Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierTramvaie

 

Topic: S-DT 8.12

26 posts, 14811 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: S-DT 8.12 Goldmund

Deci, Stuttgart are deja trei autobuze hidrogen-hibride(nu mai au si motor diesel ci unul electric)si fac parte din acel proiect 'CUTE'. Inca nu am gasit pretul unui autobuz pe hidrogen, insa o sa intreb maine la serviciu...(daca nu uit :roll:

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

cateva filmari cu metroul usor din Stuttgart:

http://www.youtube.com/watch?v=45RnlBx7 ... lated&hd=1

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

nu am uitat de preturile noilor autobuze, insa nimeni nu stie exact cat costa un 'autobuz pe hidrogen'(mi-au dat cateva indicii, insa eu nu ma fac partas la zvonuri, in orice caz sunt mult mai scumpe decat autobuzele normale, normal! - inca nu a intrat in productia de serie aceste autobuze, de aceea si pretul lor 'piperat'.)

 



Re: S-DT 8.12 Goldmund

bercenicity wrote:
http://www.schienenfahrzeugtagung.at/dow ... dtke.pdf - pag. 3->8

interesanta pagina, iar primele rame noi vor veni in ....2012 - stiam si chiar le astept(calatoresc in fiecare zi cu metroul usor

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

Pe data de 18 septembrie si-a deschis portile cea mai mare expozitie din lume cu produse pentru transportul pe sina Innotrans care are loc in Berlin si va fi deschsa pana pe 21 septembrie.
In revista de specialitate NaNa(Nahverkehrs Nachrichten) sunt prezentate in avampremiera cateva produse de ultima generatie in trenuri inetrurbane, tramvaie, motoare noi pentru trenuri(precum MAN D2876 LUE63x), tehnica de specialitate.
Pentru mine sunt interesante ultima generatie de tramvaie Siemens Avenio(pentru Den Haag)
http://www.google.de/imgres?q=avenio&hl ... ,s:0,i:104
sau un nou tramvai  Tramlink produs de firma Vossloh Espana S.A.
http://www.flickr.com/photos/m0a1r2t3o4 ... 842781281/

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

Noile vagoane S-DT 8.12 sunt livrate orasului Stuttgart cu o intarziere de cateva luni. Cateva vagoane au ajuns deja in oras, dar ele se gasesc doar 'in probe'
Aici o imagine cu noul tramvai-metrou  langa Stuttgart:




Din septembrie a.c. aceste noi vagoane vor intra in "paine" si voi pune mai multe poze aici

 


Re: S-DT 8.12 Robert24

Sper ca atunci cand voi efectua vizita nr.30 in Stuttgart sa vad si sa ma plimb cu cat mai multe.
Ai idee in ce linie / linii vor fi introduse pentru inceput?

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

Robert,
in urma cu doua saptamani am vazut(in statia 'Charlottenplatz') o garnitura S-DT 8.12 pe linia U12(este o linie noua care leaga centrul orasului de Hallschlag(un cartier 'muncitoresc')
De atunci nu am mai vazut niciunul! Cand stiu mai multe te voi anunta, desigur.
Politica SSB(U-Bahn si autobuze Stuttgart) este de a amesteca teribil tipurile de vagoane, pe toate liniile curente. De ex. pe U7 circula cele doua tipuri existente, ca pe toate traseele. Presupun ca pana cand vor scoate din circulatie tipul S-DT8.8/9, toate cele trei tipuri de vagoane vor circula  pe toate liniile din Stuttgart...

 


Re: S-DT 8.12 Robert24

Multumesc!
Am vazut si eu de fiecare data ca cel putin pe U-Bahn e amestecatura.  :lol:
La autobuze, macar pe liniile centrale (4x) se cam pastrau tipurile de autobuze.
Am eu impresia, sau se cam intarzie cu livrarea noilor trenuri U-Bahn?

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

Robert24,
intr-adevar, exista cateva luni intarziere la livrarea noilor garnituri. La noile garnituri de S-Bahn(practic trenuri adevarate) pentru Stuttgart, exista deja o intarziere de peste un an de zile...Unele rame de S-Bahn au venit, au circulat putin si apoi au fost toate retrase: mari probleme cu usile...(!)

 


Re: S-DT 8.12 Goldmund

Ultimele noutati despre S-DT 8.12

Au sosit mai multe garnituri cu aceste noi metrouri('usoare') in Stuttgart. Noile modele le-am vazut practic pe toate liniile, cu toate ca tot nu au sosit toate pana acum.

Am vorbit cu cineva de la 'SSB'(insider) si mi-a raspuns la cateva intrebari, printre care cand vor dispare de pe sinele Stuttgart-ului primele DT(DT8.4-8.9)(trenurile fara burduf intre vagoane) si mi-a relatat ceva surprinzator:
tocmai au fost reconditionate, iar durata lor de viata de acum este de cca. 15 ani.....(doar daca nu vor fi vandute)
Aici o lista cu toate tipurile din aceasta serie de metrou usor:

1981–1982 (DT 8.1–8.3)
1985–1996 (DT 8.4–8.9)
1999–2005 (DT 8.10/8.11)
din 2012 (DT 8.12)

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use