Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1171 posts, 306796 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 84
 
 

📖 Pagination options
Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Intre Baneasa si PPL? Dar in rest?

Intre timp, las si asta aici, ca se potriveste mai bine decat la stiri.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Gabi23

Au mutat banda pe Bd. Constantin Prezan, între Arc și Piața CdG. Aici, probleme ar fi și prin faptul că sunt multe străduțe laterale, care practic trebuie să o străpungă, și autobuzele tot sunt blocate de cei care vor să folosească benzile 2 și 3. Aseară erau destule autoturisme care circulau pe acest culoar unic, dar desigur avem și șoferi RATB, care circulă cum au chef  :popa:

Constantin Prezan - 24.05.2017 (1).JPG (337.12 KB; downloaded 4054 times)
Constantin Prezan - 24.05.2017 (2).JPG (421.66 KB; downloaded 4055 times)
Constantin Prezan - 24.05.2017 (3).JPG (339.13 KB; downloaded 4054 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

I-am injurat cu culoarele lor... vai de capu meu ce dezastru au facut. Imi venea sa le iau culoarele si tot neamul la pomenit... A fost vai s-amar zilele astea de cand cu aceste benzi de "fluidizare". Fluidizarea aerului cald, ca pentru altceva nu sunt bune. Era mai bine inainte sa fie pasajele de la Baneasa/PPL...

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

zapacitu wrote:
Era mai bine inainte sa fie pasajele de la Baneasa/PPL...


Altul era numarul masinilor acum 10 ani... :roll:

Sa cadem de acord cu un lucru o dată pentru totdeauna: pista unica:
- Baneasa - PPL -> NU, daunatoare
- PPL - centru -> DA, normal, about time
K? Daca nici pe Kiseleff unde avem vreo 5 benzi / sens nu renuntam la una pentru RATB, atunci unde? Colo nu, colo nu, atunci unde?


In fine: banda unica de pe Magheru intre Romana si str. George Enescu, nemarcata si nesemnalizata altfel decat cu linia continua.






LE. :shock:  :shock:  :shock:

Gabi23 wrote:
Au mutat banda pe Bd. Constantin Prezan, între Arc și Piața CdG.


Au desfiintat-o, ceea ce vedem in fotografiile tale nu mai exista azi in teren. Nu pot sa cred! :shock: Gata? Asta a fost tot? O gluma proasta?  :cry:

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Brb398

Primarita incurajeaza transportul in comun , ceea ce este un lucru bun , pana la urma orasele sunt pentru oameni nu pentru masini si cred  că este o solutie buna daca intr-adevar va fi mai rapid fata de transportul personal , nemaifiind ambuteiaje pentru RATB intr-o oarecare masura. O vad o idee buna atata timp cat nu e necesar sa ma deplasez foarte mult pentru job sau pentru altele ( nici cu RATB nici cu trasportul personal ) , dar cred ca din punctul de vedere al unuia care sofeaza zi de zi in aceasta jungla urbana , parerea e cu totul alta.

Romanul este prea comod si cred ca oricat de mult ar sta in trafic nu cred ca ar lasa masina in parcare. ( Este doar o parere).

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

De la moderator
Părerea mea este că jonglezi cu unele lucruri periculoase.
Atentie : remarca nu se referă la informatia comunicată.

_________________
De la simplul user andrei 11
Hm...Ce sa spun, asta e parerea ta si  e o situatie fericită.
Eu sunt in postura sa alerg cu masina 40 - 50 - 60 km zilnic in Bucuresti si atentie, nu sunt sofer profesionist.
# Robert 24 a punctat bine daca ai fost atent, culoarele unice implica un set de masuri  care trebuie aplicate simultan. Daca masurile acestea se reduc la a trasa dungi pe asfalt si a pune stâlpisori care ori sunt deteriorati ori sunt autoridicati mai bine lipsa.
Da, sustinem transportul in comun in Bucuresti si drept consecinta am si abonament general desi  dupa calculele mele cu bilete as iesi mai ieftin. Mult mai ieftin.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

Pe Dorobanti au trasat linie continua ca sa se afle in treaba. Pana nu dau amenzi la fiecare 4 ore tuturor celor care parcheaza aiurea (in cazul de fata pe banda de RATB) nu se rezolva nimic.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze TibiV

Am ezitat mult daca sa postez aici sau la "Aspecte negative..."
zapacitu m-a convins ca aici este mai bine.

Nici macar nu este nevoie de "banda unica".
Este suficient ca "banda unu" sa nu fie parcare... Si nici statiile de autobuz sa nu fie parcare.

Boul asta dupa ce ca a parcat in statie, nici nu a tras masina la bordura, ci la aproape un metru de ea...



Sunt curios cum incape un Citaro in spatiul lasat liber de parcati...



Da, este Calea Floresca, vis-a-vis de Spitalul de Urgenta (vizbil in poza de sus) si de Regina Maria (in poza de jos)....


 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

Astia care vin cu idei din astea circula cu RATBul, cu auto personal sau macar la picior prin oras? Sau scupia idei din astea cretine din turnul lor de clestar unde toate bulevardele au numarul corect de benzi, fara a figura masinile oprite !?

Of, ma opresc aici pe aceasta tema, intrucat deja sunt la limita bunului simt (am sarit deja de vreo doua ori...). E clar ca nu se vrea nimic in afara de ceva prostii in presa.

 



Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

zapacitu wrote:
Pe Dorobanti au trasat linie continua ca sa se afle in treaba. Pana nu dau amenzi la fiecare 4 ore tuturor celor care parcheaza aiurea (in cazul de fata pe banda de RATB) nu se rezolva nimic.

Du-te pe Decebal ca  sa te linistesti total.
Si pe Burebista e acelasi lucru, dar acolo nu e RATB.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Florinds

ByOnu, aveai vreo asteptare de la prietena ta? :)
A spus ca le instituie in vacanta, intrebarea e daca vor ramane implementate si dupa inceperea scolii. Practic amana doar scandalul, nu are argumente pentru ca nu a rezolvat cu parcul circulant, asa cum a promis. Ca sa merite facuta acea banda, trebuie sa treaca macar doua mijloace de transport pe minut. Altfel, ajungem in situatia hilara sa nu fie nicio masina la semafor.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Eu ce sa zic. Spune-mi tu. Avem trei situatii:

1. asteptam sa marim parcul circulant RATB (orizont necunoscut de timp; daca grabim asta vor fi cumparate din fondurile locale, ci nu pe fonduri UE daca am mai astepta transformarea in SC.) si apoi implementam benzile unice;
2. implementam benzile unice cu parcul actual. Astfel ar fi putine dar rapide.
3. ambele concomitent. Din nou: trebuie sa asteptam achizitionarea de noi mijloace de transport.

Va intreb deci, care este varianta ideala. Toate au minisuri, toate! Mie varianta 2 mi se pare cea mai utila pe short and medium-term. Plus ca odata ce se va mari parcul circulant peste vreo doi ani am avea deja infrastructura.

Cealalta varianta care este? Sa lasam totul cum este in prezent si sa ne prefacem ca este bine?

PS. ti-am raspuns aici la intepatura cu prietena, care sper ca este doar o ironie. ;)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Robert24

Crearea de benzi unice doar cu parcul actual vechi, defect si jegos nu va duce sub nicio forma la atragerea mai multor utilizatori pentru transportul public. Va duce doar la ambuteiaje si mai mari.
Masurile trebuie aplicate doar la pachet, treptat pe diverse segmente.

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 84
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use