Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 72110 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Cartierul Rahova relucu4

Din pacate nici vorba sa se fi terminat canalizarea pe Dantelei(poate doar in actele de pe la primarie). S-a ajuns pe la jumatatea strazii cu sapaturile pentru canal iar de teava de apa nici vorba inca. Au rupt saptamana asta si pe aici niste conducte de gaze si urmeaza ca pe 22 sa se faca remedierea caci am fost anuntati ca se vor opri gazele toata ziua. Au venit cei de la Apa Nova sa incheie contractele de furnizare de servicii(apa si canal), a venit si prima factura de plata de la ei(prima rata din cele sase in care s-a impartit suma de cuplare) dar lucrarile se vor finaliza....cine stie cind. Ar fi interesant sa inceapa sa vina facturi de plata in avans pentru apa pe care o vor furniza cindva ca doar traim in Romania si totul este posibil.

 


Re: Cartierul Rahova maistru

Va mai amintiti de utilajul de pe str.Garoafei, ulterior mutat pe Dantelei?   se pare ca este acum pe sosea Alexandriei, intre Teius si  Antiaeriana, in zona inchisa traficului....inclusiv operatorii unguri :-D

...intretimp lucrarile pe starda Garoafei au avansat, intr-un ritm lent, in sensul ca sunt inca la trotuare si broduri.....au ajuns aproape de str. Targu Ocna........

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

maistru wrote:
Va mai amintiti de utilajul de pe str.Garoafei, ulterior mutat pe Dantelei?   se pare ca este acum pe sosea Alexandriei, intre Teius si  Antiaeriana, in zona inchisa traficului....inclusiv operatorii unguri :-D

...intretimp lucrarile pe starda Garoafei au avansat, intr-un ritm lent, in sensul ca sunt inca la trotuare si broduri.....au ajuns aproape de str. Targu Ocna........

De unde sti ???? :shock:
PS.
Lucrarile pe Garoafei au trenat din cauza necesitatii repozarii tevilor de gaze si datorita bransamentelor de apa canal .
...............
Lucrarea de pe soseaua Alexandriei , din auzite , este la canalul colector , dar ... In zona unde se lucreaza NU exista canal colector . Pe harta se vede ca NUeste . Parerea mea : cred ca se doreste marirea si reconfigurarea canalizarii pe sos Alexandria si legarea la colectorul ce trece prin zona Teius .Banuiesc ca se va ajunge cu el pina la iesire din Bucuresti , spre Bragadiru .In partea dreapta , spre Margeanului , nu-mi dau seama daca se face ceva sau este doar organizare de santier , dar este posibil sa se faca o corectie a canalizarii , sa se indulceasca acea deviere prin strada Garoafei .
Pe harta , cu rosu este desenat santierul .
Canal colector.jpg (217.25 KB; downloaded 4538 times)

 


Re: Cartierul Rahova maistru

..... daca este vorba despre utilaj: - stiu pentru ca l-am vazut, inclusiv masinile cu nr de Ungaria, statia de pompare (foarte asemanatoare cu cea din poza 4 postata de dvs.) ....
..... daca este vorba de str. Garoafei: trec zilnic pe acolo....

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

maistru wrote:
..... daca este vorba despre utilaj: - stiu pentru ca l-am vazut, inclusiv masinile cu nr de Ungaria, statia de pompare (foarte asemanatoare cu cea din poza 4 postata de dvs.) ....
..... daca este vorba de str. Garoafei: trec zilnic pe acolo....

Duminica am vazut si eu santierul , dar dupa dimensiunea conductelor , se pare ca acesta este un utilaj mai mic . Tot duminica se lucra la borduri in capatul strazii Tg Ocna ...( stau in zona )

 


Re: Cartierul Rahova alex1968

Ceva sanse ca strazile Bulgarus si Gladiolelor sa fie asfaltate in 2013? macar asa sa putem face o scurtatura din prelungirea Ghencea in Alexandriei.

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Acum cateva zile s-a deschis Cora Alexandriei; i-am facut si eu o vizita, probabil ultima pentru o lunga perioada. La capitolul impresii: zona a fost reconfigurata dpdv rutier - e un giratoriu mare insa se circula pe baza de semafor. Probabil giratoriul e acolo de 6 luni insa de-abia acum am trecut si eu pe acolo. Magazinul nu pare sa aiba parcare la suprafata ci doar subterana; parcarea in sine e mare, poate chiar prea mare fiindca se merge mult prea mult pana la intrarea in magazin. E si interesant compartimentata, daca lasi masina in spate (in ultimul compartiment) ai sentimentul ca e putin de mers - fiindca se vede doar o usa de acces. Ghinion, trebuie sa treci prin inca 2 sectiuni ale parcarii, e o senzatie ca intr-un film din seria Matrix cand Neo era intr-o statie de metrou si oriunde alerga, tot acolo ajungea  :lol:

Bon, magazinul in sine: galeria comerciala din exterior in mare parte cu obloanele trase (deocamdata). Hiper-dracovenia e copy/paste dupa Carrefour Militari; e o aparenta de spatiu mare insa culoarele dintre raioane sunt inguste. Foarte multi oameni cu cosuri mici, veniti cu autobuzul sau pur si simplu din zona, parcarea subterana aproape goala. E extrem de trist faptul ca nu au pastrat stilul de la Lujerului (acolo, reamintim cititorilor, intrarile in magazin sunt centrate fata de parcarea subterana - sa nu mergi sa te plictisesti - iar in interiorul magazinului chiar exista spatiu intre raioane, nu in halul de a fi nevoie de semafor daca se intalnesc 3 carucioare). Dar bine, am vazut, am bifat pe GPS, drum bun!  :lol:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

alex1968 wrote:
Ceva sanse ca strazile Bulgarus si Gladiolelor sa fie asfaltate in 2013? macar asa sa putem face o scurtatura din prelungirea Ghencea in Alexandriei.

Slabe rau ! vedeti aici o parte a raspunsului : viewtopic.php?f=16&t=1777&start=28#p81153 .
In situatia economica actuala , vad sanse zero sa se mai inceapa lucrari mari . In tot cazul , varianta dvs de tranzitare Ghencea sos Alexandria , este panarama . Pe ulitele acelea , greu de circulat .

 


Re: Cartierul Rahova alex1968

Gladiolelor are o portiune lunga pe camp printe gunoaie unde ar merge asfaltata chiar cu larghete pentru soferi, iar Bulgarus daca asfaltezi peste vechea aia linie de tramvai s-ar putea circula. Sigur ca ele raman solutii paleative dar pana la autostrazi suspendate etc. s-ar putea face ceva ce costa cateva procente din lucrari mult mai costisitoare.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Pe sos Alexandria exista un giratoriu unde este marcata si semnalizata la mare " cinste " strada Cristalului ...
N-am avut curiozitatea sa vad pina unde se poate merge si cum , dar daca este asa semnalizata ...
Pe harta nu arata promitator dar poate in realitate este o varianta .

 


Re: Cartierul Rahova maistru

OMG!

PRIMARIA SECTORULUI 5 ARE IN SFARSIT SITE!!!! :-D

http://sector5.ro/

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Spuneam eu ca actuala zona cuprinsa intre strazile sos Alexandria / Salaj/ Magurele va fi una de interes major si va avea parte de o transformare uriasa ...
Anul acesta s-au construit citeva blocuri la capatul strazii Pucheni , unde se dezvolta un cartier ...
Zilele acestea a aparut pe strada Pucheni un anunt pe un gard , am mers pe urma lui si am ajuns aici : http://www.pmb.ro/servicii/urbanism/pro ... 21&stad=1& .
Ce vrea sa spuna si ce este important ? Vrea sa spuna ca in zona respectiva se vor construi citeva blocuri si ca se va lasa spatiul necesar strazii si pasajului Pucheni -Radarului , pasaj ce face parte din sos ce va lega Dr. Taberei de Zetarilor .
Asa cum " miros " eu , lucrarea cu blocurile se va face , spatiul pt soseaua / strapungerea respectiva , se va lasa , ramine doar intrebarea : cind se va face aceasta lucrare extrem de importanta pt a aceasta zona a orasului .
.........
In zona , anuntul postat pe gardul proprietatii respective a facut valuri , lumea a inceput sa trepideze , pareri pro si contra dar si perspectiva unor demolari a incins spiritele .
Nu pot spune ca eu stateam linistit ...exista posibilitatea ca a aceasta strapungere sa ma afecteze si pe mine , noroc ca a ramas in pozitia stabilita si eu pe locul meu , iar strada noua propusa va trece la o strada distanta de mine ....

 


Re: Cartierul Rahova maistru

Am vazut si anuntul.....2S+P+10E!!! (conform CU)

 


Re: Cartierul Rahova survola

Si pasaj suprateran...

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use