Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: Știri și articole din presă

137 posts, 35414 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre lucrarile pe cele 2 tronsoane ByOnu

Cred ca este vorba despre plata lucrarilor deja efectuate ;)

 


Re: Stiri despre lucrarile pe cele 2 tronsoane Nightwolf

N-ai inteles... s-a platit acum pt o lucrare deja efectuata ...

 


Re: Stiri despre lucrarile pe cele 2 tronsoane ByOnu

N-ai inteles cine? Eu asta i-am explicat. ;)

Totusi, nu acelasi lucru cred ca se poate spune si despre Pasajul Rutier Unirii caruia i s-au alocat 10,5 milioane lei (sursa). Eee, acolo parca nu-mi vine sa cred ca e vorba tot despre o plata intarziata, doar vorbim de ~5 ani de zile. Cred ca intra iar in reabilitare! :lol: sau :cry: ???

 


Re: Stiri despre lucrarile pe cele 2 tronsoane Nightwolf

ByOnu wrote:
N-ai inteles cine? Eu asta i-am explicat. ;)




ANTENA

 


Re: Stiri despre lucrarile pe cele 2 tronsoane ANTENA

Nightwolf wrote:
ByOnu wrote:
N-ai inteles cine? Eu asta i-am explicat. ;)

ANTENA


Inteles sau neinteles, ideea e ca de azi au reinceput lucrarile. :-))

 


Re: Stiri si articole din presa ANTENA

Primăria Capitalei a dat ordin de începere pentru lucrările de la parcarea tip park&ride de pe Bulevardul Aerogării. Construcția cu trei nivele va fi ridicată la capătul liniei 5 de tramvai, lângă Aeroportul Băneasa. Parcarea va avea 200 de locuri.  

Lucrările la parcarea de lângă aeroportul Băneasa ar fi trebuit finalizate la începutul anului 2012. Ulterior, termenul a fost modificat pentru prima jumătate a anului 2013, însă în acest moment nici măcar nu au fost demarate lucrările.

"Am dat ordin de începere. Constructorul lucrează acum la obținerea autorizațiilor pentru a putea începe efectiv lucrările. Până la sfârșitul anului va obține aceste autorizații. Odată începute, lucrările ar trebui să dureze 6-8 luni", a declarat pentru B365.ro Ion Dedu, director executiv al Direcției Transporturi din cadrul Primăriei Capitalei.

Lucrările au fost întârziate din cauza unor cereri de retrocedare apărute la puțin timp de la începerea reabilitării Bulevardului Aerogării. "Când am început să scoatem liniile de tramvai au apărut și aceste revendicări. Ele nu aveau însă sustenabilitate. Proprietarii fuseseră deja despăgubiți conform Hotărârii de Guvern din '91. Acum s-a rezolvat această problemă și putem merge înainte cu lucrarea", a mai spus Ion Dedu.

Parcarea de tip park&ride de pe Bd. Aerogării va avea două și trei nivele. Astfel, o parte a construcției supraetajate va avea trei nivele, iar o alta două nivele. În total, vor fi disponibile aproximativ 200 de locuri de parcare.

Primăria Capitalei intenționează să construiască mai multe parcări de acest gen. Ele sunt destinate navetiştilor şi vor fi poziţionate în apropierea staţiilor mijloacelor de transport. Astfel, cei care vin din afara oraşului îşi vor putea lăsa maşinile în aceste parcări, urmând ca mai apoi să se deplaseze în oraş cu ajutorul mijloacelor de transport în comun. De altfel, scopul acestor parcări este tocmai acela de a micșora numărul mașinilor care circulă prin oraș.

"Sunt multe mașini care vin din afara Capitalei și aglomerează traficul din oraș. Credem că dacă le oferim acestor șoferi alternative de deplasare rapidă prin oraș, prin crearea acestor parcări unde își pot lăsa mașinile supravegheate și asigurarea unui transport în comun eficient prin delimitarea de benzi speciale care să nu mai blocheze autovehiculele RATB în trafic, vom reuși să mai eliberăm străzile Capitalei de mașini", a spus șeful Direcției Transporturi din Primăria Capitalei.

Pe lângă parcarea de pe Aerogării, municipalitatea vrea să mai construiască parcări de tip park&ride și la IMGB (250 locuri), în zona Iancului – Pantelimon (250 locuri), zona Liviu Rebreanu (220 locuri) și zona Militari (250 locuri).

De asemenea, în planurile Primăriei Capitalei au mai fost incluse şi alte cinci parcări de tip park&ride care ar urma să fie construite în zonele: Preciziei, Colentina, Alexandriei, Ghencea şi Bd. Timişoara.  


http://www.b365.ro/incep-lucrarile-la-p...96707.html

Cu ocazia asta poate se inchide si capatul lui 5, eventual in urmatorii 3 ani  ;)

 


Re: Stiri si articole din presa survola

Oricum e închis de câţiva ani...

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Păi ei cu parcarea de 200 locuri vor sa rezolve circulatia de la Otopeni in Bucuresti ?

 


Re: Stiri si articole din presa Nightwolf

Acum scuza-ma... ca tot ai reinviat topicul asta mort din vara ... ai vrea sa se faca una de 20.000 de locuri? Unde?? Pe pista la Baneasa? Eu sunt multumit daca face acolo una de 200, pe Sisesti alta de 200 .. si tot asa ....

 


Re: Stiri si articole din presa fbsoft

Eu as fi multumit sa le si deschida, ca degeaba le fac daca... Sunt facute si sunt goale... ( parcarea de la Titulescu, picior Basarab ca si exemplu... )

 



  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) V2A

Proiect de hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico – economici faza DALI, pentru obiectivul de investiții “Reabilitare sistem rutier pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan Cel Mare la Pod Băneasa"
link
10608.pdf
10608.pdf (1.1 MB; downloaded 89 times)

 


Re: Stiri si articole din presa Valentin

"Durata de realizare a investitiei: 18 luni (din care 12 luni durata executiei)" pentru 4,5km sigur...

#curiozitate: nu s-ar putea investii ceva mai mult pentru a se face o conexiune directa M1-5? Cu mutarea ambelor peroane pe Str.Barbu Vacarescu? Daca nu e loc, atunci pe partea cealalta?

 


Re: Stiri si articole din presa FabiM

Nicusor Dan pe Facebook:
🟢Am semnat contractul de servicii de proiectare si executie pentru continuarea si finalizarea proiectului de reabilitare a bulevardului Aerogării, inclusiv a liniilor de tramvai.
Lucrarile vor fi realizate de Societatea de Transport Bucuresti.
Este vorba despre un proiect sistat de mai bine de zece ani, din cauza problemelor ridicate de exproprieri si intrarea în insolvenţă  a fostului executant.
🟢 Pâna la millocul acestei luni va fi emis ordinul de incepere a proiectarii, iar apoi cel pentru executia propriu-zisa a lucrarilor. Se vor moderniza linia de tramvai, reteaua de contact si peroanele si se vor reface canalizatia pentru semafoare, carosabilul si trotuarele.
🟢Lucrarile vor dura 6 luni, iar valoarea contractului este de aproximativ 9,6 milioane lei.

https://www.facebook.com/100043992705692 ... 735/?d=n

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use