Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovDiverse vehicule în teste în București / Ilfov

 

Topic: Autobuze electrice BYD in teste (2015)

79 posts, 40464 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti ByOnu

Pe la suprafata opreste prin alte statii? Daca tot dureaza 5 min in plus, macar sa merite! :lol:

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti ikarus13

Daca nu poate sa mearga prin pasaj, de ce l-au bagat pe 381? Pe 313 nu era bine? E tot o linie aglomerata care trece prin centru si e la aceeasi autobaza..asa mi se pare ca se complica.

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Gabi23

Totusi practic axa cea mai importanta dpdv al vizibilitatii, inclusiv pentru marketing/reclame o reprezinta tronsonul Piata Victoriei - Piata 21 Decembrie 1989 - Piata Unirii. Cum singurele linii cate se "potivesc" acestei axe sunt 381 si 783, a fost aleasa linia normala 381. O strategie mai buna de imagine era daca le-ar fi folosit alternativ si pe alte linii mai "vizibile" cum ar fi: 104, 123, 131, 137, 168, 301, 331, 335, 336, 368, 385 etc.

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti PaulIP

Nu cred ca barele acelea "ciudate la atingere" sau usile greoaie ar reprezenta un motiv sa nu achizitionam BYD-uri.
Pana la urma, acestea sunt in teste, iar daca se doreste o comanda mai "consistenta", autobuzele ar putea fi fabricate dupa cerintele clientului (RATB), cu alte motorase la usi si bare normale.

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti ByOnu

Sa stiti ca mie imi plac. Daca la pret de un Citaro putem lua 3 din acestea, sa fie intr-un ceas bun. Spre deosebire de autobuzul ceh din martie, acesta chiar arata bine, este spatios si pot spune ca imi place in special sistemul de deschidere al usilor (cel din Cehia avea sistemul similar ca la V3A, pe cand acestea culiseaza ca la metrou).

Astazi in schimb au venit 5 autobuze 381 in trenulet, am stat 40 de minute sa vina ceva... :(

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Gabi23

ByOnu wrote:
Astazi in schimb au venit 5 autobuze 381 in trenulet, am stat 40 de minute sa vina ceva... :(

Azi au fost și tot felul de manifestări prin oraș (spectacole, crosuri, proteste s.a). Dar sunt destule cazuri în care 381 vine în trenuleț de 2-3 autobuze...
Decât să se achiziționeze aceste autobuze electrice pe care restul orașelor europene le evită, mai bine s-ar suține achiziția de troleibuze (cu motor termic auxiliar). Rețeaua o avem destul de bine dezvoltată și orașul permite extinederea ei în mult mai multe zone și costurile de întreținere și exploatare ar fi mai mici decât la aceste autobuze.

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Costin

ByOnu wrote:
Daca la pret de un Citaro putem lua 3 din acestea, sa fie intr-un ceas bun.

Poate invers...

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti ByOnu

Atunci nu. :lol: Cu o investitie decenta am putea repara toate autobuzele picate. Dar transportul oilor bucurestene nu este pe ordinea de zi a lui oprescu... el INCA viseaza cu un tupeu nesimtit autostrazi zburatoare.Scuze de offtopic.

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti PaulIP

Imi cer anticipat scuze pentru off topic:
Ce e evident e ca Oparica si-a facut hatarul cu testarea unor autobuze electrice prin urbea noastra. Nu cred ca se gandeste sa cumpere asa ceva. Ca nu cumpara nimic in materie de transport in comun e partea a doua, dar cred ca nu l-ar da banii afara din Primarie ca sa dea pe un "chinez" cat pe 3 Citaro noi.
De achizitionarea unor noi trolee cred ca nici nu vrea sa auda. Poate doar de desfiintarea lor, daca asta il va "creste" in ochii electoratului... :twisted:  :(
Din moment ce nu se investeste un leu nici intr-o noua fabrica de tramvaie la marginea Bucurestiului (care sa fie dotata asa cum trebuie si sa aiba o capacitate de productie asijderea, in loc sa ne raportam la 2 LF-uri pe an), si nici in repararea parcului existent, sunt de parere ca nici ele nu stau cu mult mai bine...
Sper sa nu apuc ziua in care Bucurestiul va lua urma Constantei...

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Chev Celios

Oprica nu are nici o legatura cu testarea de autobuza. RATB este bagat intr-un program de testare a autobuzelor ecologice si cu combutibili alternativi  in diferite situati de exploatare. Tot in acest program a fost acum cativa ani si acel Solaris Urbino 18 Hibrid pe hidrogen.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti 133 313

Prima intalnire, prima impresie: daca nu casti ochii... astea nu fac zgomot, te trezesti cu ele peste tine.  :)

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Victor92

Cateva cadre si de azi ...

De mentionat faptul ca IF01BYD s-a retras cu o cursa mai devreme pentru ca, in momentul in care a ajuns la Piata Romana la ora 18:25, soferul a constatat ca mai avea doar 19% "carburant"  :lol:
CapatPiataResita.JPG (226.3 KB; downloaded 5410 times)
IF01BYD - 381 - 11.05.2015.JPG (260.45 KB; downloaded 5418 times)
IF01BYD + 4786 - 11.05.2015.JPG (238.59 KB; downloaded 5414 times)
IF02BYD - 11.05.2015.JPG (348.71 KB; downloaded 5416 times)
DSC_3857.jpg (263.69 KB; downloaded 5412 times)

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti iliutu

133 313 wrote:
Prima intalnire, prima impresie: daca nu casti ochii... astea nu fac zgomot, te trezesti cu ele peste tine.  :)


Ar fi putut si chinezul sa puna o boxa acolo  :lol:

 


Re: Autobuze electrice BYD in teste la Bucuresti Florinds

E mai subtirel decat Citaro sau e iluzie optica? Can urata faza cu 19% carburant, sper ca a mers ceva pana atunci. Cat dureaza incarcarea acumulatorului?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diverse vehicule în teste în București / Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419441 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use