Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Călărași

 

Topic: Reabilitare DJ 201 B Lehliu Gara - Rași (- Ciochina, jud. Ialomița)

7 posts, 6263 views
Reabilitare DJ 201 B Lehliu Gara - Rași (- Ciochina, jud. Ialomița) neaguionutu

Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA I

"Buna ziua !

Revin cu vesti despre DJ201B Ciochina- Lehliu Gara.
M-am riscat si am testat din nou cu masina duminca trecuta dupa-amiaza , drumul acesta Ciochina-Orezu-Rasi-Lehliu Gara.
Am venit de la Bucuresti pe Autostrada A2 si am intrat in Lehliu Gara. Am continut drumul pe DJ201B directia Ciochina. Drumul pana la limita cu judetul Ialomita (Rasi ) arata foarte rau, ca dupa bombardament cu multe gropi in carosabil,am mers pe o portiunea de 7 km cu 5-10 km/h pe ora, pentru ca iti rupeai masina in doua. De la intrare in judetul Ialomita si pana la intersectia cu DN 2A drumul este complet refacut , asfalt nou, se merge ca in palma. Pe portiunile unde se putea am mers si cu 100 km/h.
La intrare in Chiochina podul peste raul Ialomita a fost deschis traficului si am fost continuat drumul pana la Cazanesti,
Nu am facut fotografii si nici un am filmat acest drum - DJ201 B.

Voi mai utiliza acest drum judetean - DJ201B undeva prin toamna , cand poate acest drum judetan va fi gata si va putea circula ca in palma, fara gropi.
Din sursele celor doua consilii judetetele :
- Ialomita are termen de exacutare a lucrarii - 28.07.2008 - 24.03.2011
-Calarasi are termen : inceput proect : 01 aprilie 2010, perioada de implementare proiect - 31 de luni.

Observ ca Consiliul judetean Ialomita si-a realizat proiectul "Ranforsare şi modernizarea DJ 201 B – km 0 + 000 – 19 + 000 (traseul Ciochina – Orezu – Raşi), urmeaza ca si Consiliul judetean Calarasi sa-si onoreze proiectul inceput ."

Mesajul de mai sus este scris de mine de pe SSC, undeva in iulie 2011.

Drumul judetan 201 b Ciochina- Lehliu Gara asigura legatura la Autostrada Soarelui A2 , pentru cei  care circula pe DN 2 A ( Urziceni -Slobozia ).


Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Ialomita
Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Calarasi

DJ 201B drum forestier…cum arata inainte de reabilitare
dsc00883.jpg (448.98 KB; downloaded 1885 times)

dsc00884.jpg (424.25 KB; downloaded 1885 times)


Pozele sunt preluate de aici , pentru ca eu am folosit aces drum ,dar nu am facut niciodata poze pe acest drum .

 


Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA III neaguionutu

Asa arata drumul inainte de reabilitare, drumul județean DJ 201B limita judet Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara era doar un drum de rupt mașina. De 3 sau 4 ori cand am testat acest portiune pana in decembrie 2011 am parcurs o distanță de 9 km în 30 de minute.

In prezent, drumul e gata in proportie de 95%, adica mai sunt de montat indicatoarele rutiere, de trasat marcajele pe asfalt si curățate rămășițele copacilor tăiați.
Dupa iarna pe DJ201B au aparut vreo 3 gropite dar nu sunt deranjante, sa speram ca vor fi reparate repede.
Sa speram ca vom avea parte de el cat mai mult timp si sa nu apara gropi in el !

 


Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara PARTEA IV neaguionutu

Intersectia DJ 201 B cu DN 3 A ( Drajna -  Fetesti  - fostul drum spre mare ) – Strada Competrol. In fata gara din Lehliu

O remarca aici : daca vii dinspre Bucuresti, ori pe autostrada ori pe DN 3 , ca sa faci stanga pe drumul judetean 201 B nu exista sau nu a fost montat inca indicator spre Rasi – Orezu – Ciochina. Daca nu stii drumul si este noapte, treci de aceasta intersectie.
Eu l-am ratat intr-o noapte si am trecut de acest drum. Am intors masina si am intrat pe drumul judetean care duce spre Rasi
Ca reper pentru a face stanga este cladirea verde, cladirea cu acoperis rosu sau magazinul de culoare crem si cu geamuri din fata garii.

Intersectia  DN 3 cu DJ 201 B -  Strada Valea Argovei , in directia Valea Argovei
Nu stiu in ce stadiu se afla aceasta portiune de drum , nu am fost niciodata pe acesta portiune.
Poate in viitor voi incerca acest drum , pana la Valea Argovei.


Eu ma duc in vizita la parintii mei , in Cazanesti, Ialomita si prefer sa folosesc ruta mai rapida Bucuresti - Autostrada Soarelui  - Lehliu Gara- drumul judetean DJ 201B  - Ciochina – DN 2 A- Cazanesti.
Acest drum Bucuresti- Cazanesti pe Autostrada Soarelui – DJ 201 B are 100 km.
De la centura Bucuresti si pana la intrare in localitatea Cazanesti fac 1 ora de mers cu masina.
Centura Bucuresti –  Nod Lehliu Gara – 30 min.
Lehliu Gara – Cazanesti – 30 min
Respect limitele de viteza : 130 km pe autostrada , 100 km in afara localitatilor , 50 in localitate.
Merg rapid pe Autostrada Soarelui , ies la Lehliu Gara, am de strabatut doar 4 localitati : Lehliu Gara – Rasi – Orezu – Ciochina si prima localitate spre Urziceni este Cazanesti.

Pentru a ajunge la parintii mei foloseam ruta : Bucuresti- Afumati- Movilita-Urziceni
( DN2) , pe urma Urziceni- Ion Roata - Balaciu- Cazanesti( DN2A) – 90 km   - este de strabatut  15 localitati , este de evitat ieșirea din București prin Voluntari - Afumați.


Va voi tine la current cu acest drum judetean, cu stadiul  lucrarilor.

 


Re: Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara Alex Avram

am iesit si eu de mai multe ori din Bucuresti spre Urziceni pe Afumati........si la iesirea din Bucuresti e teroare......... :( mai ales la Europa peacolo ................ :roll:

 


Re: Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara Saint666

Am folosit si eu ruta asta saptamana trecuta, este foarte utila si in stare perfecta. Am numarat sub 10 masini pe tot drumul. Pacat ca nu e prea bine semnalizat drumul judetean la intersectie in Lehliu Gara.

 


Re: Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara Alex Avram

Saint666 wrote:
Am folosit si eu ruta asta saptamana trecuta, este foarte utila si in stare perfecta. Am numarat sub 10 masini pe tot drumul. Pacat ca nu e prea bine semnalizat drumul judetean la intersectie in Lehliu Gara.

ruta aia nu prea e folosita deoarece nu prea stie lumea de ea!si daca vor sa se duca la Bucuresti multi o iau pe URZICENI! :) ca acolo e drum european si gasesti mai multe:
1.Benzinarii
2.daca ti se intampla ceva cu masina pe traseu poti sa opresti unul sa iti dea o mana de ajutor pe cat spre LEHLIU pe Ciochina-Orezu incolo poti sa stai tu mult si bine! :(

 


Re: Reabilitare DJ 201 B Ciochina- Lehliu Gara Goldmund

neaguionut,
exceptional reportaj! Ai documentat bine starea drumului inainte si dupa refacere, iar diferentele sunt uriase. Sa nu uitam ca la 1990, mai toate DJ si chiar DN-urile aratau ceva in genul soselei DJ201 B inainte de reabilitare: ca dupa bombardament.
Inca o data, pentru munca ta, chapeau!

 


Home page  • 
Parent forum: Județul Călărași  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use