Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 483517 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI bekxy

danutzu_2910 wrote:
Inclin sa cred ce e cumva cum a desenat Skorpishor .... (cam asa mi-am imaginat si eu..)

Me too! Adică... me three :))

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

@Skorpishor.
Da, e logic, asa o sa fie. Eu am vrut sa tratez cele 2 directii ale CB in mod egal ca si importanta, dar se pare ca sensul spre Mogosoaia va fi avantajat fata de sensul spre A1 ( Afumati ).

 


Re: CENTURA BUCURESTI fbsoft

Nu cre k a pus careva problema de smecher la nea Dorel... Sau nu vorbim de acelasi Dorel :)
danielstan wrote:
fbsoft wrote:
In imaginea asta... trecerea la nivel cu acea cale ferata este o invitatie deschisa pentru nea Dodel, care vine cu purcel, din satu Cocotel, prima oara in Bucuresti...
Nu puteau sa o blocheze definitiv cu balize ??? Ori e scump domne'???

Sper ca ai observat ca trecerea peste c.f. este blocata pe partea opusa, deci nea Dorel nu poate sa traverseze... oricat si-ar dori el sa fie smecher.


 


Re: CENTURA BUCURESTI Skorpishor

http://www.click.ro/news/bucuresti/treb ... 69392.html
Au inceput timid se pare sa lumineze trecerile. Era un horor. Sunt de acord ca o mitzi cu creierii varza de la telefonul lipit de cap cand e la volan e o bomba cu ceas, dar si trecerile erau un horor. Chiar cu 40 mi-e groaza ca-mi sare careva (imbracat in negru, bineinteles) in fata masinii pe trecere neiluminata sarind de dupa cine stie ce obstacole direct in noapte (eu trec dimineata pe intuneric, revin seara pe intuneric) si ploaie.
Oricum, parca asta e o regula la noi, mii de lumini care te orbesc si trecerea intunecata si inconstientii care nu realizeaza ca sunt omul invizibil si chiar daca soferul (daca nu are pile) ajunge la inchisoare ei sufera mai tare sau mor putin

 


Re: CENTURA BUCURESTI johnnyh

Cum se circulă zilele astea pe acolo? e blocajul general care era când se lucra pe pod sau e cât de cât decent? Plec vineri pe la 2-3 din Militari spre Botoșani și mă întrebam dacă merge să ocolesc Bucureștiul pe centură sau mai bine trec prin oraș.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

Merge, cu exceptia portiunii A1-Dn7. Te orientezi la fata locului! Iesi prin Uverturii-Chiajna, iar daca la intersectia cu CB este blocaj spre dreapta, tai CB prin Dragomiresti-Sabareni-Chitila-Buftea-Corbeanca-Balotesti! Uite-asa a ajuns rumanul sa foloseasca o noua centura, care pe harta nu exista!  :oops:

 


Re: CENTURA BUCURESTI mihai_tomaro

Exista și pe harta, numai ca trebuie sa dai zoom și chiar sa fi disperat de drumul de zi cu zi. Făceam drumul asta zi de zi când lucram la Zapp în Balotesti. Multa vreme pe porțiunea de la pădurea Sabareni (Râioasa) erau niște cratere care erau aproape imposibil de străbătut fără jeep. Apoi la intrarea in Buftea la buza lacului se lucra , cred ca si acum e asa daca nu ma insel, si trebuia s-o iei prin drumul de șantier care ocolea podul. In rest era o mare relaxare, mergeai de placere pe acolo. (mai era si bariera CFR de la ieșirea din Buftea care stătea când ți-era lumea mai draga și cate 20 de minute, acum mare parte s-a rezolvat)

 


Re: CENTURA BUCURESTI johnnyh

mulțumesc pentru info...în vreo două ore plec. :D Sper să nu am surprize prea mari (de fapt, sper să nu fie ambuteiaj, că oricum surpriză nu ar fi)

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

mihai_tomaro wrote:
Exista și pe harta, numai ca trebuie sa dai zoom și chiar sa fi disperat de drumul de zi cu zi. Făceam drumul asta zi de zi când lucram la Zapp în Balotesti. Multa vreme pe porțiunea de la pădurea Sabareni (Râioasa) erau niște cratere care erau aproape imposibil de străbătut fără jeep. Apoi la intrarea in Buftea la buza lacului se lucra , cred ca si acum e asa daca nu ma insel, si trebuia s-o iei prin drumul de șantier care ocolea podul. In rest era o mare relaxare, mergeai de placere pe acolo. (mai era si bariera CFR de la ieșirea din Buftea care stătea când ți-era lumea mai draga și cate 20 de minute, acum mare parte s-a rezolvat)


Acum nu mai este problema cu Padurea, drumul este ca-n palma, au terminat de reabilitat si trecerea peste dig, cu bariera in schimb, ramane cum am stabilit, daca se fataie vre-o locomotiva de pe-o linie pe alta, sta bariera pusa si cate-o jumatate de ora, fiecare cum ii e norocul!

 


Re: CENTURA BUCURESTI Nightwolf

captiva wrote:
Nightwolf wrote:
Daca ai permis taie-i coltu si arunca-l .. e presemnalizare toata ziua aia ... la ce -- numai ei stiu ... iar intersectia aia numai giratie nu e ...


Am permis de 14 ani. Si am condus circa 250-300.000 km in acest interval, in vreo 20 de tari.
Uite, asta e intersectia de care se vorbea. Mie mi se pare ca e giratie toata ziua (provizorie, la fel ca semnul), dar poate sunt eu batut in cap... Sau poate tii tu neaparat sa confirmi prejudecatile despre politisti - te-o fi incurcat faptul ca nu e perfect circulara :D


Eu nu m-am referit la faptul ca nu ar fi giratie acolo. Eu m-am referit ca nu cunosti categoriile indicatoarelor. Ceea ce este este f grav la experienta care te lauzi ca o ai. Si induci si pe altii in e(o)roare ... acela este un indicator rutier care face parte din cele de presemnalizare sau, pe intelesul tuturor, "fii atent ba ca urmeaza asa ceva!!". N-are nicio treaba cu provizoratul! Alta clasa, alte culori, alte reguli ...

Cat priveste ironia ta, stai calm ca nu ma ataci. Pt ca de aici cred ca 2 sau 3 persoane cunosc diferentele dintre o intersectie tip sens giratoriu, o giratie si o intersectie "circulara" sau "perfect circulara", termeni noi in literatura de specialitate a forumului... App vezi ca intr-o saptamana se schimba iar codul rutier, google can be the best interest of you! ;)

andrei11 wrote:
Sti ca poti face un lucru de 1000 de ori si sa-l faci prost, aiurea, in doru lelii, bla bla bla, bla bla bla ? Sa fi luat examenul de circulatie pe spaga, sa nu fi in stare sa faci o depasire, o parcare, bla bla bla, bla bla bla.
Uite care e problema :
Pentru inceput trebuie sa precizez ca numai  #Dominatrix s-a prins din toti forumisti activi  ce am vrut eu sa spun.
Un sens giratoriu nu e obligatoriu sa fie sub forma de cerc ( in plan ), poate fi si triunghiular si trapezoidal si cu n laturi si o curba aleatoare inchisa, poate fi cum vrea muschii lui de giratoriu. Un giratoriu e un giratoriu daca apare semnul specific de giratoriu, un cerc albastru cu 3 sageti albe sub forma de cerc. Altceva nu ma intereseaza, poate fi si sub forma zaharului candela daca vrei. Semnul care ti l-am spus mai inainte indicafaptul ca se aplica prioritatea de stanga in intersectie, asta daca nu sunt alte semne specifice de reglare a prioritatii. Asta e important,prioritate de stanga.
Revenind la intersectia in cauza - semnul ala sub forma de triunghi cu 3 sageti in el indica faptul ca in urmatorii metrii - 50 -  100 metri, depinde, o sa intalnesc o giratie si trebuie sa casc bine ochii ca e prioritate de stanga in interiorul ei. Deci e un semn prevestitor cum ar veni. Si daca e prevestitor, unde mama masii dupa 50 - 100 metri e giratia aia adevarata ? Asta am intrebat si vad ca numai  #Domix s-a prins. Nu inteleg de ce voi ceilalti nu va prindeti.
Semnul ala pur si simplu nu are ce sa caute acolo.
Ce inseamna un semn de circulatie provizoriu ? Adica se aplica din cand in cand, ca e provizoriu ? Cat timp e pus undeva, un semn de circulatie se aplica. Nu exista semne de circulatie "provizorii".
[/quote]

1. Se pare ca totusi mai sunt si alti useri care nu navigheaza 300.000km prin 20 de tari in ultimii 14 ani si cunosc f bine legea ...
2. Un sens giratoriu este obligatoriu sa aiba cel mult o forma eliptica daca nu circulara. Nu poti face giratie la un hexagon de exemplu ... ca sa-l linistesc si pe captiva, daca nu e "rotund" si are colturi, se poate sparge creeandu-se astfel variantele locale de viraj in scurt, fara interactiune cu centrul intersectiei. Totusi, as prefera daca nu se stapaneste corespunzator fenomenul "intersectie" sa nu aprofundam discutiile.
3. Andrei are dreptate intr-o situatie in cazul unui giratoriu -- daca romanul constructor a fost atat de idiot incat sa puna indicatorul specific la o intersectie in cruce, atunci ne vom chinui sa o abordam ca un sens giratoriu ...
4. Nu exista prioritate de stanga. Evita sa mai folosesti asa ceva!! Un sens giratoriu este un cumul de intersectii dirijate unde drumul prioritar este portiunea unde se efectueaza giratia. Autov. care doresc patrunderea intr-un sens giratoriu sunt obligate SA CEDEZE TRECEREA nu sa acorde prioritate de stanga sau inainte sau alti termeni inventati. Opriti-va din a folosi asa ceva. Regula prioritatii DE DREAPTA se foloseste de drept in intersectiile nedirijate si atat. Restul sunt CEDARI DE TRECERE, exceptie pietonii sau autov. cu regim special.

 


Re: Atenție...! Nightwolf

misterr wrote:
Ca să nu fie confuzii: acel semn e provizoriu (e o „tablă” înfiptă între două borduri), deci în locul lui putea fi orice altceva („Atenție, lucrări”, „Atenție, crocodili”, „Atenție, șopîrle cu două capete” etc.).




Nu exista dom`le asa ceva! Nu exista semne provizorii decat cele TEMPORARE amplasate in zonele de lucrari CE AU CULORI SPECIFICE!!! Acel semn este un INDICATOR PERMANENT DE PRESEMNALIZARE. Ca l-au prins ei cu borduri e altceva, n-are ce se caute acolo! Terminati cu ideea de "semn provizoriu" ...

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

Cred ca glumesti, misterr are perfecta dreptate :
a) In zona de lucrari 50 % din semne sunt puse cu picioarele, ca sa fie, ca sa-ti sugereze ca e o lucrare in zona si sa casti ochii.
b) Indicatorul ala PERMANENT de presemnalizare este pusla mişto ( vezi pct a) ). Spune-ne si noua ce presemnalizeaza indicatorul cu pricina ca eu nu inteleg. Presemnalizare inseamna ca obiectul cu pricina va venii peste 50 - 200 metri. Unde mama masii de giratie este dupa 50 - 200 metri dupa presemnalizare ? Ti-am spus eu - si misterr - cand e santier semnele PROVIZORII sunt puse ca sa fie, trantite acolo. Vorba lui misterr, mai degraba puneau un semn atentie soparle cu 2 capete, sau atentie prostituate, ca la italieni.

 


provizoriu vs. temporar misterr

De asta am spus și eu indicator provizoriu și nu temporar:

• indicator provizoriu = nu va rămîne acolo
• indicator temporar = pe fond galben

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

Atentie  Prostituate
pp.jpg (67.99 KB; downloaded 3118 times)
Articolul
@ misterr. Evident ca ai dreptate, semnul e pe fond alb, asadar nu poate fi temporar. E provizoriu, se vede de la o posta ( de la 20 km ).

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430461 posts in 5344 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use