De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 939341 views
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Cata MCMLXXXVII

Dr2005 wrote:
Cata MCMLXXXVII wrote:
Bai nene... in sectorul 1 se platesc cele mai mari taxe... daca dai banu, nu e normal sa fie mai bine? + sa nu vorbim de rahova, ferentari si berceni... ce discriminare... acolo se arunca gunoiul pe geam... platiti-va taxele mai bine! apoi fiti suparati...


Vai, câtă civilizaţie în sectorul 1... ai fost vreodată pe Str. Poiana Pietrei? Pe Drumul Gării? Astea sunt tot în sectorul 1 şi n-au nici măcar asfalt (bine, P. Pietrei a fost, în cele din urmă, refăcută anul trecut, dar peste linii e drum de PĂMÂNT), să nu mai zic de canalizare, gaze... Dar ghetourile de pe Ion Ionescu de la Brad le ştii? Oare ăia îşi plătesc taxele?

În schimb, te apuci şi arunci cu noroi în celelalte sectoare, că, vezi-doamne, ce civilizaţie e în sectorul 1 şi ce junglă e în alte sectoare. Nu pot să mă pronunţ pentru celelalte sectoare, dar pot să te asigur că, cel puţin sectorul 6, situaţia nu e nici pe departe cum o consideri tu. Şi, apropo, plătim taxe an de an (îţi pot pune la dispoziţie chitanţele pe ultimii ani, eventual adeverinţă de la Taxe şi Impozite şi ANAF că nu am - şi nu am avut vreodată - datorii la stat), dar unii au prea multe fiţe-n cap să recunoască că mai plătesc şi alţii taxe.


Periferia e periferie oriunde, chiar si la Paris. Vorbeam de ansamblu!! N-am aruncat cu noroi, dar nu cred ca vrei sa pui tigania din rahova, ferentari si berceni langa dorobanti, floreasca,primaverii, herastrau etc. Raman la parerea enuntata. Ai trecut de Unirea spre sud, ai iesit din oras.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Cata MCMLXXXVII

Grigore wrote:
Cata MCMLXXXVII wrote:
alex1968 wrote:
O.K. Si atinci noi suntem comunisti cand sustinem ca sectorul proletar 6 ( si 5 si 4) e discrininat? Si fara a suferi de mania persecutiei sau teoria conspiratiei ( in afara de cazul Kenneddy, pentru a cita un fost presedinte) Asta e o intrebare retorica.


Bai nene... in sectorul 1 se platesc cele mai mari taxe... daca dai banu, nu e normal sa fie mai bine? + sa nu vorbim de rahova, ferentari si berceni... ce discriminare... acolo se arunca gunoiul pe geam... platiti-va taxele mai bine! apoi fiti suparati...


Cata, tu esti genul de om pe care-mi place sa-l am in fata, sa ma uit in ochii lui si sa-i zic: "Ia zi acum ce spuneai". Specia asta de giboni cu patriotism local exacerbat, dintre care faci si tu parte, este de obicei o specie apatrida, de oameni stramutati si cam ratati in viata. Si care atunci cand nimereste intr-o gasca despre care stie el ca e cea mai tare, incepe sa se bata cu caramida-n piept si sa le-aminteasca tuturor ce gibon in varf de copac e el, asta desi, cand maimuta-i in copac, ce-l mai tare i se vede fundul rosu, nu mandria ca sta pe creanga. Asemenea maimutei respective care crede ca ea are un merit pentru ca exista copacul sub ea, asa si tu, care probabil esti "imigrant" in Sectorul I, crezi ca ai vreun merit la faptul ca Sectorul I raporteaza un PIB / cap de locuitor ridicat. Si tot ca maimuta, ne strigi celorlalti: "faceti-va si voi copac daca puteti".

Pai, mai draga leguma cu degete cu care tastezi doct, apai afla tu ca Sectorul I execeleaza la PIB  / cap de locuitor din doua motive, nici unul legat de tine:
1. Nu prea are locuitori.
2. Datorita platformelor industriale - ale Bucurestiului, nu ale sectorului 1! - reconvertite in centre de afaceri, foarte multe firme mari, nationale si multi-nationale, au sediul in Sectorul 1

Pe deoparte, munca in acele firme o fac locuitori din tot Bucurestiul, care, spre deosebire de tine, chiar platesc taxe si impozite (ca, apropo, numa' aia care nu platesc urla la ceilalti sa plateasca, c-asa-s gibonii...). Pe de alta parte, cifrele e afaceri raportate de firme la sediul din Sectorul I, la care ei platesc impozite, sunt in multe cazuri cifre de afaceri realizate per Bucuresti sau chiar per tara.

Pana la tine n-am auzit imbecilitatea patriotismului local adusa la nivel de sector. Faptul ca acele firme au sediul in Bucuresti - nu in sectorul I - este meritul si traditia istorica a orasului, nu a unui singur sector. Ca nu-i sectorul I oras in oras. Bucurestiul trebuie sa se dezvolte armonios in ansamblu. De asta este si aberant ca sectoarele au bugete individuale si ca nu exista un buget consolidat la nivel de oras, care sa rezolve problemele bucurestenilor. Ca daca tu gibon cum esti - apropo, tu cum iti zic? sectorunean?! - te nimeresti pe Mihai Bravu sau prin Rahova, tot in Bucuresti esti. Sau crezi ca tie nu ti se poate intampla sa stai in blocaj la Razoare, ori pe Viilor? Ori te pomini ca te gandesti ca Sectorul I sa-si declare independenta?!  :lol:

Frate, multi cazuti in cap in lumea asta....


Ce spun eu si ce spui tu...Educatia aleasa ma opreste sa te trimit la origini, unde meriti. Pana una-alta eu nu te-am insultat; insultele proferate din spatele tastaturii sunt la indemana oricui, cu asta nu demonstrezi decat faptul ca esti un om limitat, din toate punctele de vedere, un om primitiv (pariez ca esti IT-ist). Iti recomand, printre altele, sa mai faci o data clasa I si sa inveti sa scrii corect, pentru inceput. N-am inteles despre ce traditie ''istorica'' a orasului vorbesti in legatura cu sediile unor companii... Apropo de bugete locale, tu aveai de gand sa votezi ideea lui Udrea care viza desfiintarea primariilor de sector, nu? Din cauza romanilor cu ''multa minte'' ca tine a ajuns tara asta pe marginea prapastiei baiete... Ce treaba au blocajele din trafic, de la Razoare sau Viilor, cu gradul de civilizatie superior demonstrat de nordul orasului?  Legat de PIB/cap de locuitor, despre care eu n-am mentionat nimic, dar pentru ca ai adus vorba, iti dau un exemplu: nici PIB-ul Liechtenstein-ului (cauta pe harta Europei sa vezi unde se afla) nu are legatura cu numarul locuitorilor; asta nu inseamna ca statul respectiv nu prezinta un grad de civilizatie ridicat. Eu vorbeam de civilizatie,  dar tu n-ai de unde sa stii ce e aia...Am spus ca in Sectorul 1 se platesc taxe mai mari, sunt preturi mai mari, sunt mai multe investitii private, sunt conditii mai bune de viata (datorita motivelor enumerate). Asta se vede cu ochiul liber. Bati campii si vorbesti cam urat. Si mai esti si de la tara...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Dominatrix

Pentru atacuri personale folositi cu incredere PM.
Cata MCMLXXXVII wrote:
tigania din rahova, ferentari si berceni
Parca vad ca acum vine MirceaG sa puna biciul pe tine pentru aceasta afirmatie. :P
Apropo de bugete locale, tu aveai de gand sa votezi ideea lui Udrea care viza desfiintarea primariilor de sector, nu? Din cauza romanilor cu ''multa minte'' ca tine a ajuns tara asta pe marginea prapastiei
Si e mai bine acum, cand (inclusiv) din cauza organizarii cretine a orasului unele zone risca sa transforme in ghetouri prin polarizarea "bogatiei"? Sau mergem pe premiza ca tot ce vine din partea lui Udrea e prost, fiindca ea e dusmanca acestei minunate capitale, care de 21 de ani se scalda sub primari liberali, taranisti, psd'isti, democrati, independenti sau cum isi mai spun?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Mircea G

Cata MCMLXXXVII wrote:
........Periferia e periferie oriunde, chiar si la Paris. Vorbeam de ansamblu!! N-am aruncat cu noroi, dar nu cred ca vrei sa pui tigania din rahova, ferentari si berceni langa dorobanti, floreasca,primaverii, herastrau etc. Raman la parerea enuntata. Ai trecut de Unirea spre sud, ai iesit din oras.

Nu cunosc daca la discutii libere avem bulina de 18 ani ca primeai o replica pe masura . Prefer sa te ignor .

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

@Grigore. E o diferenta intre a spune "ai afirmat o tampenie" si a spune "esti tampit", asta incercam sa spun de la bun inceput. Forumul e un loc pentru dezbaterea ideilor, nu pentru a ne "discuta" intre noi. De asemenea, mai direct de atat nu am cum sa ma adresez, avand in vedere ca nu stiu daca iti functioneaza mesageria privata. De altfel, acesta e unul dintre motivele pentru care observatiile mele sunt publice.

@Cata. Raspunsurile de genul "ba pe'a matii" nu te califica drept superior celui care te'a atacat.

@All. Daca nu va convine un mesaj, raportati'l (exista buton pentru asa ceva). E mai elegant decat sa va intreceti in "cine da cu mai mult noroi".

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Cata MCMLXXXVII

Mircea G wrote:
Nu cunosc daca la discutii libere avem bulina de 18 ani ca primeai o replica pe masura. Prefer sa te ignor .

Mircea G wrote:
Bai nene,te spargi in rasini ? Chiar nu puteti avea daca nu bun simt , logica ?


Nu vad unde e lipsa logicii, in a compara un loc civilizat, care mai aduce a Uniunea Europeana, cu un loc ''riscant'' sa spunem... Nu spun ca in Rahova stau numai tigani, dar nu e chiar mandria orasului. Daca te-ai suparat, sa fii sanatos. Mai exista si alta opinie in afara de a ta. Poti sa te exprimi liber, in limitele eticii, nu ma deranjeaza... replicile "pe masura" nu fac decat sa imi intareasca spusele...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Hei, aici putetzi sa discutatzi si sa 'va contratzi' despre 'absolut orice', dar nu 'sa va injuratzi'...
Pentru 'sudalme' mergetzi pe 'marginea shantzului'... :evil:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

Sper sa nu ma includeti si pe mine in avertisment ! Eu m-am retras din discutia cu respectivul .... ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Intrebare.
Din cate vad poza de mai jos surprinde aspecte din Piata Universitatii / Bucuresti. Sa ma lamureasca cineva cum se desfasoara circulatia rutiera, parca am fi in U.K. !
girafa.jpg (48.32 KB; downloaded 2669 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" AlexCitelis5399

Posibil ca poza sa fie in oglinda. :?:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Tom

Nu posibil, ci asa este, priveste cu atentie numarul masinii, e invers.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus danielstan

Statul roman, daca a avut norocul sa aiba gaze naturale in subsol, subventioneaza (guvern si primarii) gigacaloria livrata populatiei bransate la sistemul centralizat.
Asta a dus la dezinteresul cetatenilor in a-si anvelopa apartamentele si, deci, risipirea caldurii prin peretii exteriori.
Acesta este alt exemplu de stat social prost gandit.

In loc sa subventionam risipa (conducte subterane fisurate, personal RADET, pereti exteriori neizolati etc.)
mai bine am subventiona chiverniseala: cumpararea de centrale termice, izolarea blocurilor (in realitate, nu pe hartie) etc.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

danielstan wrote:
.........Asta a dus la dezinteresul cetatenilor in a-si anvelopa apartamentele si, deci, risipirea caldurii prin peretii exteriori.
A anvelopa ???? :lol: Nu folositi expresii guvernamentale lipsite de sens . Izolarea termica nu se face asa cum ati vazut dvs , nu inseamna ce ati vazut dvs , mai precis nu inseamna un polistiren " lichit " pe pereti si o decorativa ...
Izolarea termica a unei cladiri neconforme structural poate insemna chiar o crima .

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus danielstan

Se vede ca nu am studii de constructii, deci e posibil sa fi gresit cu anveloparea.
Doar de dragul dezbaterii off-topic: mi-am pus polistiren cu o echipa (la negru) si mi-a scazut consumul centralei termice cu 33%!
Asta inseamna ca apartamentul meu (cu pereti de beton prefabricat, deci mai slab izolator decat caramida) a risipit 33% din caldura timp de 40 de ani, de cand e construit!
Explica, te rog, ce se face gresit in izolarea termica cu polistiren si ce ar trebui facut corect.

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2334 forum members have written 425719 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use