Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor

89 posts, 7684 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor FabiM

Despre discuția recentă, un exemplu de azi …
Coincidență sau nu, de la același depou. :popa:
IMG_0344.jpeg (1.65 MB; downloaded 1051 times)

Este încredibil faptul ca nimeni nu le atrage atenția, nimeni nu observă, doar își fac de cap.

 


Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor bgd70

Fara o reclamatie din partea calatorilor nu se va schimba ceva.

 


Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor orex

FabiM wrote here:
Este încredibil faptul ca nimeni nu le atrage atenția, nimeni nu observă, doar își fac de cap.

Aici nu-i niciun risc, 41 e solitar pe aceasta linie. :yes:  :rofl:

 


Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor shoppy

Si daca nu stii unde se termina 41 mai bine faci o excursie pana la capat, iti mai imbogatesti cultura si cuoasterea Bucurestiului, nu stii cand iti trebuie.
Daca BN nu primeste Imperio este corect sa fie compensati cumva oamenii.
Poate plangere la TPBI sau pe facebook la primar ca doar este in campanie.

 



Re: Discuții diverse despre transportul în comun Damian

Presupun că voiau să pună 330, în loc de 33...
Scuzați calitatea pozei.
IMG_20240704_190301432_HDR.jpg (1.76 MB; downloaded 706 times)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun mn_photography

Acest aspect este probabil de cand au schimbat traseul, pe Sos. Campia Libertatii, si l-au prelungit la Parcul Teilor, deoarece la statiile noi au pus 33 in loc de 330. Poate facem o sesizare legata de asta.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun survola

Nu știu dacă s-a mai discutat, dar tot afișajul acesta mi se pare pe dos. Adică stația unde ești ar trebui să fie în partea de jos a ecranului și direcția de mers în sus.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun mn_photography

Aceasta ordine a stațiilor pe ecran este la fel la toate sistemele Thoreb, inclusiv alte orașe.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun Damian

Mi-e indiferent cum sunt așezate, dar mi se pare mai ușor de urmărit de sus în jos, decât invers. Strict părere personală.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun mn_photography

Sunt de-acord cu @Damian .

Parere personala.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun GPS

Păi dacă ești de acord, nu e logic că e opinia / părerea personală? Poate fi de acord altcineva în numele tău?

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun cosminduru

Afișajele acelea sunt atât urâte (nu au pic de simț estetic), cât și incorecte (mai grav). Este un bug în software care am impresia că face următoarea eroare: dacă o stație are mai puține legături decât stația anterioară, sau deloc, atunci pe căsuțele următoare preia linia care era la stația anterioară și o afișează oricum. Probabil este o variabilă de tip vector (array) care preia valorile dintr-o bază de date, dar nu se reinițializează. Astfel găseam linia 336 sau tot felul de troleibuze pe la stațiile fostului 201 sens Semănătoarea, de exemplu.

Pe tramvaiele noi, Astra, deși este același afișaj, nu sunt deloc trecute legături. Este un haos și o inconsistență tipic românească, de aceea și în vehiculele vechi găseam acela afișaje mai rudimentare cu ore greșite, date aiurea, stații complet bulversate, etc. Mai bine le oprești decât să induci călătorii în eroare, bine că bucureștenii știu oarecum ce trebuie să folosească și unde să coboare și nu se bazează pe aceste informații de pe afișaje.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun shoppy

Daca ar fi cum spui tu atunci ar copia toate legaturile pana la capatul traseului, prostia este ca sunt 2 softuri diferite, unul pentru voce si altul pentru afisaj, asa ca orice corectie trebuie sa o faci in doua locuri.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2333 forum members have written 425675 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use