Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190860 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 36
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii de bilete Dr2005

Pun un martor să semneze şi să scrie că contravenientul refuză să semneze, apoi controlorii fac proces-verbal şi se ocupă cei de la taxe şi impozite de rest (adică de recuperarea celor 100 RON).

 


Re: Despre controlorii de bilete 3mil

Aha. Ar trebui sa primeasca o citatie, sa i se aduca la cunostinta ca are o amenda pe numele lui nesemnata de acesta, nu?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii de bilete Utilizator anonim

Azi in statia de la Piata Presei (131, 205, 335) statea o echipa de 4 controlori care ghidau toti calatorii care urca spre usa 1 a autobuzelor pentru urcare, urca unul din ei si indruma pe toti sa valideze la primul validator, abia in acest timp soferii deschideau usile 2, 3 ale autobuzelor pentru coborare.

 


Re: Despre controlorii de bilete andrei11

3mil wrote:
Aha. Ar trebui sa primeasca o citatie, sa i se aduca la cunostinta ca are o amenda pe numele lui nesemnata de acesta, nu?

Mai putin importa citatia, in momentul in care orice persoana care are aceeasi adresa trebuie sa plateasca darile catre stat se "aprinde beculetul" si respectiva adresa nu-si poate achita darile pana nu se plateste amenda.
ATENTIE : Nu "tine" varianta ca eu sunt X care platesc darile si amenda este pe Y, conteaza adresa si nu persoana. In cosecinta mai bine sa plateasca amenda. 99% din cazuri amenda este dedectata la circa financiara si trebuie platita.
Datorita martorului respectiv RATB - ul este acoperit. Nu poti sa spui nici ca nu ai semnat pentru ca nu ti s-a parut corect sa primesti amenda pentru ca o sa ti se replice ca stiind de amenda trebuia sa treci pe la RATB sa-ti clarifici situatia. Pare anapoda ce spun eu acum, dar in principiu de o amenda nu prea poti scapa.

 


Re: Despre controlorii de bilete rosetti61

Ce facem cu controlorii de pe liniile expres?
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cum-ii- ... 92843.html
Pai ala care a zis ce a zis "sa parasiti Romania..." ar trebui sa paraseasca el RATB "si sa nu se mai intoarca".

 


Re: Despre controlorii de bilete autob368

Astazi am vazut poate un record al controalelor din ultima perioada, totodata am vazut ca adopta o noua tactica: nu se mai urca in vehicul si controleaza in timpul mersului, intre statii, ci chiar in statie. De data aceasta sunt mult mai multi (grupe de 6-8 controlori) si i-am intalnit (implicit am fost si controlat  ;)  ) la Perla, Calea Dorobantilor (statia Piata Charles de Gaulle), Stoica Ludescu, Gara de Nord. E drept am avut de umblat mult azi, dar  ca niciodata nu am vazut atatia controlori.. cel putin eu in Drumul Taberei - Militari nu am mai intalnit controlori de cateva luni  :lol:
Iar ei acum vad ca nu mai opresc vehiculele intre statii cu jandarmeria cum o faceau pana de curand.

 


Re: Despre controlorii de bilete Chev Celios

Pai s-au inmultit sa inca se mai inmultesc controlori.

 


Re: Despre controlorii de bilete Gabi23

Controale in statiile RATB din Capitala! Cine nu are card de calatorie, nu urca in autobuz!

Controlorii RATB fac ordine in statiile de autobuz si de tramvai. Ei au instalat adevarate filtre la usile mijloacelor de transport in comun exasperati ca prea multi calatori circula fara bilet. Astfel, cine a platit pentru calatorie, urca, cine nu, risca sa intarzie la serviciu. Si nu e singura metoda pe care o folosesc ca sa-i verifice la sange pe calatori.
Fiecare calator este verificat inca de la intrarea in mijlocul de transport in comun daca are un card de calatorie si apoi este supravegheat strict daca il valideaza. Acest control dureaza cel putin cateva minute dar, indiferent de cat e de aglomerat, nimeni nu scapa de vigilenta inspectorilor. Fiecare autobuz sta pe loc, pana se fac verificari la sange, iar cine n-are abonament si nici bilet, se intoarce la ghiseu sa-si plateasca transportul.
Calatorii sunt nemultumiti de aceasta metoda. Ei spun ca, pentru a controla fiecare persoane care urca, autobuzul sta in statie minute bune si, astfel, intarzie la locul de munca.
Insa, indiferent de nemultumiri, totul trebuie sa treaca prin aparat. Mai marii Regiei Autonome de Trasport Bucuresti vor sa reduca substantial pierderile. Si spun ca "politia" pe care-o fac inspectorii in statii are deja efecte.
"Pe liniile pe care s-a implementat acest proiect, numarul de calatori care si-a achitat titulul de calatorie a crescut in medie cu 15 procente", a spus purtatorul de cuvant al RATB, Brindusa Raeceanu.
Programul de control este unul pilot, pe patru linii de tranport. Dar reprezentantii RATB iau in calcul pe viitor posibilitatea de a extinde proiectul la toate liniile de transport public din Capitala.

http://a1.ro/news/social/controlorii-ratb.html

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii de bilete Utilizator anonim

Obligat ar trebui sa nu ii mai lase sa urce pe aia care merg cu talonu de pensie, nu exista titulu de calatorie valid = talon de pensie. Toti hodorogii nenorociti care fac scandal, un 5% din categoria asta de calatori cu talon de pensie mai au respect fata de restul calatorilor, restu parca si-au luat tramvai.

 


Re: Despre controlorii de bilete Rathgeber2523

Controlorii au devenit mai ceva ca militienii
http://observator.a1.ro/social/Controlo ... o.facebook

 


Re: Despre controlorii de bilete iliutu

Nu-s militieni, ca daca erau militieni te duceau la sectie si te bateau nitel de mana, de iti cumparai apoi 10 abonamente numai ca sa nu uiti vreunul acasa  :lol:
Multi se plangeau ca intarzie, cred ca erau calatori fara "bilet" refuzati la imbarcare. Ce pacat ca tocmai ei au fost prezentati - un reportaj foarte prost si partinitor. Nimic nou ...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii de bilete Tom

Mi se pare o aberatie sa validezi un abonament, din moment ce el este de facto si de jure valid in momentul cumpararii. Daca au o problema, sa-l verifice ei. Eu tocmai de asta dau 8 lei pe zi, chiar daca merg o singura data in ziua respectiva, ca sa ma urc si sa si ocup un loc, nu sa alerg dupa validator.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii de bilete Utilizator anonim

Au reaparut controlorii de carduri la capetele liniei 41.

 


Re: Despre controlorii de bilete Axel

Incepand cu data de 28.09.2012. linia 181 ( Dristor - via Pod Vitan - I.N.M.B. ) beneficiaza de controlori pusi in autobuz astfel incat calatorul urca pe la usa 1 si este obligat sa valideze calatoria altfel este dat jos din autobuz. :)
Bineinteles ca soferii si controlorii au fost injurati de calatorii care pierduse 202-ul si venise 181 care este un ''bonus'' in zona '' Real Vitan ''. :twisted: >> '' Ca ce domnee eu merg 2 statii pana la targ '' :roll:

Deci pana acum avem urmatorele linii de autobuz cu controlori in ele: 181,254,471,780 si 783. ;), de asemenea echipele de controlori s-au inmultit in mai multe statii asa ca aveti grija.   ;)
4158-181,28.09.2012.jpg (92.94 KB; downloaded 5804 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use