MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 357192 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex ionut.iosub

Puţin off-topic, o comparaţie de preţ: agenţia de presă bulgară Novinite anunţă azi că au sosit de la mama Rusie 18 trenuri de metrou noi, la un preţ total de achiziţie de 77 milioane euro fără TVA (circa 4 milioane euro/buc). Producătorul este Metrowagonmash. http://www.novinite.com/view_news.php?id=141590

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex bercenicity

Trenurile pentru Sofia au 83.5m, latime 2.7m => 51k EUR/m lungime metrou
Trenurile CAF pentru Bucuresti 114m, latime 3.1m => 53k EUR/m lungime metrou

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex ByOnu

Plus ca sunt urate (cu spume)  :lol:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex ilie_v

http://www.caf.es/caste/productos/proye ... 0&sec=desc

Trenes para la nueva línea 5 del Metro de Bucarest. Cada Tren está compuesto por 6 coches con estructura de acero inoxidable, cuatro de ellos motores y dos remolques, tiene una capacidad para 1.200 pasajeros distribuidos en sus 114 m de longitud con paso diáfano a lo largo de todo el tren. Circularán a una velocidad máxima de 80 km/h con un sistema de captación de energía mediante tercer carril de 750 Vcc.

Se trata de vehículos diseñados para el transporte masivo de personas, con los máximos estándares de calidad y de seguridad, siendo accesible para personas con movilidad reducida, incluyéndose dos espacios para usuarios de sillas de ruedas.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex sab

Este bine daca ei stiu ca livreaza pentru M5. Eu stiam ca inlocuiesc IVA de pe M3...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Oprescu intenţionează să introducă trenuri private pe liniile de metrou din Bucureşti
http://www.antena3.ro/romania/oprescu-i ... 83714.html
D.D. | 12 Sep 2012, 15:01
Primarul General al Capitalei vrea şi trenuri private care să circule pe liniile de metrou, exact aşa cum se întâmplă şi la CFR. Solicitarea vine după ce premierul Victor Ponta a anunţat că Metrorex va trece în subordinea Primăriei Bucureşti.

Despre situaţia metroului se va discuta astăzi în şedinţa de Guvern la care participă şi primarul general al Capitalei.

Potrivit lui Sorin Oprescu, o echipă formată din reprezentanţi ai municipalitatii şi experţi ai Guvernului analizează îmbunătăţirea calităţii serviciului de transport public în Capitală, unul dintre punctele de pe agenda de lucru fiind preluarea de către Primărie a Metrorex.

La ultima rectificare bugetară, Executivul a tăiat masiv fondurile alocate companiei în acest an pentru lucrările de la magistrala 5 de metrou.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex aztec

DACA citatul este corect (inca am dubi fiind vorba de antena3), pt mine, IMBECILITATEA capata un nou nume. Sorin.. Oprescu Sorin.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Costin

Am cautat prin toate interneturile o stire asemanatoare sau macar "sursa". Nimic. Inclin sa cred ca e o petarda antenista...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Alex Avram

Nu va aruncati asa...ramane de vazut! ;) poate azi i-a venit ideea si saptamana viitoare renunta la ea! :)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex aztec

Din sedinta de guvern.. fiecare intelege ce vrea....


Reporter: Două lămuriri, două întrebări. Dacă tot se transferă metroul şi se fac analize, până la urmă, domnule premier, spuneaţi că se sapă în şapte locuri, în care dintre cele şapte locuri se vor continua săpăturile, ce linie?
Victor Ponta: Asta ne spune Primăria, nu spun eu de la /.../
Sorin Oprescu: În Drumul Taberei, doamnă, pentru că momentul ăsta vreau să... Am început să pun de mai multe..., împreună cu colegii mei, vă rog să nu o luaţi ca lipsă de modestie, când spun "am, am"... mă refer la Primărie şi la oameni care muncesc acolo. Am încercat să colaborăm foarte apropiat, de ce? Pentru că de pe Geniului doresc să fac o sub-trecere care să iasă tocmai pe Trafic Greu. Observaţi că m-am calat acum pe tuneluri. Dacă am făcut poduri, au sărit toţi la mine, că "umple Bucureştiul de poduri". Ei, bine, ăsta nu se vede, decât, pac, când iese maşina şi atunci e prea târziu.
Reporter: Vor fi şi operatori privaţi la metrou?
Sorin Oprescu: Poftiţi?
Reporter: Operatori privaţi?
Sorin Oprescu: Da, îmi spunea domnul ministru - ne informăm şi noi reciproc - că este pe cale de a alege cinci operatori privaţi. Nu mă deranjează cu nimic, e management privat, chiar nu mă deranjează cu nimic. Nu puteţi crede că o să mă duc eu să mă aşez în fruntea metroului, că încă n-am derapaje din astea, sigur că da.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex ByOnu

Tehnic este imposibil. La CFR merge sa aduci rable frantuzesti sau nemtesti, la metrou BA. In primul rand compunerea trenurilor, sistemul de conducere, etc. sunt diferite de la retea la retea.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex iliutu

Oare se gandea la management privat ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Utilizator anonim

ByOnu wrote:
Tehnic este imposibil. La CFR merge sa aduci rable frantuzesti sau nemtesti, la metrou BA. In primul rand compunerea trenurilor, sistemul de conducere, etc. sunt diferite de la retea la retea.


Practic si tehnic este posibil, dar managerial si in implementare este ceva foarte complicat, adica eu sa platesc o taxa Metrorex ca sa exploatez de exemplu o magistrala, sau x trenuri de pe o magistrala, vin cu trenuri compatibile, personal, management. Dar trenurile alea se mai si retrag undeva, mai au nevoie si de mentenanta... Clar nu s-ar baga cineva la asa o treaba.
Oricum cred ca este din start o descifrare gresita a celor spuse....

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex DocOctavius

Poate astfel or înțelege ei PPPul, guvernul construiește tunelele, un privat aduce trenurile și pune bariere separate pe "linia lui"... sau pun roți de tren pe dube și se plimbă alea ca melcul pe tronsoanele existente.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430486 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use