Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

592 posts, 173028 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

Asta așa rămâne din păcate.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

Cică au alocat bani în buget și pentru aceasta lucrare. Oare o vor finaliza totuși? Sau sunt datorii istorice.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Costin

In fiecare an au alocat in iarna/primavara, apoi au luat pe parcurs...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) survola

Unde să întrebăm de stadiul și viitorul acestei lucrări?
La Primăria Generală sau la DNA?  :)
Eu înțeleg că oportunitatea cheltuirii banilor este la primar și nu la procuror, dar lucrarea se apropie de 10 ani și s-au îngropat niște bani aici, poate ar fi cazul să vedem și ceva rezultate.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

Ar fi o soluție. Sa ne comunice când au de gând să-l termine.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Adrian Rosca

Sa scriem si aici:

In data de 25 ianuarie s-a publicat pe SEAP licitatia pentru “Modernizare Piata Eroii Revolutiei si pasaj pietonal”, rest de executat. Starea curenta a procedurii este: in desfasurare - deliberare.

Cateva date din caietul de sarcini:


 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

Mulțumim. Nu observasem postarea. Ok. Pun scări rulante. Dar pentru persoane cu dizabilități, lifturi nu sunt necesare. Asa că la Sudului. Bine, că la metrou se coboară la greu cu ele de către sute de oameni întregi, e alta poveste.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) TibiV

Adrian,

ce mai au de facut ca sa ajunga pe trotuarul de la Bellu este echivalent cu "sectiunea centrala PP4" de la Piata Sudului... (din descriere reiese ca se va folosi fix aceeasi tehnologie...)
Si iata ca avem dovada ca intr-o luna se poate face o astfel de lucrare ! ;)

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

Deci practic, terminarea acestui pasaj nu ar implica mare brânză.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) ByOnu

Ca ne place sau nu, un lucru este de apreciat la FiiRea. Si.a dat seama ca poate finaliza acest pasaj in maxim o luna, ceea ce va duce la un capital de imagine foarte bun. Nu cred eu sa mentioneze in discursurile oficiale faptul ca ea doar a pus cireasa de pe tort. Pacat ca am avut totusi 8 ani de stagnare si iata cine isi intoarce ochii spre acest proiect...  :lol:

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) realistul

:)) Ce mi-a plăcut asta cu FiiRea. Deci am înțeles că acest pasaj are doar scări rulante nu și lifturi. Pai și persoanele cu dizabilități cum se vor urca in tramvaie? Bine, e o întrebare de fapt un pic aiurea. Că de fapt nu avem tramvaie care să aibă toate podeaua coborâtă, ori peroanele de la alte stații nu corespund.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Costin

La peroanele de tramvai sunt prevazute lifturi (adica deja sunt "gaurile"), la fel si la accesul de metrou (lift deja functional).

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) ByOnu

realistul wrote:
Că de fapt nu avem tramvaie care să aibă toate podeaua coborâtă


Nici nu este nevoie. Printr-un simplu calcul matematic poti determina la cate 93'-uri trebuie sa ai un CH-PPC sau un LF. Pe cand la noi, cel putin pe linia 1, tramvaiele nu sunt distribuite corespunzator. Prinzi cate 3 LF apoi 6 V3A-93'-uri, apoi 2 CH-PPC.

Sa vedeti pe 21 cum uneori TOATE cele 3 CA-uri se urmaresc, in loc sa fie intercalate la o distanta cat de cat egala si sa aiba intre ele cateva '93-uri.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) TibiV

ByOnu are dreptate si cu tramvaiele cu podeaua coborata, si cu observatia despre Firea...

Cateodata "e buni" politicienii astia, ca se prind repede cum pot obtine "multa imagine buna" cu minimum de efort... :lol:

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use