Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Prahova

 

Topic: Transportul public din Sinaia

144 posts, 58299 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

PTMZ wrote:
Există și T4: Market Place - Tirul cu Porumbei.

Nu, nu există. De trei ani merg regulat în Sinaia și nu am văzut acea linie. Nu știu de când datează hărțile din stații, dar cel mai probabil linia aia a circulat experimental o perioadă scurtă de timp.
Puss in Boots wrote:
Cate autobuze sunt folosite în mod curent de cei din Sinaia? Știu că T1, 2 si 3 merg din oră în oră deci mai mult de 1 pe zi nu este.

Pe T1 circulă doar Probus, pe T2 de cele mai multe ori este EBD-ul, iar pe T3 ar trebui să circule Scania atunci când nu are de mers la service la Brașov (anul ăsta de două ori am văzut-o pe centura noastră).
Oricum, ce trebuie reținut e că pe T2 se merge doar cu 12m. Pe linia asta ar trebui băgate cel puțin încă două autobuze pentru că există cerere. Și poate câte o mașină în plus și pe T1 / T3.

 


Re: Transportul public din Sinaia Puss in Boots

Merci de info. Deci cele 11 Mercedes isi vor gasi locul.

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Altfel nu ar fi comandat atâtea. :)

 


Re: Transportul public din Sinaia Puss in Boots

De-asta si intrebasem in paginile anterioare pt ca vad mereu aceleasi autobuze in Sinaia (nu mai mult de 4).

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Parcul lor actual de vehicule este:

PH 15 TUS - Scania
PH 17 TUS - Euro Bus Diamond

PH 75 PRI - BMC Probus 215 SCB (retras)
PH 76 PRI - BMC Probus 850 TBX
PH 78 PRI - BMC Probus 215 SCB
PH 79 PRI - BMC Probus 215 SCB

 


Re: Transportul public din Sinaia Puss in Boots

Deci au 5 :D faza draguta e ca atunci cand se buleste unul se pare ca se suspenda traseul cu totul :D
Scania si EBD-ul vor ramane sper dupa ce vin Mercedesurile. Parca si unul din Probus-uri se tine destul de bine. Nu mai stiu ce numar are, dar parea mai bine intretinut decat celelalte pe care le-am vazut.

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Vor păstra Scania, EBD și autocarul. În cel mai rău scenariu ar vinde Scania și EBD, dar autocarul va rămâne pentru că îl văd des la Brașov pe ocazionale.

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Câteva Citaro sunt sosite la reprezentanța din București. Sunt de culoare verde - lime (nuanță un pic mai deschisă decât la București) cu tapiseria scaunelor roșie.  :shock: Pe hârtiile din geam este menționată ca dată de livrare sfârșitul lunii noiembrie.

 


Re: Transportul public din Sinaia PTMZ

Nice! Știți cumva dacă sunt Citaro sau Citaro K?
Legat de culoare...
84541319_2939122799483841_8793204562212159488_n.jpg (64.77 KB; downloaded 4433 times)

...e ceva de genul acesta?
(e poza pusă de madam Firea pe Facebook acum ceva timp, când vorbea de hibride).

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Sunt și Citaro și Citaro K. 8 mari, 3 mici. Iar legat de culoare, da, ceva asemănător dar nu exact la fel.

 


Re: Transportul public din Sinaia PTMZ

Mulțumesc frumos pentru răspunsul dumneavoastră! :bere:
Cunosc tipul autobuzelor achiziționate, însă m-am referit prin întrebarea mea strict la cele aflate în acest moment la reprezentanță.
L.E.: a, și acum mi-am dat seama, e vorba de 8 scurte și 3 lungi, nu invers.

 


Re: Transportul public din Sinaia CiprianTRB

La reprezentanta a sosit și unul de 12 metri.
LE: Mai jos puteți vedea un exemplar, dar acesta este un Citaro K.
IMG_20200901_180518.jpg (755.19 KB; downloaded 4199 times)

Îmi cer scuze pentru calitatea pozei... :oops:

 


Re: Transportul public din Sinaia CiprianTRB

ECO-BUS

Au ajuns la Sinaia primele autobuze hybrid, nepoluante, câștigate prin fonduri europene

În această dimineață Mercedes-Benz a livrat primele 5 autobuze #Citaro (2 modele Citaro K Hybrid de 10 m și 3 modele Citaro Hybrid de 12 m), restul de 6 urmând să ajungă din Germania în cursul săptămânii viitoare. Din cauza pandemiei termenul de livrare a fost întârziat cu 2 luni, dar așteptarea a luat sfârșit.

Autobuzele vor intra pe traseu imediat după finalizarea procedurilor legale. Acestea durează câteva zile până când se îndeplinesc toate operațiunile de înmatriculare și autorizare pentru transportul de persoane.

Tot săptămâna viitoare  vor fi montate în oraș automatele de vânzare bilete și panourile de informare în timp real a călătorilor asupra timpului de sosire a autobuzelor în stații.

Autobuzele au fost achiziționate prin proiectul cu finanțare europeană #ECOBUS și vizează creșterea capacității de transport public, extinderea traseelor și introducerea unui sistem inteligent de management al traficului.

PS: Desenul #grafic cu care am colantat autobuzele este creația originală a unui sinăian. Astfel, sunt #unice în țară și foarte frumoase!

#aicisiacumprimariasinaia

























https://www.facebook.com/11093867226859 ... 109096716/

 


Transportul public din Sinaia Andrei Andraș

Primăria Sinaia wrote:
ECO-BUS
Au ajuns la Sinaia primele autobuze hybrid, nepoluante, câștigate prin fonduri europene.

De când au ajuns autobuzele Euro 6 să fie catalogate ca "nepoluante"? Acel mini motor electric este irelevant în cazul unui autobuz, nu îl face ca prin minune să fie "eco" sau "nepoluant".

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Prahova  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423270 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use