Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linia 55)

222 posts, 89556 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Sava_6115-6315

Va rog sa imi confirmati  daca sunt doar 5-6 ture in 46. :shock:  De dimineata am numarat de la Gara si pana la Delfinului 4 ture: 353 parca (cu asta am circulat), 126 si 2 siameze, iar pe tronsonul Delfinului-Republica pesupun ca ar mai  fi inca 1-2 ture... Oricum e jale mare: de dimineata am asteptat 46-le pe Dr Felix 33 minute! Mai  erau  cativa calatori prin statie revoltati de aceasta situatie. Scenariul a fost urmatorul:
-la 6:20 am ajuns in  statie la Constantin Caracas (Dr Felix) sa iau tramvaiul spre Pantelimon.
-la 6:30 trece vagonul 353 spre Gara.
-la 6:40 trece 126 spre Gara.
-la 6:53 revine 353 in care ma si  urc....
Conform site-ului RATB tura care trebuie sa plece de la gara la 6:16 -  mai circula? Sau manipulantul nu respecta timpii si pleaca mai repede cum am mai patit??

Legat  de linia 55, nu se gasesc 4 siameze din 24 si  46 pentru un 55 Iancului-Granitul si lasat 5-ul sa circule normal? Chiar nu mai are RATB vagoane pentru 24 si fantoma 46?? Am impresia ca si 46-le (la fel ca 42) circula sa tina linia ocupata pentru a nu parca bizonii pe Iancului si  Dr Felix. In stilul asta RATB se duce rapid in groapa.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) chrisu

Robert24 wrote:
...
- fie 55 - Sf. Vineri - Iancului - Granitul - cu siameze, dispare 5 si apare un 605, prilej cu care se apuca sa carpeasca linia pe B.V.


Nu cred ca o sa se grabeasca ei sa carpeasca B.V. avand in vedere ca pana nu demult se lua in calcul posibilitatea mutarii liniei de tramvai la marginea carosabilului + sensuri unice pe Floreasca si B.V.
Chiar, oare ce se mai aude cu acel proiect, stie cineva?

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Linia 46 e o linie la plezneala, nu merita sa o astepti nici un minut. Te potrivesti cu ea e ok, nu,  te orientezi dupa alte variante.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Sava_6115-6315

Romania,  te halesc!
19 aprilie - 11 mai  este intervalul in care am  asteptat un raspuns oficial de la RATB privind problema nerespectarii orarelor de circulatie. Iata raspunsul:



Biroul Relatii Publice

Nr. Inreg:45249/11.05.2016

Stimate domnule ,  

Referitor la reclamatia dvs. adresata Regiei Autonome de Transport Bucuresti, in care faceti referire la sistemul de organizare al transportului public pe linia 46, va transmitem urmatoarele:

Este adevarat ca incepand cu data de 02.04.2016, orarul de circulatie a mijloacelor de transport in comun de suprafata a fost actualizat in limita parcului de vehicule disponibil si afisat atat la capetele de linie, cat si pe site-ul RATB, la adresa de internet http://ratb.ro/v_trasee.php.

In mod cert vor mai avea loc dereglari ale intervalului de succedare din cauza unor situatii neprevazute care nu pot fi anticipate, cum ar fi: defectiuni aparute la unele vehicule (ce nu pot fi reparate si inlocuite operativ din traseu, fapt ce impune retragerea lor din traseu pentru remedierea problemei), accidente rutiere (care paralizeaza pur si simplu pentru un timp traficul), autoturisme parcate neregulamentar (in acest caz vorbim strict de nerespectarea regulilor de circulatie de catre ceilalti soferi care cu buna stiinta procedeaza asa), semafoare defecte si lista poate continua. Astfel, intarzierile inregistrate nu pot fi recuperate foarte usor, provocand disconfort si nemultumire publicului calator.

In consecinta, pe parcursul unei zile intregi, pentru care noi avem un program stabilit, se intampla sa ne confruntam cu evenimente care ne aduc in pragul incapacitatii de a respecta planificarea initiala.

Tocmai in acest sens, din data de 09.02.2016, RATB a lansat un nou serviciu de informare, prin care persoanele care urmaresc contul de Twitter al Regiei vor cunoaste in timp util toate modificarile de trasee, intarzierile sau blocajele in trafic si vor putea astfel decide cu privire la optiunile pe care le au (fie utilizeaza alte rute, fie folosesc mijloace de transport alternative). Pentru aceasta, calatorii trebuie sa urmareasca mesajele trimise de pe contul de Twiter al RATB, si anume @Clienti_ratb (adresa de Internet http://twitter.com/Clienti_ratb).

In plus, avand in vedere faptul ca problema s-a repetat, am retransmis mesajul dumneavoastra unitatilor RATB, pentru a monitoriza activitatea de verificare a respectarii programului de circulatie de catre vatmanii liniei 46.

Ne cerem scuze pentru neplacerile provocate, totodata, va asiguram ca urmarim in mod constant functionarea liniilor, avand ca si principal scop realizarea activitatii de transport de suprafata cat mai aproape de parametrii programati. Ne dorim ca prin masurile dispuse, sa creasca nivelul de responsabilitate si solicitudine al conducatorilor de vehicule.


Cu respect,

Constantin Tobescu

Sef Birou Relatii Publice


Esenta  raspunsului am ingrosat-o  mai sus. Restu e gargara....
In concluzie: cine mama :evil:  sa mai mearga cu  transportul in comun daca regia se taraste de pe o zi pe alta, conducerea da nepasatoare din umeri, iar primaria se face ca nu vede??  Si inca una, mai  sadica: mare gafa cu sistemul lor  de avertizare. Asa pierd si ultimii calatori obisnuiti sa astepte cu zecile de minute prin  statii. Adio RATB! :popa:

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) neoman

Si eu am facut reclamatie pt intervalul jenant al liniei 1 si am primit in mare cam acelasi raspuns cu aceleasi scuze lamentabile. Trafic, probleme de parc, probleme de finantare. Scuze de off topic.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Victor92

4 ture au fost repartizate la data de 29 Octombrie 2016 pe linia 46: 126, 165, 309 si 163. Cam putine...nu e de mirare de ce calatorii nu asteapta tramvaiele, intervalul de 25-40 de minute nefiind unul atragator. Din pacate, situatia este asemanatoare si in timpul saptamanii...

163 la statia Republica.



 




Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Victor92

Dupa ani buni, avem din nou tramvaie pe cei 5,2 km de la intersectia Strada Traian/Pache Protopopesscu pana la Granitul. Desigur, ramane eterna problema cu parcarea Park&Ride inclusa in acest program de modernizare a liniei de tramvai, dar lucrarile sunt sistate asa cum v-am aratat saptamana trecuta.

Linia 5 a fost desfiintata, iar incepand cu data de 23 Septembrie 2017, RATB a infiintat linia 55 intre Piata Sfanta Vineri si Granitul pe traseul Piata Sfanta Vineri - Bulevardul Corneliu Coposu - Calea Calarasilor - Strada Traian - Bulevardul Pache Protopopescu - Soseaua Iancului - Soseaua Pantelimon - Granitul.

Linia este deservita cu 9 tramvaie in cursul saptamanii, respectiv 6 in weekend (toate, evident, de la Depoul Victoria). Ramane de vazut cat de atractiva va fi linia pentru calatori, dar sunt cateva aspecte negative:
- timpii de la semafor sunt mult prea mari si se pierd minute (in special pe Iancului);
- la capatul improvizat de la Granitul, nu pot stationa 2 tramvaie, iar statiile de coborare/urcare nu permite o flexibilitate de-a opri 2 tramvaie (precum era la Piata Baneasa). Probabil vor fi situatii in care calatorii vor fi dati jos si nevoiti sa traverseze ilegal strada ...

La data de 23 Septembrie 2017, la schimbul 1, au circulat: 028, 034, 037, 4040, 4042, 4044.

Sa urmarim cateva poze realizate astazi:

028 - Linia 55 - Piata Delfinului





028 - Linia 55 - Soseaua Pantelimon





4040 - Linia 55 - Strada Traian (Desi nu se incadreaza in acest topic, am atasat poza aici pentru a fi postata in "grup" cu linia 55)





4042 - Linia 55 - Granitul





4042 - Linia 55 - Statia "Spitalul Sfantul Pantelimon"





4044 - Linia 55 - Bulevardul Pache Protopoescu



DSC_0056.JPG (262.26 KB; downloaded 6448 times)
036 afisaj - 55 - 23.09.2017.JPG (179.63 KB; downloaded 6445 times)
4042 afisaj - 55 - 23.09.2017.JPG (189.99 KB; downloaded 6445 times)
Granitul 55.JPG (157.08 KB; downloaded 6443 times)
Spit. Sf. Pantelimon 55.JPG (212.21 KB; downloaded 6443 times)
Scoala Iancului 55.JPG (244.14 KB; downloaded 6451 times)

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) stefanivan95

Buna ziua!
Eu chiar sunt curios: cand vor introduce 14 si 46 pe vechea linie cu capatul la Granitul? Cumva cand se vor finaliza lucrarile la capat, avandu-se in vedere faptul ca nu pot fi 2 tramvaie la capat in acelasi timp? Si in plus nu sunt suficiente siameze... Presupun ca nu stie nimeni cand se va finaliza "minunatul" centru de la Granitul... In opinia mea merita mai mult sa fie 3 tramvaie la capat la Granitul ca de multe ori dimineata masinile sunt ultra-pline, iar cu tramvaiul din propria experienta pot spune ca era mult mai omeneste...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Bine ai venit în rândul nostru !
Am citit de mai multe ori intervenția ta pentru că inițial nu am înțeles fraza.
Cred că răspunsurile  la întrebarările tale se găsesc  fix in întrebare.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) stefanivan95

Multumesc frumos de urare!
Da, intr-un fel mi-am dat seama, dar vroiam sa ma conving intr-un fel. Chiar imi lipseste vechea circulatie, era f buna dupa mine...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Mici  observații :
1) 55-ul provoacă uimire printre șoferi pe Pache și la intersecția cu  Traian.
2) În Piața Iancului sunt încă conflicte de trafic între 55 și șoferi, șoferii fiind surprinși că "46" o ia înainte ( spre Traian --> pentru cei care sunt pe Pache și vor stânga pe Mihai Bravu) sau că e în intersecție și vrea să ajungă in Pantelimon ( în ultimul caz pentru cei care fac stânga pe Avrig )
3) Încă se urcă lumea la Iancului în 55 crezând că e 46. Se coboară la Matăsari.  :shock:

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) drbm

Lasă că își revin ei, mititeii!
:-D

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use