Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 72063 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Cartierul Rahova andrei11

Le asteptam cu interes :
Mitul 1...
Mitul 2...
Etc, etc.
Daca nu le spui inseamna ca nu exista.
Si fii atent, sa fie mituri cu personalitate, care nu le stiu decat cei din zona !

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Eu am aterizat in Rahova in 90 , fara prejudecati si din zone zise mai bune ale orasului .
Singura mea problema la care ma gindeam , baiatul , care trebuia sa creasca in acest cartier . Pot sa spun acum , dupa 22 de ani , ca teama mea a fost fara temei . Copilul a facut o scoala generala foarte buna , in cartier , un liceu , in cartier si acum termina facultatea ...totul pe primele locuri , fara probleme .
Nu bea , nu fumeaza , nu are anturaj tip golanesc , nimic din ce sint multi tentati sa creada .
Deci primul mit distrus ! Cartierul si mediul nu te influenteaza daca " in tine " exista ceva mai puternic .
In rest n-am avut probleme .
Al doilea mit tiganii .... Onmiprezenti in tot orasul culmea este ca aici nici nu sint asa multi si sint localizati compact . Problema nu sint ei ci romanii care s-au tiganizat mult mai nesimtiti , jegosi , sub orice critica , si taranii . Taranii veniti la Bucuresti au o nesimtire si o jegosenie morala ceva de speriat . Adevarata problema ei sint nu tiganii . Taranul tiganizat este o specie de nesuportat .

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Mie cel mai interesant mi se pare amestecul social, mediul extrem de eterogen, deosebit complet de "omogenitatea" din Dr. Taberei sau din zonele bune ale orasului unde imi pierd timpul prin bunavointa corporatiilor multinationale. In arealul asta numit generic "Rahova" s-au adunat gramada oameni saraci cu oameni mai bogati, cladiri noi langa cladiri degradate, strazi de tip "ghetou" langa strazi demne de fotografii (in sensul pozitiv). Ma gandesc ca de aici, din diversitatea asta va veni de fapt salvarea orasului prin redescoperirea spiritului de comunitate.

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Poze de la expozitia de gaini mentionata mai sus: http://www.simplybucharest.ro/?p=8036

Acum astept din nou circul... ala cu lei, maimute si alte creaturi. Bine, sper ca nu am dat idei cuiva  :shock:

 


Re: Cartierul Rahova Dominatrix

Reabilitare termică de coșmar: Ce suportă locatarii în urma tunurilor primarului

La mijlocul lunii februarie, când ninsoarea și viscolul au pus stăpânire peste Capitală, un locuitor al Sectorului 5 a fost nevoit, în toiul nopții, să se lupte cu apa care s-a infiltrat prin tavan, din cauza zăpezii. Bucureșteanul a fost pus în această situație în urma lucrărilor de reabilitare termică în cadrul programului de creştere a performanţei energetice, aprobat de administraţia locală a Sectorului 5. Primarul Vanghelie se laudă, însă, cu “calitatea lucrărilor”, efectuată de altfel de o firmă de casă a edilului.

Continuarea: http://b365.ro/news/scandal ... bilitarii/

 



Re: Cartierul Rahova DanCld

Au aparut schelele la blocul lipit de cel in care stau, cum ar veni la ramura scurta a L -ului care descrie forma cladirii ca intreg. Respectivii au o asociatie separata de locatari si au pus cererea mai devreme ca noi insa vorba aia, o sa iasa... o pupaza  :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Dr2005

Ca off-topic, s-a făcut ceva asemănător şi în sectorul 6... blocul de pe colţ de la Tricodava a fost reabilitat doar... la scara de pe colţ, că aia e asociaţie diferită, se vede bine din stradă şi a putut ţine un banner cât blocul cu moaca lui Poteraş pe perioada campaniei.

 


Re: Cartierul Rahova relucu4

Am citit cele scrise la acest subiect si am constatat cu surprindere ca exista totusi persoane care au acces la informatii despre ce si cum se va face in sectorul 5. In acesta ordine de idei asi ruga daca stie cineva sa ma lamureasca cum se cheama lucrarile care se fac acum pe strada Dantelei cu panourile acelea metalice mari care se ingroapa in pamint si cam care ar fi orizontul de timp in care s-ar finaliza lucrarea respectiva in perspectiva ulterioara a amenajarii strazii pentru a putea iesi ca pieton la "civilizatie" in zilele de toamna care vor urma fara sa te cari cu fel de fel de carpe si servetele dupa tine pentru curatarea pantofilor/cizmelor. Muncitorii care lucreaza(destul de lent dupa opinia mea de trecator aproape zilnic pe acolo) sunt zgarciti cu explicatiile sau poate chiar habar n-au nici ei de termenul de finalizare. Si asi mai avea o intrebare catre cei informati. In iarna cind a fost gropanul ala mare la capatul strazii Dantelei de a aparut si "cartita" aia pe acolo, s-au efectuat sapaturi pina la urma pe sub Dantelei si s-au bagat tuburi sau nu? Si daca da , ce va circula prin acele tuburi caci vad ca o data cu panourile metalice care se ingroapa pe Dantelei se baga si alte tevi. Sincer, m-am saturat de cind dureaza lucrarile de amenajare in cartierul asta si nu se mai termina. S-au schimbat stalpii de lumina(foarte bine) dar a ramas o priveliste dezolanta in tot cartierul cu fel de fel de fire atarnand de pe noii stalpi pe unde vrei si mai ales pe unde nu vrei, s-au pus borduri si s-au asfaltat strazile laterale dar nu inteleg, daca tot nu este functionala reteaua de apa si canalizare de pe dedesubt de ce dumnezeului a fost spart ulterior asfaltul ca pina se va finaliza Dantelei va trebui refacut si covorul asfaltic pe multe din strazile adiacente. La noi ca la nimeni! In preajma termenelor la care au loc diverse alegeri unde trebuie votat incepe sa se mai miste ceva, cum trec, pa, mai asteptati dvs pina la alegerile urmatoare ca poate daca terminam lucrarea uitati ca am facut-o si asta nu e bine din punct de vedere electoral. Tot sper si tot sper an de an ca se vor termina lucrarile de pe dedesubt ca macar sa se asfalteze sau sa se pietruiasca ceva si strada asta care ne leaga pe toti din cartier de autobuz si de oras. Ideea ca va exista si o retea functionala de apa si canalizare care chiar sa indeplineasca standardele de calitate cerute e un fel de fata morgana deocamdata. Nu-i vorba ca acum cativa ani si ideea de asfalt pe strazi era tot o fata morgana si intre timp s-a indeplinit dar si atunci cu ce deranj si intarzieri doar cei care locuiesc in zona stiu. Poate are cineva informatii proaspete despre lucrarea asta si timp disponibil sa le posteze ca sa mai tragem si noi o gura de aer proaspat in piept.

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Campul magic, episodul xxyyzz.

E un fapt; s-a reasfaltat toata calea Rahovei in rand cu alte bulevarde din oras. Cum nu se poate estima la milimetru cantitatea de asfalt necesara se fac niste rotunjiri in plus - adica sa speram ca asa e. Ca asfalt in plus a ramas:

asfalt_in_plus.jpg (172.05 KB; downloaded 6071 times)


Si, serios, cum sa se piarda bunatate de material?

asfalt_la_unii.jpg (169.94 KB; downloaded 6071 times)


asfalt_la_altii.jpg (171.17 KB; downloaded 6072 times)


Sa notez data din calendar si sa fac poze si peste 1 an  :roll:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Un mesaj si o intrebare la sfirsit .
Zona cuprinsa intre sos Magurele - sos Alexandria si sos Salaj , dupa modernizare asfaltare  a fost si marcata rutier . Au aparut tot felul de sageti desenate pe asfalt , sageti care indica sensuri unice DAR din pacate toate desenele pe asfalt n-au fost dublate si de indicatoare rutiere . Asa se intimpla ca faci un viraj la dreapta si te trezesti ca semnul desenat iti indica ca intri pe interzis ... Ce faci ? intorci in intersectie , iesi cu spatele in intersectie ? Nu spun ca marea majoritate nu dau doi bani pe aceste desene  :cry:
Acum totul este neclar . Unii merg dupa desene si se stiu in legalitate , altii nu tin cont de ele si se cred smecheri .
Nu spun ca pe timp de iarna semnele sint invizibile dar si respectarea sensurilor devine imposibila . Deoarece zona nu este despaducheata , pardon deszapezita , este aberant sa intri pe o strada de 300 de m prin toate sleaurile , si sa intorci inca 200 m de strada ta. Sint multi care nu curata zapada , deci nu te poti baza ca vecinii vor face strada practicabila . Iarna , fiecare isi curata strada proprie , daca are interes . Cum multi nu au , devine imposibil sa respecti aceste sensuri unice ....
Ce este de facut ? Cui sa sa ma adresez pt a rezolva aceasta problema ?

 


Re: Cartierul Rahova Buzescu

Eu propun sa facem o lista cu probleme de rezolvat ,apoi sa ne intalnim cu totiii si sa mergem impreuna la primarie and co. sa cerem rezolvarea lor.

 


Re: Cartierul Rahova mihai_tomaro

Mircea G wrote:
Mult hulitul Vanghelie a spus adevarul ! De acum 4 ani , Vanghelie spunea ca va moderniza strazile din zona Rahova- Magurele - Salaj . Aproape toate s-au modernizat dar strada Garoafei ramasese , efectiv , un sant de pamint plin de baltoace si gropi . Motivul ? Firmele romanesti nu au avut curajul sa se " bage " la o lucrare de canalizare si apa din cauza apeductului ce trece pe strada ...si asa s-a tot aminat lucrarea . S-au cautat variante dar pina la urma s-a decis sa se aduca un utilaj din Germania si lucrarea sa se faca fara sapatura deschisa .
Azi am trecut sa vad si eu ce se mai intimpla .
:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  asta a fost pentru mine .
Ma asteptam sa vad in bunul exemplu romanesc , mizerie , utilaje raspindite , muncitori afumati ...
Am reusit sa vad utilajul care sapa pe sub pamint si introduce tuburile de canalizare ( cred ca au 1 m diametru ) si statia de separare a namolului rezultat . Impresionant . Tot santierul este mai curat decit era strada pina la inceperea lucrarilor , totul organizat si ...la ora cind scriu LUCREAZA. Din pacate n-am reusit sa discut prea multe cu ei , caci echipa este din Ungaria  ;)
Nu va pot da amanunte tehnice , dar am inteles ca utilajul este o premiera pentru Romania , asa ca amatorii de gauri , pe sub pamint , pot face o vizita pe santier sa vada cu ochii lor .
Ideea este ca Vanghelie s-a tinut de cuvint si a adus utilajul necesar fara de care nu se putea face lucrarea .
Urmeaza strada DANTELEI  , caci acolo se va muta santierul .


ai mai trecut pe acolo? s-a mai progresat in ultimele 6 luni ?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Strada Garoafei : partial decopertata , se executa trotuarele , borduri , se balasteaza . Lucrarea merge greu deoarece bransamentele de gaze , singurele existente pe carosabil au fost facute prea sus si acum trebuie mutate in adincime ... In ritmul actual nu cred ca strada va vedea asfalt pina la venirea iernii .
In Dantelei stiu ca s-a terminat lucrarea de canalizare . Atit.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use