Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantLocomotive electrice

 

Topic: Locomotive clasa 450 (ex 45 - Electroputere/Siemens/Softronic)

414 posts, 165487 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 30
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) 133 313

Daca ar fi dupa mine ar redeveni tricolore toate sau ca 369, dar... decat ca Lady Gaga, cu doar doua triunghiuri in fata...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Utilizator anonim

133 313 wrote:
Lady Gaga


Buna porecla ai gasit pentru 351. Dar cu C in loc de G.

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) florin.lifticariu

Primul obiectiv, in opinia mea, ar fi lateralele curatate de mizgaleli....pe urma...vom vedea ce va fi cu cu partea frontala...

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) stefan_br

Oare de ce cand un mecanic vopseste o locomotiva sau incearca sa o faca mai deosebita (in opinia lui sau a altora) incep toti sa-si dea cu parerea si ajungem la off-topic in forma continuata?Unul vrea sa fie neagra, altul albastra, altul vrea sa nu mai vada taguri....pai nu mai bine s-ar face un topic unde cei ce-si dau cu parerea sa-si expuna gandurile si nemultumirile!Acum pe bune, daca toti ultiliziatorii de aici ar incepe sa arunce cu vorbe de genul: "mai bine o facea verde", "vai da ce urata e" sau "au uiatat sa o spele" nu v-om ajunge la nimic constructiv.Nu zic ca ne e  bine sa avem pareri diferite dar sunt unii care-s mai mult carcotasi care daca ar pune mana pe o pensula  sau ar  cotiza pentru infrumusetarea unei masini poate ar putea sa arunce cu vorbe!Intr-adevar intr-o companie e urat sa ai materialul rulant sorcovit in fel si chip dar in prezent CFR-ul mai are locomotive ingrijite datorita unor oameni precum cei de la Constanta, BC sau Bv (sau alte depouri) care, de bine de rau, cu imaginatie sau fara, fac cateva locomotive sa arate mai de Doamne ajuta, plus ca mai vedem si noi ceva diversificat! ;)

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) razvan22

De mult vroiam sa se ajunga la asta.Stefan mare dreptate ai.Toata lumea critica in momentul cand vede o masina mai deosebita insa nimeni nu ar pune mana si nimeni nu sta sa gandeasca inainte de a scrie ca poate oamenii aia au depus eforturi sa faca asa ceva.Toti zic oribila naspa bataie de joc...asta e complet lipsa de respect.Va-ti gandit cum se simt oamenii aia cand citesc criticile voastre?.Hai sa va spun cum mam simtit eu dupa ce am lucrat juamte de zi la 108 si am ajuns acasa frant.Am zis sa facem ceva sa fie mai deosebit insa toti au sarit cu gura ca vai ce bataie de joc.Pe langa ca nu pun mana sa faca mai si zic chesti de genu "macar de o vopseati cu compresoru".Va zic eu din proprie experienta ca nu iti pica bine sa vezi asa comentarii rautacioase!.Daca vede cineva din cei care au lucrat la acea masina acest mesaj vreau sa ii felicit pentru ce au facut!

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Dr2005

Teoretic, orice companie de transport ar trebui să aibă schemele ei de vopsire...
N-am văzut automotoarele de la Regiotrans or TFC tunate de mecanici. N-am văzut locomotive de GFR tunate. Vă imaginaţi cum ar arăta Siemensurile de la CTV cu V pe bot? Numai la CFR Călători şi Marfă apar tot felul de dungi, dunguliţe, steme, beculeţe ş.a.m.d..

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Utilizator anonim

108 care era zilele trecute prin gara si nici pana in prezent nu a fost spalata.
La CFR Calatori mi se pare ca e permanent cea mai mare tiganeala cu vopseluri, autocolante si alte gainarii.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) 133 313

Dr2005 wrote:
Teoretic, orice companie de transport ar trebui să aibă schemele ei de vopsire...
N-am văzut automotoarele de la Regiotrans or TFC tunate de mecanici. N-am văzut locomotive de GFR tunate. Vă imaginaţi cum ar arăta Siemensurile de la CTV cu V pe bot? Numai la CFR Călători şi Marfă apar tot felul de dungi, dunguliţe, steme, beculeţe ş.a.m.d..


Se pare rau ca personalizarea e in sange. Daca ai reusit sa nu scrijelesti nici o banca la scoala... felicitari. Daca vrei sa ii faci titulari pe ceva care arata la fel ca oricare alta... n-or sa se simta titulari in veci. Ce-i drept ar trebui sa si le personalizeze mai subtil, in cabina si p'afara mai putin. Ca doar sunt din banii tuturor, nu din banii privatilor. Privatii sunt cu totul altceva, atat timp cat reusesc sa evite si grafittiul.

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) razvan22

cand ne vor da drumu la apa in depou la severin o sa o si spalam pe 108...cel mai probabil in iunie cand va primi pleoapele scafe albe si celelalte accesorii

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Utilizator anonim

Oare de ce austriecii nu se apuca sa faca tot felu de Xuri si Vuri pe Taurusuri ? Sa inteleg ca sunt niste redusi mintal fara gusturi :lol:

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Gabi23

Mare adevar ai grait Stefan! Un mare LIKE!
Cui nu-i convine, sa puna mana pe galeata si mop + cutie de vopsea si sa se duca sa faca ei mai mult! Nimeni nu comenta cand locomotiva arata ca vai mama ei de murtara...  :evil:  :evil:  :evil:
Chiar nimeni nu comenteaza ca s-a ales praful in ultimii ani de locomotivele seria 45? De ce? Exploatare defectuasa si lipsa titularilor... Asa si 363 si 397 cat au avut titulari la inceput erau decente, acum una zace tamponata si alta se tarie incredibil de jegoasa si dand defecte...

@Utilizator anonim: Sa fie toate ca EA 315?  :twisted:  :lol:  

45-0351-2 - Bucuresti Nord - 15.02.2012.jpg (106.45 KB; downloaded 4377 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Utilizator anonim

Ultima data cand am pozat-o arata foarte normal 351, acum e distrusa cu mizeria aia de V alb pe bot.

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) Vlad0012

Dr2005 wrote:
Teoretic, orice companie de transport ar trebui să aibă schemele ei de vopsire...
N-am văzut automotoarele de la Regiotrans or TFC tunate de mecanici. N-am văzut locomotive de GFR tunate. Vă imaginaţi cum ar arăta Siemensurile de la CTV cu V pe bot? Numai la CFR Călători şi Marfă apar tot felul de dungi, dunguliţe, steme, beculeţe ş.a.m.d..



Acolo nu vezi asa pentru ca locomotivele/automotoarele sunt rulate prin toata tara de diferiti mecanici nu au o anumita zona in care circula numai cu anumiti mecanici asa cum e la CFR Calatori , crezi ca nu ar fi cele de la privat tunate daca ar avea titulari? Hai sa fim seriosi totusi...cand o sa puneti mana pe o galeata cu apa si o carpa sa spalati o locomotiva si sa cumparati niste vopsea pentru a o vopsi si ascunde anumite zone cu rugina sau zgarieturi atunci puteti sa comentati!

 


Re: Locomotive seria 45 (Electroputere/Siemens/Softronic) redeme

Utilizator anonim wrote:
Oare de ce austriecii nu se apuca sa faca tot felu de Xuri si Vuri pe Taurusuri ?

Nu, ei deobicei lipesc autocolante pe toată mașina. Dar locomotive precum DA 1648, pe care eu nu pot să nu le contemplu minute-n șir, au reprezentat unul din motivele pentru care pasionații străini veneau și încă mai vin în țara noastră, plictisiți de monotonia și banalitatea locomotivelor lor...

@Dr2005: Pe una din capotele EA 1023 cineva a scris „Elodia” și, așa imperfect cum a fost (un cuvânt tras cu bidineaua), locomotiva deja nu mai este doar un număr în colecție.

Nici mie personal nu-mi place cum a ieșit 351 (și defapt urăsc schema roșu-alb de pe EA-uri/EC-uri în general) și cred că o revenire la schemele clasice existente înainte de '90 (fără împopoțonări inutile și de prost gust) ar fi cel mai benefic lucru ce s-ar putea face.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 30
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Locomotive electrice  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use