Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)Reportajele anului 2015

 

Topic: Decembrie 2015

21 posts, 7745 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Decembrie 2015 TibiV

Neclintitele tevi de termoficare ale RADET



De sub pasaj spre Autovit... Acum o luna erau munti de pamant si pietris, acum au ramas 4-5 movile...



Saptamana trecuta aici erau multe utilaje, doua sau trei baraci (una era a paznicilor, eram mereu cu ochii pe ea...



Aceeasi zona vazuta de pe trotuarul de pe malul Dambovitei, in directia I.Hateganu - Romstal
Este clar ca au facut "curatenia de Craciun"... :)




Tot de sub pasaj spre CET Sud



Vechea pasarela pietonala pe trotuarul podului din amonte



Prin tevile din trotuar nu au fost bagate nici un fel de cabluri



Scuze pentru deget, dar aparuse unul cu vesta portocalie si se uita spre mine, asa ca am incercat o poza "din mana"...  :oops:
Ideea este ca de pe pod au disparut mormanele de armaturi



Iar pe parapetele podului au montat si o balustrada metalica de la un mal la celalalt...




Acesta a fost reportajul de azi...

Cine doreste poate vedea pozele full-resolution (3-3,5 MB) aici: http://imgur.com/a/ZxHIe

 


Re: Decembrie 2015 TibiV

Pentru ca ieri a fost ultima duminica din anul 2015, m-am gandit sa nu ratez ocazia de a a arunca o ultima privire... fotografica.

Si ca sa nu mai am probleme cu fotografiile contre-jour, m-am dus glont pe malul drept (sudic)...



Evident, asta este podul din aval. Functioneaza in continuare ca depozit de fier-beton...



Aici vor mai avea de lucru... La anul !



Dar hai sa aruncam o privire (cu zoom) pe malul celalalt, la culeea Titan. Se vad clar aparatele de reazem.



Iata si urmatoarele doua pile de dupa culeea Titan



Este clar ca toate au montate aparatele de reazem...

 


Re: Decembrie 2015 TibiV

Acum deschiderea dintre cele doua pile de pe malul drept...



Asta este pila de pe malul Dambovitei. Are si astea aparate de reazem, iar echelele de langa ea au disparut...







In schimb pila intermediara, dinspre culeea Hateganu, are inca bucatile alea de lemn iar schelele sunt inca acolo...



Acesti domni apreciaza pasajul pentru ca pot "lansa" unditele sub el... :)


 


Re: Decembrie 2015 TibiV

Pila de mai sus vazuta dinspre amonte.
Este clar ca aici vor fi instalate urmatoarele aparate de reazem.



Podul din amonte...



Co fosta pasarela pietonala metalica...



Accesul pe pod este blocat cu NJ...



... iar de pe pod au disparut toate materialele depozitate acolo.



In zona organizarii de santier sunt insa destule materiale, inclusiv 3 macarale...


 


Re: Decembrie 2015 TibiV

O fuga si pe Iuliu Hateganu



De aici incept tuburile care ajung pana sub podet



Adica pana aici



sicana care te scoate de pe vechiu I.Hateganu si te duce vreo 30 de metri pe noul aliniament al viitorului bulevard







Doar ca au inchis accesul tot cu NJ






 


Re: Decembrie 2015 TibiV




Acelasi lucru la noul acces lateral spre I.Hateganu



Trec de parapeti...



Intre bulevard si I.Hateganu au defrisat o bucata de teren, nu stiu de ce...






 


Re: Decembrie 2015 TibiV

Pe partea opusa au ajuns cu bordurile pana aproape de intersectie.
Si stalpul asta este inca in drum...



... la fel ca si asta



Dar stalpul asta nu mai este chiar in drum, doar ca este fix la marginea viitorului trotuar...



... toruar cu care au ajuns aici



Vedere spre Splai



Tuburile de canalizare vor fi in mod sigur taiate.



Ultima poza este la intoarcerea spre Vitan-Barzesti, in imagine se vad parapetii care blocheaza accesul pe terasament (foarte bine zic eu, pentru ca peste iarna s-ar strica de la cei care vor "gasi" scurtatura) dar si primul stalp ramas in drum (prima poza din acest post).




Pozele full-size (si ceva imagini in plus) le gasiti aici: http://imgur.com/a/dTVGq

Si cu asta va doresc un An Nou fericit !...

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reportajele anului 2015  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use