Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2221 posts, 440581 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administratia Costin

Atac personal:
Albert Florescu wrote:
...Grobianule...
...Vorbesti ca un mahalagiu...


Alt atac personal:
MirceaG wrote:
...ai grave probleme de educatie si de cultura...
...Nici cu inteligenta nu stai ok...


drept urmare luati amandoi vacanta 2 saptamani (pana pe 25 octombrie). Mesajele anterioare au fost sterse. In caz de reclamatii ulterioare, exista print-screen.

Ca fapt divers, morala este ca nu conteaza nici rangul si nici contributia pe forum, avem cu totii de respectat un regulament... :roll:

 


Re: Dialog cu administratia Victor92

Se pare ca niste poze realizate de mine si cred ca si de Gabi au fost preluate de catre un forum anonim --> ...
Sper ca data viitoare, pozele noastre sa nu mai ajunga prin alte parti, fara a se preciza autorul pozelor. V-as sugera ca atunci cand postati poze pe forum, sa nu mai va intalniti cu situatia neplacuta ca cea pe care am vazut-o astazi, sa va semnati pe fiecare poza. Se pare ca UNII nu stiu ce inseamna bunul simt si munca unei persoane!

 


Re: Dialog cu administratia Catalin

E, nu-ti face prea multe griji, "forumul" ala cu un singur user  :lol:  (pana acum), nu o va duce mult, pentru simplul motiv ca pe ala care l-a facut nu-l duce capul la mai mult decat a copia ce fac altii, asa ca nu va atrage pe nimeni o "clona" penibila ca aia.

De altfel constat ca multi prostovani se apuca sa-si faca forumuri doar din ambitie prosteasca, fara sa se analizeze ei insisi, daca ii duce capul si daca sunt in stare sa faca ceva, sa vina cu idei inovative, sa imbunatateasca ceva, sa produca niste materiale credibile si care sa genereze interes.
De-a lungul timpului au aparut un morman de "forumuri" d-astea efemere care s-au "dus" asa cum au si aparut pentru ca "creatorii" lor au fost un fel de zero barat pe doi.

In privinta forumurilor legate strict de transportul public cred ca sunt doar 3 care conteaza, trec "pragul electoral", ar fi o data forumul de fata (metrousor) care exceleaza pe zona Bucurestiului, apoi Tramclub-ul care are o acoperire nationala mai buna si apoi, la limita, Transira, care, desi oficial e forum, de fapt e un fel de blog al lui Silviu (ca aproape toate mesajele sunt postate doar de el) insa gasesti uneori lucruri interesante.

Legat de semnarea pozelor, e o prostie pe care vad ca insista multi orbeste, fara sa analizeze logic si la rece.
Sa o luam metodic:
- sunt unii care cred ca daca-si semneaza pozele, ele nu pot fi editate; o prostie fara seaman, pe care am crezut-o si eu pana la un moment-dat, cand am avut ocazia sa vad un "meserias" la lucru, cum a editat o poza eliminand din ea nu doar o mizerie de semnatura, ci un vehicul intreg care se interpunea intre fotograf si autobuzul care era scopul pozei. De atunci nu le-am mai semnat, ca doar nu-s prost sa pierd timpul, daca stiu ca oricum semnaturile pot fi inlaturate...
- unii cred ca isi semneaza pozele si asta le confera vreun drept. Alta prostie! Spune-mi tu, userule necajit (poate pe buna dreptate), ce faci acum, cu ce te ajuta semnatura aia pe poza "furata" (zici tu) de ala?!? Ce faci mai departe, cum il determini sa o stearga? Pai ... teapa! nu poti face nimic. Da' chiar NIMIC! Doar te enervezi si ... atat!
Si, apoi, hai sa ne "jucam" putin: sa zicem ca tu iei o poza de-a mea, te semnezi pe ea, si apoi o postezi undeva ca si cum ar fi "munca" ta (bleah, ce urat suna, de parca dai la lopata cand faci o poza).
Ei, acuma eu sustin ca-i a mea, tu sustii ca-i a ta. Cine are dreptate? Cine face dreptate? Si in ce temei? Presupun ca intelegi cat de prostesti sunt argumentele cu "semnatura" pe poza! Ba de multe ori, "semnand" poza si salvand-o asa, modificata, alterezi datele asociate pozei, astfel ca risti sa distrugi si unele dintre putinele dovezi ca poza e facuta de tine, cu aparatul tau...

Sincer iti spun, semnarea pozelor e o prostie, dar multi se incapataneaza sa o faca, nerealizand cat de amuzanti sunt si cum isi pierd timpul aiurea pentru ceva care nu exista...

Eu am renuntat la semnarea pozelor si ma simt linistit, nu ma doare capul, nu-mi fac griji, nu pierd timpul. Daca ii plac cuiva pozele mele, le poate folosi fara grija. A, da, mi-ar place ca persoana aia sa mentioneze sursa, insa nu CERSESC asta, ramane pur si simplu la latitudinea celui care re-posteaza poza.

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

Am pus o intrebare la Flacara Rosiatica, pentru ca intrebarea mea tine de divertisment, nu de Administratie.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dialog cu administratia Utilizator anonim

Catalin, avand in vedere ca lucrez in domeniul jurnalistic si inevitabil am ajuns sa cunosc si partea de drepturi de autor si drepturi intelectuale, se demonstreaza foarte usor tehnic ca o fotografie este realizata de o anumita persoana, tehnic se poate face usor legatura intre fisierul foto - aparatul cu care a fost tras si detinator. Daca mai aduci si un martor deja esti imbatabil, mai ales cand pozezi un prieten cu tramvaiul sau esti impreuna cu un prieten cand realizezi o fotografie. Daunele platite nu sunt tocmai mici, fiind numere cu multe zerouri. La noi in zona asta a transporturilor nu a existat niciun proces de genul si probabil nu va exista foarte curand, pentru ca miza este mica iar prostia si nesimtirea sunt la cote colosale. Dar daca va exista si va fi mediatizat pe forumuri, cu siguranta multi vor inceta asemenea actiuni.
Mai greu, daca nu chiar imposibil este la partea de informatii scrise, acestea fiind scrise in mediul online, pe forumurile care nu au un cadru legal jurnalistic, nu exista un contract de cesiune a drepturilor autorului catre managenetul forumului sau a siteului.

 


Re: Dialog cu administratia SPA29

Eu sunt de parere ca daca postezi imagini la o rezolutie mai mica, 800*600, sau ceva in genul, si pastrezi imaginea la rezolutia originala, cel ce vrea sa isi asume poza nu are cum sa dovedeasca ca este  lui, caci si daca ar vrea nu are cum sa ii mareasca rezolutia, doar daca o pixeleaza in ultimul hal.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dialog cu administratia Utilizator anonim

Poti sa o pui si la rezoltia maxima, si orice format, ca tot poti demonstra tehnic ca este realizata de tine.

 


Re: Dialog cu administratia subway guru

Eu am incercat o solutie mai convenabila, am discutat si am convenit cu diversi ziaristi ca le dau voie sa preia pozele mele de pe forum cu conditia citarii forumului metrouusor ca sursa...si functioneaza treaba perfect...cu ziaristii civilizati!

 


Re: Dialog cu administratia savagedanyro

Bine v-am gasit.

Stiu ca sunt nou si nu ar trebui sa fac propuneri prea transante dar daca imi ingaduiti am si eu o sugestie :

Se poate activa API tapatalk pentru a putea folosi aplicatie TAPATALK in vederea urmaririi forumului mai usor pe mobil ?
Stiu ca forumul are componenta de mobil dar aplicatia respectiva este optimizata pentru urmarirea forumurilor pe mobil si functioneaza impecabil.
Folosesc aplicatia pentru mai multe forumuri de specialitate si este aproape perfecta.

Implementarea API-ului este gratuita pentru admin-ul acestui forum, nu necesita costuri ascunse si este foarte usor de realizat.

In speranta ca acest lucru nu e considerat reclama atasez linkul cu informatii relevante :

http://www.tapatalk.com/activate_tapatalk.php

Multumesc pentru atentia acordata.

Daniel

 


Re: Dialog cu administratia florin

Ar fi o chestie utila, si eu utilizez Tapatalk pentru alte forumuri.  ;)

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Multumim de sugestie. O sa studiem mai bine platforma respectuva, momentan mie inca nu imi e clar ce face...

 


Re: Dialog cu administratia savagedanyro

Face doar legatura intre forum si aplicatia TAPATALK.
Transfera datele de la forum in forma citita de aplicatie

 


Re: Dialog cu administratia Costin

As vedea doua probleme cu Tapatalk...

1.(de principiu): Introduce reclame in continutul afisat de aplicatie. In momentul de fata, noi facem eforturi (financiare, in primul rand) pentru a pastra forumul fara reclame. Cat timp ne propunem sa ramanem ad-free, ar insemna un pas inapoi sa integram o aplicatie cu reclame...

2.(tehnica): Versiunea PHPBB din spatele forumului nu este in starea originala, fiind modificata semnificativ in cateva puncte. Ei nu garanteaza functionarea corecta pe versiuni modificate ale platformelor.

Ideea in sine nu e rea. Dar, din cate vad, si Tapatalk este o platforma noua. Posibil sa mai apara modificari in timp, sper eu in bine, in special din cele doua puncte de vedere de mai sus...

 


Re: Dialog cu administratia survola

Eu urmaresc si acum foarte bine forumul in versiunea mobila, care ar fi avantajul cu Tapatalk?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use