Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4061 posts, 961500 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 291
 
 

📖 Pagination options
  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Pai intre acei ani era plin de Ikarus si de DAC/ROCAR cu CVM. Mai erau IK4 si niste Saviemuri pe liniile expres. Saviemurile aveau cutie semiautomata, fara pedala de ambreiaj dar cu un schimbator mic langa volan.

 


Re: Discutii diverse andrei11

Nu vă contrazic,  voi le știți mult mai bine.  :D .Pe mine nu m-au pasionat autobuzele așa de mult.
Reiau, în 1989 cu siguranță erau numai DAC - uri. Și culmea, renunțaseră la DAC - urile articulate.
Prin 1977 - '78 erau numai articulate în București, auto & troleibuze. Ba un troleu era sigur dublu articulat.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Cred ca Skodele din anii ' 970  au fost cele mai bune autobuze din Bucuresti la vremea respectiva mai ales ca aveau cutie automata.

 


Re: Discutii diverse drbm

Primele DAF - 1996.
Autobuze articulate noi nu a mai introdus ITB din 1985-1986, de când a început fabricarea DAC -urilor scunde, inițial autobuze, ulterior și troleibuze.
Interesant este că troleibuzele articulate au fost regula, doar în 1989 existând o tentativă prin noiembrie de trecere la troleibuze scurte (7341 și 7342 au intrat în parcul bucureștean în decembrie 1989).
Ultimele Ikarus 280 articulate au dispărut prin 1978.
Au continuat să existe Ik4 (Zemun).
Datele respective le rememorez cu destulă acuratețe, am copilărit în Vatra Luminoasă, în apropierea depoului.

 


Re: Discutii diverse Andrei98

Cand au disparut autobuzele Ikarus 180? cumva la inceputul aniilor '70 cand au fost inlocuite cu 280-urile?
PS: primul DAF a venit in anul 1993, DAF-ul Eabo 205 la autobaza Pipera (singurul cu scaune originale, din lemn) restul autobuzelor DAF au venit in perioada '94-'97.

 


Re: Discutii diverse drbm

Corect, merci pentru erata.

 


Re: Discutii diverse punmeister

Andrei98 wrote:
Cand au disparut autobuzele Ikarus 180? cumva la inceputul aniilor '70 cand au fost inlocuite cu 280-urile?
PS: primul DAF a venit in anul 1993, DAF-ul Eabo 205 la autobaza Pipera (singurul cu scaune originale, din lemn) restul autobuzelor DAF au venit in perioada '94-'97.

Acel "Eabo" este Elvo.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Autobuzele DAF aveau sistem de incalzire in barele de sustinere?

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ClaudiuL

Prin 1977 - '78 in Bucuresti erau simple : Skoda, Ikarus, IK4, Roman (licenta recenta la acea vreme, primele autobuze Diesel de la Autobuzul). Articulate erau Ikarus. Nu stiu cand au disparut Skodele articulate rosii articulate artizanal la ITB. Despre ele se spunea : Ce e lung rosu si moale la mijloc ?  :D

 


Re: Discutii diverse Andrei98

punmeister wrote:
Acel "Eabo" este Elvo.

Mai exact EΛBO se scrie! chiar daca Elvo se citeste...
2017-11-22_154643.png (682.35 KB; downloaded 2189 times)

 


Re: Discutii diverse drbm

anndrei wrote:
Autobuzele DAF aveau sistem de incalzire in barele de sustinere?

Da.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Sa inteleg ca erau peste Rocar de Simon ca dotari? Pana la urma RDS avea ABS dar DAF?

 


Re: Discutii diverse drbm

Aveau sigur ABS. Nu știu dacă și la nivel de ASR. Dar cred că da.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Rocar_De_Simon

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Daf-ul avea ABS?

 


Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 291
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426235 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use