Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș

84 posts, 17052 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Deoarece n-am gasit nici un subiect dedicat acestei teme am facut unul.

Reclamele afisate in Bucuresti au o mare "buba", sunt exagerate, sunt prea multe, sunt peste tot ... orasul se sufoca de atata publicitate de prost gust! In ce alte orase civilizate se mai agata cerseauri (panze) mari cu o reclama cat blocul? In ce alte orase civilizate panourile publicitare sunt puse chiar asa in mijlocul trotuarului. In ce alte orase se monteaza reclamele in fata semnelor rutiere? Orasul a ajuns in ultimul hal, este doar un mare talcioc mizer. :|

Voi ce parere aveti despre aceasta problema?

http://www.evz.ro/detalii/stiri/oprescu- ... 122.html

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Tom

Reclamele care acopera cladirile sunt bune cand cladirile se renoveaza/restaureaza. Ce sunt extrem de enervante sunt reclamele amplasate in intersectii. Uneori, combinatiile de rosu si verde stralucitor din reclame acopera luminile semafoarelor si/sau pot distrage atentia soferilor.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Utilizator anonim 2

Tiganeala de pe fatada magazinului Unirea, in 2009:

DSC03840.jpg (160.62 KB; downloaded 5766 times)


Acum s-a mai curatat insa remarc cu regret tendinta magazinelor moderne de a se transforma in "camere obscure", obturind complet ferestrele existente sau, in cazul cladirilor noi, neconstruindu-le deloc. In epoca noastra, aparent obsedata de eficienta in numele ecologiei, lucrul asta nu are nici un sens.

 


Re: Reclamele exagerate din oras DanCld

Pe unde am mai umblat eu in Europa e exact la fel - ma refer la partea cu ferestrele; strada e vizibila doar de la parter iar lumina intra eventual doar prin luminatoare mari deasupra holurilor. La etajele superioare in magazine iluminarea e exclusiv artificiala - sa nu stii cand ninge, ploua sau iese soarele.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Publicitatea stradala Utilizator anonim 2

Exasperat de modul haotic si de-a dreptul nesimtit in care se face publicitate stradala in Bucuresti, am deschis acest subiect in ideea de a atrage cumva atentia publicului catre aceasta problema si poate a sensibiliza autoritatile.
Cu totii putem vedea cu ochiul liber, zi de zi, cum poluarea vizuala inghite zi de zi tot mai mult din oras, agresivitatea lor oboseste si deprima. Citeodata insa nesimtirea publicitara atinge cote nebanuite. Urmarind de ani de zile acest forum, vazind cum creste "sub ochii nostri" pasajul Basarab, am fost ca si altii incintat ca avem in orasul nostru o constructie moderna, utila si frumoasa, sa ii spunem "un mesager al Europei civilizate".
Dupa un timp in care a fost lasat in pace, iata insa ca mirlania neaosa loveste si aici, amintindu-ne unde traim. Acest panou publicitar a fost asezat cu o super-mega-nesimtire in mijlocul trotuarului cel nou, cu asfalt rosu:

Panou.jpg (225.31 KB; downloaded 5550 times)


A fost picatura care a umplut paharul, nu admit ca monumentul "nostru" sa fie batjocorit de o firma nenorocita de apartament care in mod sigur a instalat acest gunoi metalic fara nici un fel de autorizatie dar cu un tupeu de zile mari. (cred ca e clar ca in vecii vecilor nu ar fi obtinut in mod legal permisiunea de a instala acolo)
Cautind dupa numarul de telefon 0740.174.993 gasim numai un anunt cu o vila de inchiriat pe strada Plantelor. Iar dupa vreireclama@yahoo.com gasim o poza cu acelasi tip de panou:

http://www.pinkish.ro/afaceri-cu-mail-la-yahoo/

 


Re: Publicitatea stradala ByOnu

Avem deja acest subiect: viewtopic.php?f=24&t=1233   ;)
Rog moderatorii sa comaseze aceste subiecte.  :)

Cat despre problema in cauza, ai dreptate, nu mai zic ca multe dintre aceste panouri (precum cel din poza) sunt prea scunde. Si, ocupand toata latimea trotuarului, esti obligat sa te lasi in jos... asta daca esti atent. :evil:

 


Re: Reclamele exagerate din oras Costin

Am unit subiectele. Legat de panou, cred ca trebuie facuta o sesizare la administratia strazilor...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Utilizator anonim 2

Ai cumva o adresa de la ei? Nu cumva trebuie sesizata politia comunitara sau ISC?

 



Re: Reclamele exagerate din oras rosetti61

Pe langa cele clasice mai sunt si panourile video cat casa (din fericire fara difuzoare  :twisted:  :twisted: ), cu luminozitate excesiva care orbeste pur si simplu, taind iluminatul stradal asa chior cum este. La intersectia Dacia cu Dorobanti si spre Piata Lahovari, dupa hotel sunt doua astfel de panouri care efectiv enerveaza retina cand e un spot cu fundal deschis (si pe cei din blocurile vecine ca le palpaie toata noaptea in casa). Unde sunt vremurile cand pe Unirea era doar reclama la Panasonic/Technics, o placere s-o privesti.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Utilizator anonim 2

Mai e unul din asta la Cringasi, cum vii dinspre Grant. Mai grav e ca e atit de puternic incit "eclipseaza" semaforul. Noaptea contrastul e atit de puternic incit risti sa "orbesti" citeva secunde fatale.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Utilizator anonim 2

Iata ca nemernicii cu panoul publicitar de la Grozavesti au gasit si clienti, au alimentare electrica (!) de la Luxten si a aparut si o chestie care spune ca ar avea autorizatie de constructie (!) - scrie in stinga sus " AC 461/22.08.2013.

1.jpg (212.66 KB; downloaded 5313 times)


Cu tot cu presupusa autorizatie, peste numai o saptamina dupa ce am facut poza de mai sus iata ca a disparut porcaria:

4.jpg (82.74 KB; downloaded 5302 times)


2.jpg (89.49 KB; downloaded 5300 times)


Pacat de asfaltul rosu pus de constructorii pasajului Basarab ca s-a mai pricopsit cu o pata de jeg romanesc (pe linga cele mai vechi din intersectia cu Splaiul unde s-au instalat doua rinduri de cabluri ce au fost astupate cu asfalt negru):

3.jpg (129.61 KB; downloaded 5306 times)


Nu ma asteptam sa rezolve asa repede totusi. Ma bucur de succes si le urez spor la demontat si pentru celelalte panouri de pe Splai si Virtutii.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reclamele exagerate din oras Utilizator anonim 2

In sfarsit il prind asupra faptului pe unul din prietenii nostri, lipitorii de afise:

22052014721.jpg (164.22 KB; downloaded 5182 times)


22052014723.jpg (160.19 KB; downloaded 5179 times)


Cred ca recunoasteti zona, e "polul afiselor" de la podul Izvor. De multe ori cad sub propria greutate.
Eu, daca as fi cintaret sau mare actor, as interzice firmei de publicitate sa imi faca reclama in felul asta. E adevarat, nu e tocmai treaba lor, exista o primarie si o politie locala ce ar trebui sa impuna legea. Dar ei sint ocupati...

 


Re: Reclamele exagerate din oras ByOnu

Las' c-o prind eu pe Sarah Brightman asta!! :mrgreen:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use