MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (PLS)

1661 posts, 513469 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Cupe Kelly misterr

Cu alea se excavează pentru pereții mulați...

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie Dominatrix

George wrote:
@sguru: daca in trei ani nu ne plimbi cu metroul, ne suparam...
Care 3 ani, ca numai durata contractului pentru structura de rezistenta e de 30 de luni...Iar conform contractului pentru serviciile de consultanta si asistenta tehnica, durata contractului este de 10 ani (din care 5 ani de la data semnarii contractului pana la data receptiei de terminare a lucrarilor, si restul de 5 ani, perioada de garantie). Deci PIF prin 2015 (varianta Udriste), sau mai degraba 2016...

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

George wrote:
@sguru: daca in trei ani nu ne plimbi cu metroul, ne suparam...dar daca reusiti sa va incadrati in timpul contractual, dau un vin bun, in numele locuitorilor cartierului!  :P

Daca ar fi doar dupa mine...v-as plimba de maine!!! 8-)
si as da eu, nu un vin, ci o champanie! ;) la tot cartierul... :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

Dominatrix wrote:
George wrote:
@sguru: daca in trei ani nu ne plimbi cu metroul, ne suparam...
Care 3 ani, ca numai durata contractului pentru structura de rezistenta e de 30 de luni...Iar conform contractului pentru serviciile de consultanta si asistenta tehnica, durata contractului este de 10 ani (din care 5 ani de la data semnarii contractului pana la data receptiei de terminare a lucrarilor, si restul de 5 ani, perioada de garantie). Deci PIF prin 2015 (varianta Udriste), sau mai degraba 2016...

Hai sa va mai spun ceva, dupa recenta vizita in Polonia...
Cum ne vad 'ceilaltzi':
In Romania, lucrurile 'pornesc greu & anevoios', dar odata pornite, se misca neasteptat de 'alert'... :o  comparativ cu restul UE... :mrgreen:
Da Doamne sa fie asa! si sa 'confirmam' inca o data ca asta e 'stilul' nostru 'specific' si putem sa 'recuperam' totul 'pe ultima suta'...la finish de kinograma... :ugeek:

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie andreym24

Daca traficul va fi deviat ca in poza din reportaj atunci cei care vin pe Panduri dinspre 13 Septembrie si pe Bagdasar dinspre Eroilor si vor sa intre in cartier pe Bd. Timisoara sau pe Drumul Sarii vor avea mari probleme in a negocia curba aceea la 180 de grade. Intr-o zi normala de trafic eu unul ma simt ca la bumper cars atunci cand virez pe strazile bucurestene deoarece multi nu stiu (sau nu vor) sa mentina culoarul pe care sunt.
Curba aceea mi se pare dificil de abordat la orele cu varf de trafic si mi se pare ca si stranguleaza traficul. Mai adaugam in ecuatie si RATB...cei care trec prin zona la ora 17:30-19 stiu despre ce vorbesc (cozile de masini se intdind de la Eroilor pana la Academie, sa nu mai vorbim si de Panduri).

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie andrei11

Ura ! Astazi pe la ora 14,00 Domnisoara Kelly sapa de zor, deci putem nota data asta - 03 Noiembrie 2011 inceputul sapaturilor la "Razoare". Ceea ce nu inteleg eu este directia de sapare, dar in sfarsit. Am fost acolo pe jos, deci am studiat problema in liniste. Totusi de la nivelul solului evident ca ma pot insela, poate iese cineva mai copetent pe forum si ma corecteaza. Celalalt perete mulat unde va fi, mai spre Cotroceni sau spre 13 Septembrie ? Asta presupunand ca ceea ce am vazut eu acolo este un perete mulat al statiei.
Kelly.jpg (177.78 KB; downloaded 2901 times)

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie shoppy

Ce este Kelly? Un tip de utilaj, un producator, sau un producator al carui nume s-a impamantenit ca tipul utilajului??

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

Toate trei...dar ce importantza are...doar nu e topic de 'etimologie'... :shock:
Pentru cei mai 'puristi', la Razoare e o instalatie cu 'bena pe cablu de tip greifer'...pt prima data folosita la metroul din Bucuresti...avantaj esential: abateri foarte mici de la 'verticalitate'... ;)
Instalatiile Kelly 'clasice' erau cu bena greifer 'pe tija'...
OK???

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie shoppy

Nu, nu etimologie, doar nu stiam.

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

Instalatia 'clasica' de Kelly, la Valea Ialomitzei, de la Foretis...

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

Eu am crezut ca 'v-am pus in garda destul' cu 'Bucuresteni, vi se pregateste ceva!'...sau ati ramas fara baterii la mobile??? :o
Ce asteptati ca sa saritzi cu 'instantanee din fuga calului'???
Azi 'atzi ratat momentul'...dar e si maine o zi... ;)

 


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie Aron

In concluzie, cand e va inchide strada Razoare si se va da drumul la noua strada Razoare???

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Discutii - Lucrari PLS Razoare si statia Academie subway guru

Dis-de-dimineatza...
dar e si maine o zi, nu numai ras-poimaine... ;)

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2708 forum members have written 464898 posts in 5803 topics and 542 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use