Regiunile RomânieiCrișanaJudețul AradTransportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)

 

Topic: Tramvaiele Astra Imperio Civitas

54 posts, 17003 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

Nu sunt prea multe Civitas si prea putine Imperio clasic? Ma gandesc la capacitatea de transport. Eu unul n-as investi nicaieri si niciodata in tramvaie sub 25m.

 



Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

Conținutul menționează că e vorba de "cel mai modern tramvai produs în România", dar titlul zice "Cel mai modern tramvai din România", deci vecinii timișoreni s-ar putea să-i ia la întrebări prin comentarii pe tema aceasta. :)

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad orex

O sa sufere maxim aradenii ca nu le ramane opintita ”jucaria”. Si chiar daca, AVA e in proximitate, aradenii nu tre sa bage bani in bilete de avion, cazare, masa..., sa vina unul cu un laptop si sa dea reset! :rofl:

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

Inseamna ca Civitas e mai modern si decat Pesa si Bozankaya. Bravo Astra🤣🤣🤣🤣🤣

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad TPB

Înțeleg că licitația n-a fost bună, înțeleg că unul dintre ele este fostul Autentic mov, dar ne putem bucura că în țara noastră mai există o fabrică de tramvaie cu podea coborâtă! Poate Astra nu-i cel mai bun, fiecare tramvai cu problemele lui, dar e românesc!
Aceste tramvaie, Imperio Civitas, sunt frumos vopsite, cu un interior superb, le ador, pur și simplu îmi plac. Nu locuiesc în Arad, dar îmi pare rău că sunt murdărite de needucați, și că circulă pe sine care ar trebui schimbate.
Întrebarea mea este: de ce nu au fost vopsite în verde, cum sunt celelalte? Sau celelalte de ce n-au fost vopsite în alb cu rosu? Prefer o singură schemă de vopsire, dar să fie aplicată pe toate vehiculele CTP.
La Cluj, ați văzut, toate sunt cu mov și gri...

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

In ce sens "licitatia n-a fost buna"? Nu inteleg afirmatia.
Eu nu am de ce ma bucura ca exista o fabrica romaneasca atat timp cat produsele sunt de o calitate (sub)mediocra, iar managementul e slab si incearca sa prosteasca publicul si autoritatile contractante pe fata de multe ori. Aceasta este eticheta romaneasca arborata de Astra, cu care se mandreste. Prefer sa avem ceva competitiv, la standarde cat mai ridicate si cu o functionare mai sanatoasa.
Nu au fost vopsite verzi cel mai probabil din lipsa de viziune a primariei si Astrei deopotriva. Cele 6 Imperio Eco au venit din fabrica in 2014-2015 verzi, nepersonalizate. Marea greseala a fost neactualizarea designului pentru Imperio la Arad. Astra a mers pe designul vechi cu cele 4 tramvaie Imperio ca sa le livreze repede, dupa care s-a gandit sa-l schimbe abia pentru acestea cu 2 module, ocazie cu care a sarit si primaria cu schema noua. Ceea ce a aruncat la gunoi orice idee de schema unitara.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

Si se insista pe greseala asta, viitoarele Imperio cu 3 module tot verzi vor fi iar fâţele tot alb rosii. Noaptea mintii.
Asa a declarat Bibarț.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

TPB wrote here:
Înțeleg că licitația n-a fost bună, înțeleg că unul dintre ele este fostul Autentic mov, dar ne putem bucura că în țara noastră mai există o fabrică de tramvaie cu podea coborâtă! Poate Astra nu-i cel mai bun, fiecare tramvai cu problemele lui, dar e românesc!
Aceste tramvaie, Imperio Civitas, sunt frumos vopsite, cu un interior superb, le ador, pur și simplu îmi plac. Nu locuiesc în Arad, dar îmi pare rău că sunt murdărite de needucați, și că circulă pe sine care ar trebui schimbate.
Întrebarea mea este: de ce nu au fost vopsite în verde, cum sunt celelalte? Sau celelalte de ce n-au fost vopsite în alb cu rosu? Prefer o singură schemă de vopsire, dar să fie aplicată pe toate vehiculele CTP.
La Cluj, ați văzut, toate sunt cu mov și gri...


Fix conceptia asta (plus alte interese) a falimentat industria dupa 89. Nu conteaza calitatea conteaza ca facem. Ei in economia de piata nu merge asa.
Astra trebuie sa bage bani in R&D, in promovare, in design atragator si in materiale mai calitative.
Doar asa pot castiga pe-afara. In tara dupa cum se vede merge oricum, pe pile cunostinte si relatii.

Tu ai vazut imagini din halele Astra? Ia compara-le cu Bozankaya de exemplu ca tot sunt injurati turcii gratuit care pe unde apuca.

Unde sunt banii Blidare? La partid(e)?

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad andrei11

Off topicul îl găsiţi la Club

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

#2214 a fost livrat către CTP și se află în probe:
quiksilver wrote:
A iesit si 2214 in probe, eu l-am vazut doar in poze pe un profil al unui vatman. Era in depou, banuiesc ca l-au scos si la strada. Cred ca de maine sau de luni va putea iesi cu calatori. Din cate mi-am dat seama, 2112 si 2113 au stat foarte putin in probe, poate o singura zi.

Sursa: Tramclub

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Victor92

O sesiune scurta de poze cu 2113 la Gara Aradul Nou ... de zilele trecute ...





















2113 VIN - 01.02.2022.JPG (632.83 KB; downloaded 2830 times)

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

Macar sigla aia sa o duca in secolul 21 daca altele nu.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

Recent, a fost livrat 2215:
De câteva zile a apărut și 2215.

Sursa: Tramclub

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)  • 
Choose destination

Since our 2306 forum members have written 422900 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use