Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4034 posts, 900724 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 289
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii libere Utilizator anonim

freyutz wrote:
Si daca stai pe scara?


Da, este o idee.

 


Re: Discutii libere Gabi23

Rocarul depesteste lejer Citaro... ceva obisnuit :D.  O fi fost el pe "Retragere" si se grabea, dar nu stiu de ce multe din autobuzele Mercedes Citaro, fie ele Euro 3 sau Euro 4, merg ridicol de incet, desi au drumul liber, fara obstacole. Probabil cauza se datoreaza faptului ca soferii se tem sa nu pateasca ceva masinile de sute de mii de euro. Nu de putine ori am depasit cu autobuz vechi unul nou, de exemplu: cu 221 (Rocar) am depasit 385 (Mercedes) in zona Ghencea sau in zona Sos. Bucuresti - Ploiesti cu 304 (DAF) am depasit 131 (Mercedes) etc.

 


  • Adrian Dorofte
  • Posted:
  •  

Re: Discutii libere Adrian Dorofte

Gabi23 wrote:
Nu stiu exact unde ar trebui sa postez acest mesaj pentru a fi reperat de cineva de la Autobaza Ferentari.
Autobuzul Mercedes Citaro al Autobazei Ferentari cu numarul de parc #4417 - B-55-HEJ, circuland in principal pe liniile 126 sau 122, are de cel putin o luna de zile lipsa cifra 1 din numarul de parc, care, si asa este scris cu alt font oribil. Chiar nu poate sa ii fie scris numarul normal ? Atasez prima poza din 22 noiembrie 2009 si cea de a doua poza din 28 decembrie 2009. Mi se pare urat ca timp de o luna de zile sa nu ii fie lipita acea cifra care sa idice numarul real al masinii. Poate se va face ceva prin vizualizarea mesajului meu. Multumesc anticipat in cazul in care se va rezolva situatia!


Se pare ca cineva "de sus" a citit aceasta reclamatie, pentru ca #4417 si-a primit autocolantul cu numarul de parc cu fontul normal. Nu am fotografie, insa astazi l-a vazut pe linia 126.

 


Re: Discutii libere Gabi23

O mica statistica reala a numarului de km al autobuzelor Mercedes Citaro la data de 15.01.2010:
Militari: #4152 - 201000
Alexandria: #4309 - 175000
Floreasca: #4572 - 174000
Ferentari: #4160 - 190000
Nordului: #4118 - 195000
Pipera: #4173 - 233000, #4276 - 205000
Titan: #4252 - 198000
Obregia: #4110 - 208000, #4146 - 210000. #4150 - 210000


Militari: #4667 - 105000
Alexandria: #4701 - 103000
Floreasca: #4803 - 110000
Ferentari: #4682 - 85000
Nordului: #4619 - 105000
Pipera: #4636 - 135000
Titan: #4663 - 100000
Obregia: #4631 - 110000

Sunt postate "liderele" de la fiecare autobaza si unde e cazul sunt cele care au depasit 200000 pana acum.

 


Re: Discutii libere eugend

multumim pt statistica

unele chiar au mers..

stiti cati km au durta de vata?

 


Re: Discutii libere Gabi23

Eu tin minte ca l-am auzit spunand pe purtatorul de cuvant al RATB, domnul Mihai Vladarau, ca limita de casare a unui autobuz este de 800000 km. Oricum in ritmul actual daca #4173 de exemplu, va circula la fel de mult pe 783 va acumula foarte repede milionul. As fi tare curios la vechile autobuze Rocar de Simon si DAF care este numarul real de km cu care au intrat la casare. Pentru ca de exemplu erau DAF-uri care faceau numai linia 783 la Pipera si apoi au mai circulat si pe la Ferentari o buna perioada si unele inca circula. Ma gandesc ca sunt unele DAF Hispano, de exemplu, care au/ au avut peste 1500000 km, asta am auzit de la soferi care le-au condus ani intregi. Sincer sunt dezamagit pentru ca ar fi trebuit casate selectiv macar, putandu-se refolosi piese. Ma uitam zilele trecute la DAF-ul #808 (Autobaza Ferentari) are un geam lateral de plexiglas iar la casare geamuri bune nu se mai refolosesc, sau afisajul din care nu se intelege nimic al lui #891 (Autobaza Nordului) dar afisajele lui #884, #889 sau #890 plecate la casat din acceasi autobaza erau perfect functionale, dar era mare greutate sa le fie demontate si refolosite. Si exemplele pot continua...

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Astazi am vazut-o din nou pe#4417 despre care tot ziceam treaba cu numarul de parc. I-a fost intradevar scris corect inclusiv cu fondul initial. Deci se poate daca exista putina vointa ;). Acum arata si el normal prin remedierea acestei probleme de ordin estetic.

 


Re: Discutii diverse Gabi23

#4170 - Autobaza Alexandria - Era azi stationat vis-a-vis de Cimitirul Ghencea cu firma "Defect" si cu capacul din dreptul numarului de inmaticulare din fata scos asteptand tractarea catre garaj. A circulat pana atunci pe linia 385. Mi-a fost lene sa cobor din 635, sa ma duc sa vad din ce cauza s-a defectat  :lol:, bine inteles daca ar fi fost binevoitor soferul sa imi spuna cauza :) .

 


  • Adrian Dorofte
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Adrian Dorofte

Foarte tare fotografia cu #4417 si #4418 in tandem, Gabi ;) Interesant si faptul ca ai surprins continuarea secventei de pe afisajul lui #4417 pe afisajul lui #4418!

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Nu stiam ca azi la ora 13 se desfasura programul "Noaptea Muzeelor"  :lol:.  Daca atunci doar le-am vazut cand fusera noptile, acu am reusit sa si pozez  :twisted:.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Veneam si eu daca stiam  :lol:  :lol: , oricum RATB Rulez la faze din astea  :D

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Si culmea acum era loc berechet  :lol:,  ca de fiecare data m-am consolat cu admiratul masinilor "conserve" si am preferat sa mergem pe jos  :D.

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Azi m-am convins ca in mod sigur cineva de la Ferentari a tinut seama de sezisarea mea legata de numerele de parc. Dupa #4417 (pe care am pozat-o marti cu noul numar), astazi am vazut-o pe #4429 este si ea adusa la starea initiala a fondului numarului de parc. Nu am vazut-o inca pe #4183 daca mai are vechiul fond...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Gabi23 wrote:
Astazi am vazut-o din nou pe#4417 despre care tot ziceam treaba cu numarul de parc. I-a fost intradevar scris corect inclusiv cu fondul initial. Deci se poate daca exista putina vointa ;). Acum arata si el normal prin remedierea acestei probleme de ordin estetic.


Am primit si confirmarea ca problemele au fost rezolvate in urma sesizarii postate aici, multumiri celor care se ocupa de remedierea problemelor postate aici.
Ca un offtopic - vineri am primit si confirmarile ca mesajul meu de la comunicare cu autoritatile a ajuns unde trebuie (RATB,PMB,DTDSC,ADS) si este in curs de analizare, urmeaza si o intalnire cu autoritatile pe aceasta tema si sper ca lucrurile sa mearga asa cum trebuie.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use