Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Aspecte negative în circulația bucureșteană

1395 posts, 292917 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 100
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective Dr2005

Unde era linie discontinuă s-a lăsat loc.€

 


Re: Stiri, proiecte, perspective mindmasster

In seara asta ,montau balize pe Bd. Grivita in dreptul pasajului Grant . Am si un format 3GP da nu pot sa  il atasez aici .

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere mindmasster

Nightwolf wrote:
N-are nicio treaba pasajul ala al carui proiect exista din 2007 si proiectul actual dupa finalizarea pasajului Baneasa in 2010. Eu nu vad rostul unui pasaj in zona Sos. Nordului deoarece nivelul de trafic in zona este infim (doar cei din zonele rezidentiale circula pe acolo si betivanii noaptea in cluburi). In schimb vad o solutie prin eliminarea semaforului de la intersectia DN1 prin creearea unei strazi cu sens unic dinspre/catre DN1.

In alta ordine de idei, semaforul a ramas acolo pt ca nu s-a gasit inca o solutie la dezafectarea trecerii aceleia infecte de pietoni...


Aici te contrazic . Stopul de la Baneasa inainte de pod este si pentru "stapanirea traficului" ca sa zic asa. Gandestete ce s-ar fi intamplat daca nu ar exista acel stop? Toata lumea ar venii lejer prin pasajul de la baneasa , ar trece de pod si dupa bara la bara la pana la Piata Presei . Asa acel stop mai stopeaza cate putin si eu zic ca isi face treaba . Eu la Piata Presei nu am stat niciodata mai mult de 2 stopuri. . De asta cred ca acel stop inca mai exista , nu pentru ca e trecere de pietoni.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Si mai sunt si aia de pe Elena Vacarescu si Dobrogeanu Gherea care trebuie sa se bage.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere mindmasster

shoppy wrote:
Si mai sunt si aia de pe Elena Vacarescu si Dobrogeanu Gherea care trebuie sa se bage.


Prea putine masini vin pe acolo si ies in DN1.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Piata Presei Libere plouis

mindmasster wrote:
shoppy wrote:
Si mai sunt si aia de pe Elena Vacarescu si Dobrogeanu Gherea care trebuie sa se bage.


Prea putine masini vin pe acolo si ies in DN1.


probabil pe-acolo trece dumnealui  :lol:

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere cornel001

mindmasster wrote:
Aici te contrazic . Stopul de la Baneasa inainte de pod este si pentru "stapanirea traficului" ca sa zic asa. Gandestete ce s-ar fi intamplat daca nu ar exista acel stop? Toata lumea ar venii lejer prin pasajul de la baneasa , ar trece de pod si dupa bara la bara la pana la Piata Presei . Asa acel stop mai stopeaza cate putin si eu zic ca isi face treaba . Eu la Piata Presei nu am stat niciodata mai mult de 2 stopuri. . De asta cred ca acel stop inca mai exista , nu pentru ca e trecere de pietoni.

:shock:

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Eu am prins o data duminica seara coada pe coborare la Pasajul Baneasa si am stat vreo 5min, si nu, nu locuiesc acolo.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere mindmasster

cornel001 wrote:
mindmasster wrote:
Aici te contrazic . Stopul de la Baneasa inainte de pod este si pentru "stapanirea traficului" ca sa zic asa. Gandestete ce s-ar fi intamplat daca nu ar exista acel stop? Toata lumea ar venii lejer prin pasajul de la baneasa , ar trece de pod si dupa bara la bara la pana la Piata Presei . Asa acel stop mai stopeaza cate putin si eu zic ca isi face treaba . Eu la Piata Presei nu am stat niciodata mai mult de 2 stopuri. . De asta cred ca acel stop inca mai exista , nu pentru ca e trecere de pietoni.

:shock:


Si ma rog de ce ai ramas socat?

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere cornel001

:shock:  :shock:  :shock:

Putem reveni la discutii mai serioase ?

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Toata coada aia din poza se ducea pe Poligrafiei?!? Pai atunci degeaba fac pasaj, ca pe aia nu ii ajuta cu nimic...

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere Costin

I'ar ajuta doar pentru ca nu ar mai astepta atat la PPL. Ce nu se vede in poza e ca in zilele cu vreme rea, pe Poligrafiei se formeaza o coada pe sensul SPRE PPL ce se intinde uneori pe str. Jiului, dincolo de Dridu! Problema cea mai mare la PPL este virajul la stanga Kiseleff/Marasti -> Poligrafiei si Poligrafiei -> DN1, problema e ca un pasaj pe directia DN1 -> Kiseleff ar rezolva doar paritial problema virajului la stanga, pentru ca cele doua directii de mers (spre Poligrafiei si spre DN1) oricum se intersecteaza in mijloc si ar trebui semafor ca sa se astepte una pe alta.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Piata Presei Libere Dr2005

Uitaţi-vă câte taxiuri blochează accesul spre Bd. Poligrafiei, în condiţiile în care ar putea sta toţi în intrarea de la Romexpo, unde nu ar bloca pe nimeni.

Problema la Piaţa Presei e giratoriul în sine... 5 benzi dinspre Arcul de triumf se termină în 3 benzi în rond, astfel că cei care fac stânga îi blochează şi pe cei care vor să meargă înainte spre Băneasa. Dacă ,,pastila" din mijlocul intersecţiei ar fi mai mică, s-ar mai rezolva din probleme.€

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Ba nu Dr2005, 5 benzi de la Arc se termina in 3 benzi spre Poligrafiei si 3 benzi spre Baneasa, problema aici e paradoxala adica normala pentru bucuresti - Romania, in loc ca cei de pe dreapta sa faca dreapta iar cei de pe stanga sa faca stanga, e logic ca cei de pe dreapta sa faca stanga si astfel sa se blocheze totul.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 100
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use