Topic: Lucrările pe tronsonul București - Constanța
115 posts, 66567 views
📖 Pagination options
- Utilizator anonim
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Utilizator anonim
Fraieri aia care au facut caietul de sarcini, pentru o asemenea lucrare garantia ar trebui sa fie de minim 5-10 ani.
Fraieri aia care au facut caietul de sarcini, pentru o asemenea lucrare garantia ar trebui sa fie de minim 5-10 ani.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
shoppy
Da, fiecre proiect are setul lui de fraieri care sunt scosi de niciunde, dau cu subsemnatul la ce li se baga sub nas si dupaia dispar ca sa vada lumea ca s-au luat masuri, fraieri noi ca nu ne ducem sa le dam foc la masini ca alta solutie nu vad.
Da, fiecre proiect are setul lui de fraieri care sunt scosi de niciunde, dau cu subsemnatul la ce li se baga sub nas si dupaia dispar ca sa vada lumea ca s-au luat masuri, fraieri noi ca nu ne ducem sa le dam foc la masini ca alta solutie nu vad.
-
- Dominatrix
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Dominatrix
Utilizator anonim wrote:Partea proasta este ca, din cate stiu, la toate contractele semnate pana acum pentru reabilitarea coridorului IV, garantia ceruta e aceeasi: 2 ani maxim.
Fraieri aia care au facut caietul de sarcini, pentru o asemenea lucrare garantia ar trebui sa fie de minim 5-10 ani.
- GAC
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
GAC
Deci cu alte cuvinte, sa inteleg ca sectoarele ce au fost date in folosinta in 2009, acum au iesit din garantie, sau cum?
De asemenea, din documentul postat de Dominatrix, reabilitarea trebuia sa permita viteze intre 160 si 200 Km/h pt trenurile de calatori, dar in tot documentul se pomeneste doar de 160 km/h (desi geografia ar permite fara probleme si 200 si chiar mai mult pe majoritatea lungimii acestei cai ferate). Pana la urma, exista sanse sa vedem trenuri ruland si cu 180-200km/h? De asemenea, pana acum s-a circulat cu max 140. Sper ca la anu o sa mergem macar cu 160, sau am cumva sperante desarte?
Deci cu alte cuvinte, sa inteleg ca sectoarele ce au fost date in folosinta in 2009, acum au iesit din garantie, sau cum?
De asemenea, din documentul postat de Dominatrix, reabilitarea trebuia sa permita viteze intre 160 si 200 Km/h pt trenurile de calatori, dar in tot documentul se pomeneste doar de 160 km/h (desi geografia ar permite fara probleme si 200 si chiar mai mult pe majoritatea lungimii acestei cai ferate). Pana la urma, exista sanse sa vedem trenuri ruland si cu 180-200km/h? De asemenea, pana acum s-a circulat cu max 140. Sper ca la anu o sa mergem macar cu 160, sau am cumva sperante desarte?
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
andrei11
Ce are termenul de garantie cu termenul de exploatare al obiectivului ? Cred ca le confundati fara sa vreti. Nimeni pe lumea asta nu ofera termen de garantie = cu termenul de exploatare, in nici un domeniu. Termenul de garantie acopera ( integral ) daca vreti vicii de constructie care trebuie remediate in anumite conditii ( financiare ). Nu stiu, nu ma pricep, dar daca un bolt de fixare nu "crapa" in 2 ani inseamna cu nu are vicii de constructie. Ca el trebuie strans din 5 in 5 luni si schimbat odata la 7 ani asta este altceva si nu are nici in clin nici in maneca cu termenul de garantie al boltului respectiv. Am dat exemplul cu boltul aiurea, inlocuiti cuvantul cu ce vreti voi.
Ce are termenul de garantie cu termenul de exploatare al obiectivului ? Cred ca le confundati fara sa vreti. Nimeni pe lumea asta nu ofera termen de garantie = cu termenul de exploatare, in nici un domeniu. Termenul de garantie acopera ( integral ) daca vreti vicii de constructie care trebuie remediate in anumite conditii ( financiare ). Nu stiu, nu ma pricep, dar daca un bolt de fixare nu "crapa" in 2 ani inseamna cu nu are vicii de constructie. Ca el trebuie strans din 5 in 5 luni si schimbat odata la 7 ani asta este altceva si nu are nici in clin nici in maneca cu termenul de garantie al boltului respectiv. Am dat exemplul cu boltul aiurea, inlocuiti cuvantul cu ce vreti voi.
-
- Dominatrix
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Dominatrix
1) trebuie asigurat un spatiu de oprire suficient in cazul franarii de serviciu. Asta se poate face orin utilizarea de semnale prevestitoare de oprire sau prin echiparea cu un sistem de transmitere a informatiei intre calea de rulare si tren.
b) este necesar un sistem de control automat al vitezei ca sa scoti din ecuatie posibilele erori umane ale mecanicilor, in cazul nerespectarii semnalelor luminoase.
Intrebare: sunt aceste conditii indeplinite pe coridorul IV?
GAC wrote:Exact.
Deci cu alte cuvinte, sa inteleg ca sectoarele ce au fost date in folosinta in 2009, acum au iesit din garantie, sau cum?
GAC wrote:La viteze mai mari de 160 km/h, semnalizarea optica "traditionala" poate fi utilizata cu 2 conditii:
De asemenea, din documentul postat de Dominatrix, reabilitarea trebuia sa permita viteze intre 160 si 200 Km/h pt trenurile de calatori, dar in tot documentul se pomeneste doar de 160 km/h (desi geografia ar permite fara probleme si 200 si chiar mai mult pe majoritatea lungimii acestei cai ferate).
1) trebuie asigurat un spatiu de oprire suficient in cazul franarii de serviciu. Asta se poate face orin utilizarea de semnale prevestitoare de oprire sau prin echiparea cu un sistem de transmitere a informatiei intre calea de rulare si tren.
b) este necesar un sistem de control automat al vitezei ca sa scoti din ecuatie posibilele erori umane ale mecanicilor, in cazul nerespectarii semnalelor luminoase.
Intrebare: sunt aceste conditii indeplinite pe coridorul IV?
andrei11 wrote:Dar cine vorbea de termenul de exploatare? Problema este ca e penibil ca pentru asemenea lucrari sa se ofere o garantie de numai 2 ani.
Ce are termenul de garantie cu termenul de exploatare al obiectivului ? Cred ca le confundati fara sa vreti.
-
- telvanni
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
telvanni
Saptamana aceasta am mers in paralel pe autostradata cu un tren si am vazut ca aveam cca 140km/h. Ce m-a uimit insa a fost norul imens de praf ce ramanea in urma trenului, la un moment dat se circula cu viteza redusa pe autostrada pentru ca nu se mai vedea la mai mult de 50-80 de m.
Saptamana aceasta am mers in paralel pe autostradata cu un tren si am vazut ca aveam cca 140km/h. Ce m-a uimit insa a fost norul imens de praf ce ramanea in urma trenului, la un moment dat se circula cu viteza redusa pe autostrada pentru ca nu se mai vedea la mai mult de 50-80 de m.
-
- Onofrei Sergiu-Gabriel
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Onofrei Sergiu-Gabriel
Depinde ce culoare avea norul de praf. Daca era rosiatic sau maroniu acela provine de la sinele noi montate. Daca era praf alb, atunci provine de la terasament. Si explic fiecare varianta in parte.
Cand sinele sunt noi, au acel strat superficial de rugina, normal pentru piesele de otel, este ros de buzele de bandaj ale locomotivei si vagoanelor. Astfel coroborat cu viteza trenului, se produce acel nor de praf.
Praful de la terasament se starneste atunci cand terasamentul a fost proaspat burat, consolidat, etc. Pietrele rascolite de la fundul terasamentului, pietrele noi asezate si santierul de pe firul celalalt face ca praful sa patrunda oriunde in timp, iar la trecerea trenului sa fie starnit, mai ales daca acesta are viteza mare.
telvanni wrote:
Saptamana aceasta am mers in paralel pe autostradata cu un tren si am vazut ca aveam cca 140km/h. Ce m-a uimit insa a fost norul imens de praf ce ramanea in urma trenului, la un moment dat se circula cu viteza redusa pe autostrada pentru ca nu se mai vedea la mai mult de 50-80 de m.
Depinde ce culoare avea norul de praf. Daca era rosiatic sau maroniu acela provine de la sinele noi montate. Daca era praf alb, atunci provine de la terasament. Si explic fiecare varianta in parte.
Cand sinele sunt noi, au acel strat superficial de rugina, normal pentru piesele de otel, este ros de buzele de bandaj ale locomotivei si vagoanelor. Astfel coroborat cu viteza trenului, se produce acel nor de praf.
Praful de la terasament se starneste atunci cand terasamentul a fost proaspat burat, consolidat, etc. Pietrele rascolite de la fundul terasamentului, pietrele noi asezate si santierul de pe firul celalalt face ca praful sa patrunda oriunde in timp, iar la trecerea trenului sa fie starnit, mai ales daca acesta are viteza mare.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
shoppy
Nu se da chiar asa drumu cu 140 pe sina noua sau nefolosita de cateva luni, pana sa mergi cu 140 deja apare luciul de rulare. Lafel dupa burare, ori compactezi ori mergi o luna mai incet.
Mai e o cauza, daca pe langa sina e un drum de pamant pe care trec vehicule grele astea ridica praf (mai ales ca nu imi amintesc acum cate saptamani a fost ultima ploaie), praf care se poate pune si pe terasament si este zburat cand trece trenul.
Nu se da chiar asa drumu cu 140 pe sina noua sau nefolosita de cateva luni, pana sa mergi cu 140 deja apare luciul de rulare. Lafel dupa burare, ori compactezi ori mergi o luna mai incet.
Mai e o cauza, daca pe langa sina e un drum de pamant pe care trec vehicule grele astea ridica praf (mai ales ca nu imi amintesc acum cate saptamani a fost ultima ploaie), praf care se poate pune si pe terasament si este zburat cand trece trenul.
- adrian
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
adrian
o intrebare am si eu: s-au terminat totusi lucrarile la bucuresti-constanta?
o intrebare am si eu: s-au terminat totusi lucrarile la bucuresti-constanta?
- vancouver
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
vancouver
nu.
de pe forumtrenuri in data de 30.09.2011:
sursa: http://www.forumtrenuri.com/t1637p130-m-800-bucuresti-nord-fetesti-constanta-mangalia
adrian wrote:
o intrebare am si eu: s-au terminat totusi lucrarile la bucuresti-constanta?
nu.
de pe forumtrenuri in data de 30.09.2011:
ravers75 a scris:
Care mai e Stadiul lucrarilor intre Fundulea si Fetesti? va fi gata linia in decembrie?
alexmorph3us a raspuns: Stadiul lucrarilor este in felul urmator:intre Fundulea si Sarulesti lucrarle sunt terminate,intre Sarulesti si Lehliu se circula pe firul I iar pe firul II la podul nou este pusa deja catenara,semnalizarea si tot numai ca se astepata sa se finalizeze lucrarile la gara Lehliu adica linia 1 si 2 de la peron si refacerea peronului care sa includa si pasarela pentru trecerea peste calea ferata.Intre Lehliu si Dor Marunt s-a pus catenara pe firul II dar se astepata ca lucrarile sa se termine in gara Lehliu mai intai ca sa dea drumul pe toata portiunea Sarulesti-Dor Marunt dupa cum ziceam mai devreme.Se mai lucreaza intre Dragos Voda-Ciulnita la firul I la care acum cateva zile se montau firele si deci prin octombrie se va da drumul pe acolo..In gara Ciulnita se lucreaza in continuare si in gara Fetesti s-au inceput de curand cu scoaterea linilor 3,4 si 5 unde modernizarea se va face pe parcurs si va dura ceva deci nu va fi gata in decembrie si nici Ciulnita.In rest totul este gata cu mici exceptii la garile Dalga si Dragos Voda unde pe firul II au mai ramas niste portiuni de cateva sute de metri neschimbate si de care se vor ocupa probabil dupa ce vor termina cu gara Lehliu.
sursa: http://www.forumtrenuri.com/t1637p130-m-800-bucuresti-nord-fetesti-constanta-mangalia
- Mircea Hirjau
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Mircea Hirjau
Fetesti - 17.03.2012
Fetesti - 17.03.2012
Fetesti_01.JPG (74.54 KB; downloaded 7854 times)
Fetesti_02.JPG (79.7 KB; downloaded 7846 times)
Fetesti_03.JPG (72.18 KB; downloaded 7849 times)
Fetesti_04.JPG (69.28 KB; downloaded 7846 times)
Fetesti_05.JPG (67.82 KB; downloaded 7850 times)
Fetesti_06.JPG (75.85 KB; downloaded 7846 times)
Fetesti_07.JPG (70.61 KB; downloaded 7848 times)
Fetesti_08.JPG (68.85 KB; downloaded 7859 times)
Fetesti_09.JPG (65.96 KB; downloaded 7847 times)
Fetesti_10.JPG (70.96 KB; downloaded 7851 times)
- Mircea Hirjau
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
Mircea Hirjau
Continuare
Continuare
Fetesti_11.JPG (73.17 KB; downloaded 7854 times)
Fetesti_12.JPG (90.03 KB; downloaded 7847 times)
Fetesti_13.JPG (89.54 KB; downloaded 7847 times)
Fetesti_14.JPG (86.59 KB; downloaded 7844 times)
Fetesti_15.JPG (83.29 KB; downloaded 7848 times)
-
- sloppy
-
Posted:
-
Re: Lucrari Bucuresti - Constanta
sloppy
Am si eu o intrebare daca poate sa imi raspunda cineva , de ce sunt intarzieri de aprox 40 min (ex. azi Ct-a-Buc. Nord IR 1682 trebuia sa ajunga la 16:46 si a ajuns la 17:30)(16.03.12 IR 1681 Buc. Nord -Ct-a trebuia sa ajunga la 16:43 si a ajuns la 17:20) si multe alte example . Eu circul saptamanal cu trenul spre si dinspre Ct-a si au mereu intarzieri , in zona Lehliu-Fundulea se circula mai incet ca "'ciorile''.
Am si eu o intrebare daca poate sa imi raspunda cineva , de ce sunt intarzieri de aprox 40 min (ex. azi Ct-a-Buc. Nord IR 1682 trebuia sa ajunga la 16:46 si a ajuns la 17:30)(16.03.12 IR 1681 Buc. Nord -Ct-a trebuia sa ajunga la 16:43 si a ajuns la 17:20) si multe alte example . Eu circul saptamanal cu trenul spre si dinspre Ct-a si au mereu intarzieri , in zona Lehliu-Fundulea se circula mai incet ca "'ciorile''.
📖 Pagination options