MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

415 posts, 132792 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 30
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari bercenicity

Ma gandeam doar pe bucata care ar fi sub Mantuleasa, fara macazuri (sunt bucati in retea fara macazuri de legatura mult mai lungi decat cei cca 650m de drum ingust, plus sa zic 200m de o parte si de alta pentru "revenire")...

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Intre Mosilor si Unirii ar merge un tunel etajat.
Evident ca exista multe portiuni de traseu fara macaze, de exemplu intre Favorit si Eroilor din recenta viitoare M 5. Sau intre N.G. si Republica.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari subway guru

bercenicity wrote:
Ma gandeam doar pe bucata care ar fi sub Mantuleasa, fara macazuri (sunt bucati in retea fara macazuri de legatura mult mai lungi decat cei cca 650m de drum ingust, plus sa zic 200m de o parte si de alta pentru "revenire")...

La capetele 'drumului ingust' trebuie sa gasesti spatiul necesar pentru 'despletirea' liniilor, cu o declivitate acceptabila de 15-20 pro mille... :geek:

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Despletirea liniilor este foarte simpla !
La Basarab avem un tunel pe un nivel, mai incolo cu vreo 300 metri ( spre GdN 1 ) avem deja tuneluri suprapuse. Deci se poate.
Statia Mosilor ( M 7 ) --> nu a spus nimeni ca cele 2 linii trebuie sa fie la acelasi nivel. Chiar ar putea sa fie o statie deosebita cu peroane in plane diferite.
Vorba ta, daca sunt bani, aproape totul e fezabil.
O idee e clara :
Mai devreme sau mai tarziu, un M 7 tot va apare la orizont.
In orice caz cumva tunelul va ajunge intre Mosilor si Unirii.
Nu i-a trecut nimanui prin cap o strada "Mantuleasa" cu 2 benzi / sens si scuar la mijloc ? Deci o "mica" strapungere...Stiu ca suna SF, dar si Parisul actual suna SF acum mai bine de 200 ani.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari bercenicity

Mosilor (nou) si Coposu par suficient de largi -- ca paralizezi circulatia in timpul asta ar fi partea a doua...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

andrei11 wrote:
Nu i-a trecut nimanui prin cap o strada "Mantuleasa" cu 2 benzi / sens si scuar la mijloc ? Deci o "mica" strapungere...

Sigur i-a trecut "cuiva" prin cap aceasta idee pana in 1989... :) Probabil ca nu mai dura mult si era pusa in practica.
La fel cum era gata-gata sa avem strapungerea Stirbei (portiunea "noua")-Dacia. Si asa era si "visul" lui mradulescu , cu metrou Eroilor-Romana, mai aproape de realizare...

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari mradulescu

sab wrote:
andrei11 wrote:
Nu i-a trecut nimanui prin cap o strada "Mantuleasa" cu 2 benzi / sens si scuar la mijloc ? Deci o "mica" strapungere...

Sigur i-a trecut "cuiva" prin cap aceasta idee pana in 1989... :) Probabil ca nu mai dura mult si era pusa in practica.
La fel cum era gata-gata sa avem strapungerea Stirbei (portiunea "noua")-Dacia. Si asa era si "visul" lui mradulescu , cu metrou Eroilor-Romana, mai aproape de realizare...

Haide frate, ca Eroilor-Romana incape pe sub Stirbei asa cum e...
Eu, de principiu, sunt impotriva demolarilor de amploare, eventual ceva punctual si numai daca e musai...

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari subway guru

sab wrote:
La fel cum era gata-gata sa avem strapungerea Stirbei (portiunea "noua")-Dacia. Si asa era si "visul" lui mradulescu , cu metrou Eroilor-Romana, mai aproape de realizare...

Asta era!!!
De aceea am zis ca e 'Ceashca in varful canapelei! :ugeek:
Bulevardul intre doua WC-uri (sau doi rahatzi) prelungit spre Dacia... :mrgreen:
N-a fost sa fie si nici nu prea mai are sanse sa se faca vre-o dat'... :geek:
P.S.
Dragi colegi, daca nu doriti cu tot dinadinsul sa ne 'sanctzioneze' prietenul #cos...postati numai 'on topic'... :?

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari mradulescu

Ce se mai aude CONCRET cu proiectul M7? Lasand vorbaria politicienilor, date mai concrete:
- studii de (pre) fezabilitate?
- PPP? e vreun anunt public in acest sens?

Adica, cam in viitorii 20 de ani, ce perspective sunt?

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari ByOnu

Am eu o intrebare, sa inteleg ca daca nu se gaseste "al 3lea P" M7 nu se face? Adica, concred, avand in vedere ca nu o sa se bage nimeni in treaba asta (zic eu), M7 ramane 'suspendat'? Adica (2), exista, sa zicem, o perioada de X ani (x=2..5) dupa care statul s-apuca el de M7 pe banii lui sau din imprumuturi externe (treaba lor)? Ca asa M7 nu se va face niciodata!

'Guru, I'd be glad if you can help me solve this issue. :D

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Copii, ma repet pentru ultima oara. Mai mult de 6 km / 3 - 4 ani nu se vor construi niciodata in Romania. Si asta daca totul merge uns.
Deja celebra M 5 are intarzieri foarte mari, de minim 6 luni.
M 7 caz inchis, e SF (science fiction ).
Discutati voi, ca eu ma retrag din discutii de genul asta. Oricum e de la sine inteles ca nu o voi mai apuca. Nu ma mai intereseaza.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari mradulescu

Esti cobe...
Pana la urma e vorba de bani..

Faptul ca M5 e intr-o intarziere de cateva luni n-are a face cu faptul ca UN ALT constructor, din ALTI bani, nu se poate apuca de alta linie de metro in cu totul alt cartier, IN ACELASI TIMP...

Trebuie numai BANI si, mai ales, VOINTA

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Ai gresit formularea, inclusiv eu poate am fost cam ambigu.
Refolmulez fraza ta / fraza mea
Trebuie mai ales BANI si daca se poate si putina VOINTA.
Mai mult de 6 km /  3 - 4 ani nu se poate din cauza BANILOR. Daca ar fi fost bani :
1)  Nu am fi avut o pauza de vreo 20 ani in constructia de noi magistrale.
2) Am fi "inchis" orasul pentru maxim 10 ani si am fi construit, in paralel, toate magistralele deodata ( inclusiv inelara de sud ), inclusiv pasaje rutiere denivelate.
Asadar in rezumat, toate se reduc la BANI.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari mradulescu

Evident ca BANII sunt problema obiectiva si tangibila.. ce ne lipseste noua este VOINTA (politica) si COMPETENTA alesilor pentru a decide in mod optim ce sa faca cu banii..

Am aratat pe alt topic ca din 2007 in 2011, pe baza statisticilor OFICIALE, ca oferta de transport a Metrorex a crescut cu 50%, dar numarul de pasageri a ramas mai mult sau mai putin constant, in limitele a plu/minus 5%.

Cresterea aia de oferta crezi ca s-a facut pe gratis? Este evident ca, de fapt, aceiasi bani trebuiau investiti in altceva, tot la metrou, cu o eficienta mult mai mare...

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 30
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420768 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use