Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea infrastructurii pietonale între Unirii - Victoriei

686 posts, 208183 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 23 24 25 26 27 28 29  ... 49
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei 133 313

Pfoai... ma uitam azi pe bulevardul Unirii cum se comporta in vant stalpii cei noi cu 3 corpuri de iluminat. Ce-mi sunt aia ce-mi sunt pomii de langa...

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Radu Stanescu

Vin cu noutati in legatura cu refacerea zonei pietonale de pe Bulevardul Unirii. Proiectul scurt pentru anul 4 de arhitectura a vizat 3 zone situate pe bulevard, si anume: Piata Alba Iulia, exedrele si spatiul rezidual din vecinatatea strazii Anton Pann. Azi a avut loc predarea proiectelor, iar maine Primarul sectorului 3 ne va face o vizita la facultate, unde i se vor prezenta primele 3 proiecte din ficare grupa. In prezentarea temei ni s-a spus ca inca se cauta solutii pentru rezolvarea acestor spatii, in rest proiectul este elaborat in totalitate. Maine vom afla daca Primarului ii place vreun proiect pentru al implementa.

In alta ordine de idei, situatia pe teren se prezinta in felul urmator:

Stalpii de iluminat au fost montati pe ambele sensuri de mers
IMG_7792.jpg (1.06 MB; downloaded 4205 times)


Parcarile sunt gata si se lucreaza la pavaj:
IMG_7883.jpg (790.16 KB; downloaded 4202 times)


In partea stanga vor fi spatii pentru terase pentru viitoarele restaurante/baruri ce se vor deschide la parterul blocului:
IMG_7892.jpg (995.32 KB; downloaded 4213 times)

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Serban

In partea stanga vor fi spatii pentru terase pentru viitoarele restaurante/baruri ce se vor deschide la parterul blocului:


Asta chiar e o veste f buna si e bine ca au luat in calcul asa ceva.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

Radu Stanescu wrote:
Azi a avut loc predarea proiectelor, iar maine Primarul sectorului 3 ne va face o vizita la facultate, unde i se vor prezenta primele 3 proiecte din ficare grupa. In prezentarea temei ni s-a spus ca inca se cauta solutii pentru rezolvarea acestor spatii, in rest proiectul este elaborat in totalitate. Maine vom afla daca Primarului ii place vreun proiect pentru al implementa.


Stii cumva cum arata acele 3 proiecte?
Sper ca nimeni din viitorii arhitecti nu mai propune sa  se faca conversia din un trotuar/zona de promenada, in parcare?
ps

Cat de  BALCANICA este solutia parcarii in loc de trotuar! Mai lipsea o dacie 1310 cu usile deschise, din care sa se auda la maxim acolo un Guta, un Salam. Si neste mici pe gratar, iar pana ce micii se coc, toti cetatenii sa manance semnite(si firesc sa scuipe cojile jos) in ritm de manele.

PSps Sa vedeti cum se va aduna pe nourile locuri de parcare mult praf, si cum stim noi ca sub masinile parcate compania de salubrizare, nu se baga, va fi superb, oamenii ce vor sta pe trasele viitoarelor cafenele, la o mica adiere de vant, vor primi o doza de praf in mufa si in ceai (sau ce ar mai putea bea), si normal terasele vor fi aranjate pe trotuar(il vor ocupa in totalitate), si nu va conta ca pietonii si biciclistii nu vor avea loc sa treaca, imoprtant este ca cineva si-a lucrat spaga. Dar ce priveliste supreba vor avea acei de pe terasa " Haudi, .... clima bizonica .... ", este foarte placut sa ademenesti o parcare pitoreasca. Deci este o reusita, felicitari pentru functionarii ce au facut posibilia acesta realizare (parcarea).

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ByOnu

Parcarile respective ar trebui sa fie cu plata pe ora in timpul zilei si cu abonament pe timp de noapte. Ceva de genul, daca nu ma inseala memoria, am vazut la scara mai mica in Piatra Neamt.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Dragos Tanase

Dupa ce s-a refacut toata zona pietonala din Piata Romana... tocmai a fost spart noul pavaj. Jalnic, dar tipic romanesc!
pavaj_piata-romana.jpg (151.12 KB; downloaded 3822 times)

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Serban

Norocul este (daca il putem numi asa) ca lucrarea nu este receptionata si constructorul va trebui sa aduca trotuarul la starea initiala, pentru receptie. Altfel, stim cum repara cei de la utilitati.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei mradulescu

In zona de deasupra statie de metrou de la Piata Romana, n-am inteles de ce au marcat cu bile metalice fosta alee...
Cand era alee, servea drept parcare si ruta de aprovizionare pentru magazinele de acolo (arata oricum foarte nasol...)

Acum practic avem o ruta pe care se poate intra cu o masina, dar atat. Adica prima masina care intra cu "treaba", sa zicem sa aprovizioneze, blocheaza complet tot traseul...

Mai bine nu mai faceau nici alee, in schimb infiintau unul sau doua accese controlate la marginea bulevardului exclusiv pentru aprovizionare.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

Si eu am vazut acel drum, cred ca e facut exclusiv pentru aprovizionare, imi place ca au curatit zona de masini parcate, fata de ce era din 1989 -2013 pe acel loc, acum este MULT mai bine, civilizat si frumos. Unicul lucru ce le-as putea reprosa referitor la acea zona este lipsa bancilor, dar poate vor aparea.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Radu Stanescu

ADY881 wrote:
Stii cumva cum arata acele 3 proiecte?
Sper ca nimeni din viitorii arhitecti nu mai propune sa  se faca conversia din un trotuar/zona de promenada, in parcare?


Au fost alese cate 3 proiecte din fiecare grupa, adica 36 de proiecte. Toate proiectele nu mai aveau locurile de parcare, noi gandindu-ne ca s-ar putea rezolva in subteran. Proiectele vizau punerea in valoare a pietonalului si maririi spatiului verde. Mai toate incercau sa readuca tesutul vechi pe fostul amplasament, sau cel putin sa aduca aminte de ce era inainte in locul bulevardului.

Din pacate primarul se gandea mai mult la o fantana pentru exedre, si nu prea a inteles legatura cu tesutul vechi.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei URANUS

Sursa: B365.RO

Bătaie de joc: Piața Unirii arată jalnic, după o investiție de 2,5 milioane lei

Lucrările la amenajarea spațiului pietonal din Piața Unirii au trenat luni de zile. După încheierea lucrărilor, de o estetică dubioasă, acestea au fost lăsate de izbeliște, să se degradeze.

Granitul montat pe jos se sparge, cazanele care ar fi trebuit să conțină flori au devenit coșuri de gunoi și au fost deplasate, bilele de metal destinate opririi parcării în zonă au fost rupte și au dispărut.

oate acestea după lucrări care au costat 2,5 milioane lei și care au blocat traficul pietonal luni de zile.

Deschis în prag de iarnă 2012, șantierul a fost abandonat mai bine de patru luni, timp în care și puținele amenajări realizate s-au deteriorat. Reînceperea lucrărilor, făcută cu mare întârziere în vara lui 2013, s-a produs mai degrabă pe hârtie decât în realitate. Abia în august, pe trotuarul din faţa magazinului Unirea Shopping Center au fost aduse pavaje pentru amenajarea trotuarului, însă nici atunci lucrările nu s-au mişcat într-un ritm mai alert.

Reamenajarea trotuarului din Piața Unirii îi costă pe bucureșteni 2,5 milioane de lei (peste 500.000 de euro). Lucrările sunt executate de firma Euroconstruct '98, una din firmele preferate ale Primăriei Capitalei, despre care presa a scris în mai multe rânduri că a fost favorizată pentru obținerea unor contracte oneroase pe bani publici. Firma este deţinută de către "regii asfaltului" Dan Besciu şi Sorin Vulpescu, patroni ai restaurantului Golden Blitz. În afară de "amenajarea" trotuarelor din Piața Unirii, Primăria Capitalei a mai contractat firma Euroconstruct pentru reabilitarea  Bulevardului Liviu Rebreanu, execuţia lucrărilor la pasajul pietonal de la Piața Romană, pistele de bicicliști distruse, înlocuirea de borduri și alte lucrări de reparații pentru diverse străzi.

http://www.b365.ro/bataie-de-joc-pia-a-...04832.html

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei URANUS

Sursa: B365.RO

Bătaie de joc: Cum justifică Administrația Străzilor dezastrul de pe trotuarul de la Piața Unirii

După o investiție de 2,5 milioane lei și lucrări ce au durat doi ani, partea pietonală a Pieței Unirii arată dezastruos. Administrația Străzilor, responsabilă de lucrări aruncă vina în altă parte.

Plăcile de granit au fost sparte, stâlpișorii de protecție care arătau oricum ca niște ghiulele au fost rupți, "cazanele" destinate plantării de flori zac părăsite într-o rână.

Administraţia Străzilor dă vina pe comercianţii care şi-au instalat tarabele pentru târgurile de mărţişor. Instituţia arată cu degetul şi spre primăriile de sector, care au dat autorizaţii fără să verifice modul în care vânzătorii protejează zona.

„De 1 şi 8 martie, Primăria Sector 3, respectiv Primăria Sector 5 au emis autorizaţii de comercializare a accesoriilor cu ocazia Mărţişorului, comercianţii amplasându-şi tarabe pe trotuarul din faţa Magazinului Unirea. La finalul celor 8 zile, inspectorii ASB au fotografiat bunurile distruse", se arată într-un comunicat al Administraţiei Străzilor Bucureşti remis Digi24.

Pentru că lucrarea are o garanţie de doi ani, Administraţia Străzilor îi cere constructorului să facă reparaţii. Firma care s-a ocupat de lucrări spune că în sarcina sa revine doar refacerea pavajului, care a fost distrus din neglijenţa celor de la ASB.

„O să înlocuim dalele de granit sparte sau deteriorate. Am şi făcut solicitare scrisă la Administraţia Străzilor să monteze stâlpişorii aceia de protecţie, că erau maşini intrate pe parcare, inclusiv o macara", a declarat într-o intervenţie telefonică la Digi24 Cătălin Popescu, director general adjunct Euroconstruct.

Lucrările de modernizare a trotuarelor din Piaţa Unirii au durat mai bine de un an şi au costat peste 600.000 de euro, bani din bugetul Primăriei Capitalei.

http://www.b365.ro/bataie-de-joc-cum-ju...05081.html


Primăria Sectorului 3 reamenajează ILEGAL Bd. Unirii. O parte din spaţiul verde a fost sacrificat

Primaria Sectorului 3 reamenajează ilegal trotuarele de pe bulevardul Unirii. Doua benzi de spatiu verde au fost sacrificate pentru a se amenaja locuri de parcare, iar bucata ramasa libera din bulevard a fost pavata cu piatra si se monteaza bancute si cosuri de gunoi. Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, sustine ca lucrarea nu are autorizatie de la Primaria Municipiului Bucureşti.

Mihai Voicu, consilier general, a sesizat in mod public la ultima sedinta de Consiliu General despre ce se intampla pe bd Unirii.

"Vreau sa fac o sesizare catre domnul primar general, catre Comisia de mediu, pentru un lucru petrecut pe B-dul Unirii, bulevard care este al nostru, pentru o reamenajarea unei parcari pe spatiul verde. Acolo, acum patru ani s-a facut o amenajare de parcare, s-a pavat cu pavele, s-a aranjat, arata foarte bine. In luna noiembrie, au venit cei de la Primaria Sectorului 3 si in acea garda de spatiu verde care era intre carosabil si trotuare, pe o lungime de o suta cincizeci de metri, a scos toti arborii din pamant cu niste masini din astea de scos din pamant cu radacini cu tot, i-au mutat, si au facut acum parcarea, iar in locul trotuarului au pus niste pamant si peste pamantul negru s-a pus o placa de plastic care imita pietrisul acesta de rau. Eu ma intreb acum, am vorbit cu cei de acolo si mi-au zis ca au avut aprobare de la primaria Capitalei. Eu cred ca acolo s-au taiat cel putin doua sute de copaci, dar ma gandesc si la cei care au fost plantati acum in noua parcare intre masini. Ei practic au tulpina imbracata in beton, peste beton au pus ceva pamant ca sa arate cat de cat bine si peste au pus o placa de plastic, deci se vor usca", a declarat Mihai Voicu, citat de HotNews.ro.

Acesta spune ca lucrarea de reamenajare a bulevardului costa 2,7 milioane de euro si ca se face risipa de bani fiind puse 28 de banci la un singur bloc.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu a declarat ca bd. Unirii este in administrarea Primariei Capitalei, iar lucrarile facute de primaria de sector sunt realizate fara autorizatie si au fost amendati.

"Acolo lucrurile s-au petrecut asa: arhitectul sef al sectorului si domnul primar al sectorului 3(n.r. Robert Negoita) m-au rugat sa le dau voie sa ridice trotuarele si sa faca panta de pamant, pentru pomii de pe margine, de pe aliniament. Am spus, da, daca vor sa faca asta si am mers personal sa ma uit pentru ca strada este in administrarea noastra. Dupa aceea, spre surprinderea noastra am constatat ca toate lucrarile executate acolo nu au nici un fel de aprobare, nici din partea sectorului. In conditiile acestea au primit amenda, o data de 50 milioane lei vechi, dupa aceea de 100 milioane lei vechi pentru pomii care au fost taiati si dupa aceea ultima amenda este de 500 de milioane lei vechi", a declarat primarul general Sorin Oprescu la ultima sedinta de Consiliu General.

http://www.b365.ro/primaria-sectorului-...05100.html

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei 133 313

Se ataca in renovare si zona din spatele magazinului Unirea. S-a inceput cu iluminatul. Strada Negru Voda, Strada Mamulari si ce o mai fi pe acolo.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei URANUS

Sursa: B365.RO

Cum explică primarul Negoiță kitsch-ul cu pergola mov de pe Bulevardul Unirii

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a explicat de ce a fost pusă o pergolă mov-lila pe Bulevardul Unirii, la intersecția cu strada Lucian Blaga. Pergola este considerată un kitsch de către mulți bucureșteni și, în plus, nu are nicio legătură de culoare cu amenajarea realizată până în prezent pe bulevard, întrucât aceasta s-a făcut în tonuri de maro şi roşu închis.

Întrebat de ce a ales culoarea mov pentru pergola de pe Bulevardul Unirii, primarul Negoiță a spus, râzând, "păi, știți, flacăra violet". "În general, lucrurile mai îndrăznețe nu sunt asimilate foarte repede de către ceilalți. Nu a fost o idee foarte rea, a fost o idee îndrăzneață a unui arhitect. Dacă îmi place este greu de spus, mie îmi place să fim novativi (n.r.: inovativi) , iar când arhitecții au idei mai îndrăznețe, nu întotdeuna, dar câteodată îi susțin în demersul lor. Cred că este o pată de culoare în zonă", a completat primarul.

"Este o mare realizare a noastră faptul că reușim să facem Bulevardul Unirii un bulevard de prestigiu. Ce se întâmpla până acum acolo nu ne făcea cinste", a declarat Negoiță legat de lucrările pe care primăria Sectorului 3 le-a efectuat pe Bulevardul Unirii.

Primăria Capitalei: Pe Bulevardul Unirii se fac lucrări ILEGALE

Pe Bulevardul Unirii, două benzi de spațiu verde au fost sacrificate pentru a se amenaja locuri de parcare, iar bucata rămasă libera din bulevard a fost pavată cu piatră și se montează băncuțe și coșuri de gunoi. Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, sustine ca lucrarea nu are autorizatie de la Primaria Municipiului Bucureşti.  "Acolo lucrurile s-au petrecut aşa: arhitectul şef al sectorului şi domnul primar al sectorului 3(n.r. Robert Negoiţă) m-au rugat să le dau voie să ridice trotuarele şi să facă pantă de pământ pentru pomii de pe margine, de pe aliniament. Am spus, da, dacă vor să facă asta şi am mers personal să mă uit pentru că strada este în administrarea noastră. După aceea, spre surprinderea noastră am constatat că toate lucrările executate acolo nu au niciun fel de aprobare, nici din partea sectorului. În condiţiile acestea au primit amendă, o dată de 50 milioane lei vechi, după aceea de 100 milioane lei vechi pentru pomii care au fost tăiaţi şi după aceea ultima amendă este de 500 de milioane lei vechi", a declarat primarul general Sorin Oprescu la ultima şedinţă de Consiliu General.

Robert Negoiță, însă, îl contrazice pe Oprescu. "Nu este adevărat. Avem aprobare. Nu știu dacă am fost amendați, cred că a fost o chestie de reclamație pentru niște arbuști, ceva de genul acesta. Dar avem toate avizele", a declarat primarul Sectorului 3.

Bătaie de joc pe Bulevardul Unirii: spaţiu verde ciuntit, piste de biciclete distruse şi trotuare sparte

Cu toate acestea, o porţiune considerabilă din Bulevardul Unirii a ajuns bătaia de joc a primarului Sectorului 3, Robert Negoiţă. O lucrare începută de autoritatea locală, dar rămasă nefinalizată până în prezent, distruge la propriu imaginea centrului Capitalei. Şantierul abandonat între timp îi face pe bucureştenii care locuiesc în apropiere, dar şi pe toţi cei care trec prin zonă, să îndure condiţii greu de acceptat: spaţiul verde a fost ciuntit pentru amenajarea unei noi parcări, pistele de biciclete au fost distruse în totalitate şi neamenajate înapoi deocamdată, iar trotuarele pietonale au fost sparte şi sunt pline de nisip.

Dacă spaţiul verde a fost distrus aproape în totalitate pe această porţiune, copacii au fost totuşi păstraţi. Numai că au fost încastraţi în scuaruri de beton, unora fiindu-le turnate şi pietricele la rădăcină, aşa cum administraţia locală a mai obişnuit şi cu alţi pomi din zona Primăriei Sectorului 3, cu deosebirea că la pomii din preajma sediului administraţiei locale pietricele au fost lipite şi cu adeziv, după cum B365.RO a scris aici.

Despre pietricele turnate la rădăcina copacilor, Negoiță a declarat: "Nu este invenția mea. Am încercat să ne inspirăm și noi din ceea ce se întâmplă la Paris, la Lisabona".

http://www.b365.ro/cum-explica-primarul...05435.html

 


Go to page:  1  ... 23 24 25 26 27 28 29  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use