Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4579 posts, 857592 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 328
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Subteran Piata Sudului andrei11

Proiectul există din anul 1987 sau 1988, este realizat ( calculat ), asa incat la ora actuala nu trebuie decat sa-l "descopere" pe unde o zacea si sa fie pus in practica.
Off topic : Asa cum ar fi trebuit sa faca si cu podul hobanat de la Basarab, proiectul lui cu tot cu statia de tramvai de deasupra liniilor dateaza din anii 1988 ( in acel an proiectul era finalizat / calculat, trebuia sa fie pus in practica - dar a venit Revolutia )

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Mrs

andrei11 wrote:
Proiectul există din anul 1987 sau 1988, este realizat ( calculat ), asa incat la ora actuala nu trebuie decat sa-l "descopere" pe unde o zacea si sa fie pus in practica.
Off topic : Asa cum ar fi trebuit sa faca si cu podul hobanat de la Basarab, proiectul lui cu tot cu statia de tramvai de deasupra liniilor dateaza din anii 1988 ( in acel an proiectul era finalizat / calculat, trebuia sa fie pus in practica - dar a venit Revolutia )


Andrei11, proiectul pasajului Baas-Arab este din anii '60. MirceaG chiar a pus o imagine dintrun almanah din aceea perioada. Conteaza (pasajul Baas_arab) ca se face... Sper din tot sufletul ca si pasajul de la Big Berceni sa se faca...

Mircea G wrote:
...Anii au trecut , Grivita si zona respectiva a crescut , o relatie ar fi fost necesara . Din pacate s-a preluat ideea de realizare a pasajului gindita inainte de anii 1960 cind a iesit prima oara proiectul .
In concluzie, avem un pasaj de conceptie din anii '50 . Ma intreb dupa ce studii de trafic a fost gindit !
Am gasit o poza cu prezentarea pasajului , zona Titulescu / Grivita , aparuta in anii 70 , dupa proiectul din 60 si gindirea din 50 !!!!
DSC06576-macheta-pasajului-basarab-ib-1970.JPG (50.49 KB; downloaded 6651 times)

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului subway guru

De unde pana unde ati mai scos-o si pe asta?
Care 'calculat' si 'gata proiectat'?
De la simpla idee si pana la proiect de executie e cale lunga...
Si unde vedeti voi macar o idee de statie de tramvai pe macheta aia facuta ca sa priceapa si Ceausestii ce se dorea?
Dar poate nu vad eu pe unde sunt 'hobanele'?
Mircea G e Mircea Geoana? Ca saracul de el nici nu era nascut in 1950. Atunci era tare si mare doar taica-su.
La buna vedere si mai ganditi!
Cat despre pasajul de la Mandravela daca-l aveti voi gata 'calculat' de ce nu-l faceti 'cadou' municipalitatii ca tot vrea sa-l promoveze pe fonduri europene?
Ar scuti o gramada de timp si de eforturi!
Sau e numai o 'fumigena' lansata doar asa 'la plezneala' sa o inghita 'guvizii'?

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului cornel001

Probleme gogule ?

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Mrs

@subway guru

Chill down!
MirceaG este un colaborator al forumului... nu Visfrumosdenoapte

Daca ai citi ai observa ca am spus ca proiectul Baas_arab este de prin anii '60-'70. Dar...

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Goldmund

In alta parte am putut citi ca pasajele rutiere construite pe timpul comunistilor erau facute mai bine decat cele facute dupa 1990(..),acum citesc ca proiectul,ba chiar totul(!)in afara de executie(..)au fost concepute inca din anii 70,ba chiar din anii 60.Articolul din RL il am inca acasa:acolo sta scris negru pe alb ca Proiectul Pasaj suprateran Basarab este un proiect de la inceputul sec. 20,dar...a venit Primul RM si nu s-a mai urmarit acest proiect....Sunt convins ca sub comunisti a existat o echipa de entuziasti care au reluat acest proiect,care oricum nu era nici jumatate din cel actual(unii vroiau sa construiasca un autoturism romanesc100%.-nu Lastunul!-altii visau la un laser care sa topeasca tancuri si...chiar armate intregi...,iar eu imi aduc aminte ca Bucurestiul avea in anii 80 cca. 100mii de autoturisme prop.priv.,prin tavanul blocurilor picura apa de ploaie,benzina se vindea cu "ratia",apa calda era oprita vara si oamenii faceau cozi imense la..."branza telemea"!)
Acest pasaj subteran de la Piata Sudului ar trebui construit cat mai rapid:Piata Sudului ramane o intersectie f. aglomerata.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Mircea G

Dupa cum vad eu planul pentru Piata Sudului , studiul si proiectul este facut la casa prescolarilor . Nu are legatura cu realitatea , este total aiurea .

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Nightwolf

Sa nu ne imbatam cu apa rece... pana in vara lui 2011 mai este un an .. in acest an se pot intampla fff multe lucruri chiar si un cutremur :)

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

Pasajul de la Big care trebuia realizat in 1989 era mult mai mare decat acesta , deoarece trebuia sa darame 3 blocuri ( blocul cu posta , turnul si cel la meu  de 8 scari  ) . Parerea mea este ca nu o sa rezolve traficul .

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Nightwolf

Orice Pasaj in Bucuresti ar rezolva traficul ... Intr-o oarecare proportie ...

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Mrs

truscamihai wrote:
Parerea mea este ca nu o sa rezolve traficul .


De ce crezi asta?

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

Deoarece Oltenitei este ingusta cand vii de la Brancoveanu spre Big , rondul daca l-ar modifica s-ar mai calma un pic traficul .

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului cornel001

Pe el il doare doar ograda proprie, restu nu conteaza.

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Mrs

odata cu pasajul se va modifica intreaga intersectie de deasupra... asa ca... hai sa vedem pasajul inceput macar si dupa aia...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 328
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use