Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Iluminatul interior defectuos din mijloacele de transport

368 posts, 126531 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 27
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Tom

Depoul Bucurestii Noi e inchis pentru ca e linia scoasa in fata lui. Asta nu inseamna ca el nu functioneaza deloc. Chiar nu se poate duce o masina cu tuburi pana la depoul Bonaparte (Victoria) si sa le puna la vagoanele lor?

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

Problema e ca nu sunt tuburi in general la depouri (in magazie), cel putin Alexandria si Bucurestii Noi cazuri concrete...

Vin si eu cu o intrebare poate putin hilara, dar nu am habar: Cat costa un tub de neon?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Tom

Cat o fi? 5-6 lei?
:lol: Poate dam de asa ceva la o vizita la vreun depou :lol:
In atentia manipulantilor. Incepand din luna Septembrie, fiecare manipulant va dona echivalentul costului a doua tuburi de neon in fiecare luna.
sau
Cand mai treceti pe la Car&Fur, cumparati si cate 2 tuburi, vi le decontam la salariu.
:lol: :lol:

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie shoppy

Ba nu, se va studia problema, se vor lua in considerare toate posibilitatile si se vor aplica cele mai bune solutii. Astfel, angajatii RATB vor fi impartiti in doua grupuri, cei cu autoturism pentru uz personal si cei fara. Cei cu autoturism personal il vor folosii pentru a aduce la depou, in fiecare luna, cate un porbagaj de tuburi; ceilalti vor aduce, tot in fiecare luna, cate o plasa de startere.

Vedeti lista de achizitii de la metrou, acolo erau si tuburi, dati un mail la persoana de contact si aflati cat costa cea mai ieftina chinezarie de tub de pe piata.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Tom

Daca vor lua cea mai ieftina chinezarie, nu e de mirare daca acest topic va atinge 100 pagini in urmatorii 2 ani :(

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Dominatrix

Trix wrote:
Daca vor lua cea mai ieftina chinezarie, nu e de mirare daca acest topic va atinge 100 pagini in urmatorii 2 ani :(

Pai probabil asta vor lua. Eu pe site-ul RATB n-am vazut la licitatii, alt criteriu de selectionare decat PRETUL CEL MAI MIC.
Stiti vorba aceea: "Atata dai, atata face"! :evil:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Tom

Nu inteleg de ce nu pun ca si criteriu, in afara de pretul cel mai mic : PRODUS IN UE. Chiar nu avem pic de mandrie unionala? :lol:

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

26.05.2010
adn2377 wrote:
V3A-93-CH-PPC #4003: Din sistemul de iluminat functionau 3 tuburi pe spate, 2 pe mijloc si 5 pe fata. 10/26 - slab de tot.


18.07.2010

#4003 - 9 tuburi in fata, 5 tuburi in mijloc, 7 tuburi in spate - 21/26

#4045 - 9 tuburi in fata, 6 tuburi in mijloc, 8 tuburi in spate - 23/26


#055 - 3 tuburi in fata, 3 tuburi in mijloc, 3 tuburi in spate - 9/26



Ar fi interesant daca s-ar implica si alti colegi ai forumului sa ne prezinte situatia si pe la alte depouri. As fi curios de exemplu Depourile Colentina, Titan, Dudesti cum se descurca?

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

V3A-93M-FAUR #106 - Depoul Titan - 6 tuburi in fata, 7 tuburi in mijloc, 9 tuburi in spate - 22/58

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

V3A-93M-FAUR #231 - Alexandria - Din sistemul de iluminat functionau 8 tuburi pe spate, 5 pe mijloc si 7 pe fata. 20/58.

Functiona iluminatul acestui vagon pe linia 8 in plina zi, de asta am putut face inventarul :)

Vagonul are instalate lampi de tip nou (pe toate cele 58 de sloturi)

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

V3A-93-CH-PPC 4032 - Depoul Dudesti - 8 tuburi in fata, 8 tuburi in mijloc, 9 tuburi in spate - 25/26

V3A-93 330 - Depoul Victoria - 4 tuburi in fata, 2 tuburi in mijloc, 3 tuburi in spate - 9/26
V3A-93-CH-PPC 4028 - Depoul Alexandria - 8 tuburi in fata, 8 tuburi in mijloc, 9 tuburi in spate - 25/26

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Andreea

adn2377 wrote:
V3A-93-M41 #154: Din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 3 pe mijloc si 3 pe fata. 10/26.


Azi pe la mijlocul zilei #154 circula cu neoanele APRINSE!  :evil: Asa am avut ocazia sa vad ca din ele s-au mai ars cateva, ramanand doar 2 tuburi pe fata, 2 pe mijloc si 3 pe spate, in total 7/26 (in spate este singurul tub care mai arde de pe partea dreapta :!: )

Offtopic: Afisajul electronic din interior era cu cinci ore inainte  :!:

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Cam cu 10-12 zile in urma am mers intr-o seara cu vagonul galben V3A-93-CH-PPC #306. Dupa 2-3 luni sau mai bine de stat prin URAC cu diverse probleme, ma asteptam sa se fi gandit cineva si la sistemul de iluminat. Surpriza insa, nu functionau mai mult de 7-8 tuburi (nu mai tin minte exact impartirea).

Astazi am trecut prin pasaj pe la Lujerului cu celalalt vagon galben - V3A-93-CH-PPC #224. Si acesta a stat destula vreme pe bara anul acesta. Ei bine, din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 4 pe mijloc si 0 pe fata (sau ceva asemnator, tot 4/4/0). 8/26!!

In aceasta seara insa, am descoperit "varful de lance" al liniei 41 - V3A-93-M41 #349: Din sistemul de iluminat functionau 2 tuburi pe spate, 0 pe mijloc si 1 pe fata - 3/26. Nu stiu ce se mai poate spune, in vagon fiind chiar intuneric. Presupun insa ca nu intereseaza pe cineva din RATB aceasta situatie...

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

V3A-93M-EPC  014 - Depoul Titan - 4 tuburi in fata, 4 tuburi in mijloc, 4 tuburi in spate - 12/58

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use