32 de Den-uri ceea ce inseamna ca LSR va fi casat sau a fost casat iar la troleibuze Ikarus au mai ramas 2,ceea ce inseamna ca 1280 a fost retras definitiv.

 


Re: Stiri, noutati, perspective autob368

Se pare ca din cele 38 de autobuze Den Oudsten Alliance City B96, 6 au fost deja casate. Ma voi interesa si revin cu amanunte asupra numerelor de parc care au fost casate.

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Eu stiu ca au fost casate LTA,LTB(primul),LTJ(a luat foc in capat la Siret Complex),LTR(a luat foc la papadie dar a revenit apoi a fost retras),LSR si mai este unul dar nu stiu care...

 


Re: Stiri, noutati, perspective Cosmin Niculiţa

deprodio wrote:
Eu stiu ca au fost casate LTA,LTB(primul),LTJ(a luat foc in capat la Siret Complex),LTR(a luat foc la papadie dar a revenit apoi a fost retras),LSR si mai este unul dar nu stiu care...


Cu întărziere, voi da răspunsul oficial. LTA și LTR. sunt ultimele Den-uri propuse pentru casare, amandoua avand motorul cedat. LSR, LTL și LSN sunt defecte, își așteaptă piesele necesare. La categoria defectări,avem și legendara autohtonă PNN. LTC va fi primul autobuz achiziționat second-hand pe post de Asistență Tehnică.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert24

In ce calitate dai raspunsuri "oficiale"?

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Multumesc pentru raspuns dar eu stiam deja aceste informatii de aici http://transportlocalgalati.blogspot.co ... ntr-adevar asa este...

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

De pe Pagina de Facebook Transurb Galati:

Stimați călători,
Vă informăm că duminică, 10.06.2018, vor demara lucrările de înlocuire fir contact troleibuze pe porțiunea strada George Coșbuc- strada Domneasca fapt pentru care traseele de troleibuz 102 și 104 vor întoarce la Grădina Publică. Legătura până la Parc CFR va fi asigurată de traseele de autobuz: 18, 26 si 27.

Vă mulțumim pentru înțelegere și vă dorim călătorie plăcută.

Sursa: https://www.facebook.com/transurbgl/pho ... =3&theater

Ca fapt divers, George Cosbuc e bulevard si nu Strada (conform Google Maps), iar pe acolo nu circula troleibuzele ...

Rosu - Bulevardul George Cosbus
Verde - Reteaua de troleibuze
glll.jpg (249.1 KB; downloaded 4715 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective deprodio

Ba da,pe B-dul George Cosbuc se afla autobaza iar reteaua este pe B-dul G.Cosbuc-Str.Al.Macelaru-Str.Traian-Str.Prundului-Str.Domneasca.Intr-adevar nu este traseu regulat intre Parc CFR si autobaza dar este retea pentru retragere.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Galați  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use