De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Filme - Documentare.

52 posts, 18873 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Filme - Documentare. aztec

Deschid un nou topic, ca ma gandeam la o recomandare de filme, din pacate greu de gasit si urmarit.
OK, avem o gramada de filme documentare sau artistice, comuniste, de propaganda. Insa urmarind un film, indiferent daca e bun sau nu, putem lasa propaganda, scenariul sau intriga si sa observam ce se intampla in plan secund, adica diverse santiere, diverse evenimente, masini/utilaje/obiective, ce cu greu le putem vedea altfel decat asa cum sunt ele azi...sau nu mai sunt.

Incep cu cateva recomandari de filme, daca le-ati vazut bine, poate le vedeti cu o alta perspectiva, daca nu, eu zic ca merita.
Ma repet, vedeti dicolo de propaganda specifica vremii...nu conteaza..
O sa adaug titlul,regia, anul si o scurta descriere, si acolo unde se gaseste putina informatie, o postez.

Cale Libera - Nicu Stan -1986.
Pe marele santier al metroului bucurestean se cunosc doi tineri: Alexandru, inginer constructor si Laura, o inginera proiectant care, dupa ce isi descopera afinitatile profesionale constata ca intre ei s-a infiripat si o poveste de iubire.


Romante aspre- Slavomir Popovici. 1965
Istorii ale locomotivelor de ieri si de azi, ca semne ale trecerii timpului si schimbarilor sociale.
http://slavomir-popovici.ro/?id2=0003&lng=

Apa ca un bivol negru  1970
Inundatile din 1970
http://www.istoriafilmuluiromanesc.ro/i...-negru~132

Răsună valea - Paul Călinescu-1950
Munca voluntară a brigadierilor de pe şantierul Bumbeşti-Livezeni.
Anul 1948, în plină perioadă a mobilizării pe  şantierele muncii voluntare şi a intensei propagande pe tema luptei de clasă. În defileul Jiului s-au adunat mii de tineri veniţi din toată ţara pentru a construi o linie de cale ferată

Un mic film de vprezentare ...Top Gear Aro M461 ...in 1971...  :lol:
http://www.aparchive.com/metadata/c0024...1&b=438986

 


Re: Filme - Documentare. TibiV

"Răsună valea" l-am văzut la TV când eram copil, prin '70...
Are imagini reale (filmate separat de film, din câte am înțeles...)
Deşi eram copil, m-a impresionat cu adevărat ce au făcut oamenii ăia, basically cu târnăcopul şi roaba...

Nu ştiu dacă există vreun film (artistic sau documentar) despre Salva-Vişeu...
Mi se pare i lucrare chiar mai impresionantă...
Am rude la la Sighetul Marmației, dar ajung rar acolo, şi mereu regret că orarul CFR face posibil să vezi traseul numai dacă călătorești vara, în preajma solstiţiului...
Altfel este întuneric - fie seara prea târziu, fie dimineaţa prea devreme...

 




  • GPS
  • Posted:
  •  



Re: Stiri si articole din presa shoppy

subway guru wrote:
A fost si un film artistic romanesc 'postdecembrist' ce se petrecea in metrou (rama IVA). Mai stie cineva cum se numea?
Pe mine filmul ala m-a scos dintr-o posibila incurcatura in Canada!!!

Promovare pentru ce?, pentru pasionati?, aia au Google, nu stau sa se informeze dupa oaresce reclame care ar putea aparea sau nu; altcineva cine sa vina?, oare exista turisti care sa spuna "ba ce m-as mai duce la Bucuresti, dar sigur nu au metrou, ca nu am vazut nici o reclama, gata, nu ma mai duc!".
Iar metroul deja se blocheaza, daca se blocheaza niste turistii pe la Victoriei ne dau in judecata ca erau sa moara striviti pe acolo, defapt noua ne-ar trebui o reclama "nu mai veniti la metrou ba!"(ca sa nu mai vorbim ca filmatul/fotografiatul la metrou este interzis, ca asa vor ei).

Singurii care au de castigat ceva din asta sunt Astaldi, deci este o reclama la Astaldi si atat, hai sa o lasam asa ca prevad ca iar ne suparam.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Shoppy, nu Astaldi e 'capul rautatilor' cu reclama aia, beneficiarul si initiatorul a fost Mrex!...asta asa...pentru posteritate si de dragul adevarului!
Astaldi-Somet s-au cam 'scartzait' pe tema aia la vremea respectiva...
:bere:
Revin totusi cu intrebarea mea cu filmul artistic dedicat unui 'incident' in metroul bucurestean!
Isi mai aminteste careva de el???
Promit ca celui care pune aici 'titlul' o sa-i povestesc ceva deosebit de simpatic!!!...despre un 'incident' in metroul canadian!...altfel nu!
:bere:

 



Re: Stiri si articole din presa BodoMinea

Mai sunt scene și în The Detonator (2006)


 



Re: Stiri si articole din presa subway guru

Am un singur indiciu, film produs inainte dar nu cu mult inainte de luna mai 2010...Mai multe habar nu am pentru ca eu personal, spre rusinea mea nu l-am 'vizionat'!
;)
Locul 'actiunii' despre care voiam sa va povestesc...Vancouver, British Columbia, Canada
Subiectul: incident in metroul canadian versus incident in metroul bucurestean...din pacate nu m-am lamurit exact despre ce film romanesc era vorba nici atunci si nici acum...inca!
De aia am zis ca poate ma lamuriti voi!
:bere:

 


Re: Stiri si articole din presa cezarmad

" Coboram la prima"  regia Tedy Necula, acesta o fi? :)

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Naiba stie!!!
8-)
Dar pentru eforturile deosebite facute de voi toti (si publicitatea gratuita pentru metroul bucurestean)...o sa va pregatesc si eu 'istorioara mea'!
:bere:

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use