Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 483443 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI misterr

Centura ferioviară a Bucureștilor deocamdată e abandonată și nu știu ce viitor are...
Există un proiect de reabilitare, care presupune construirea a încă 13 stații, pe lîngă cele 14 existente, electrificarea a încă 12km de cale și dotarea cu trenuri noi.
Ar fi trebuit ca în acest an lucrarea să fie gata, dar eu circul zilnic pe centură și pot spune că în realitate sînt slabe șanse să se finalizeze anul ăsta...

Mai multe detalii:

Săgeata Albastră, pe centura Capitalei
Ocolul Bucurestiului cu Sageata Albastra

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Daca tot exista aceasta Centura CF, ar putea fi folosita pentru trenurile interurbane(garnituri de cate trei/patru vagoane un tren- pot fi cuplate si mai multe trenuri- peron inalt, usi pe ambele parti ale vagoanelor, etc), dar mai intai ar trebui facute statiile pentru astfel de trenuri, statii care seamana cu cele de metrou- daca tot fac, sa le faca la standardul UE.
Mai mult, trebuie facut si accesul la peroane: poduri/pasaje/tuneluri pietonale (chiar si peste Centura rutiera) parcari numeroase P+R.
Ar fi o investitie uriasa, dar care merita fiecare banutz :idea:

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Tari articolele alea, unul din 2005, altul din 2008, pana acum s-a facut fix 0 barat.

Centura nu este chiar abanonata, pe Baneasa - Pasarea s-a demontat catenara cu ideea de a o reface iar la Pasajul Otopeni s-au pus stalpi noi, se lucreaza in stilul clasic o sambata/luna.
CFR Calatori e pe Baneasa, unde isi face de cap cu cele mai bune trase ziua.
Privatii isi tin cate un diesel in Chiajna si isi remorcheaza marfarele pe Centura de Sud pana dau de linie electrificata din nou in partea cealalta.
In plus duminica trecuta am vazut o chestie pentru prima oara: trafic de marfa pe Bucuresti - Urziceni, cu diesel bineinteles.
Deci situatia e simpla:
- exista alternativa? - DA
- avem bani? - NU
Pana nu o sa se schimbe ceva din astea 2 nu o sa se faca nimic spectaculos, vezi podul de la Gradistea.

 


Re: CENTURA BUCURESTI misterr

Ești sigur că a fost demontată de ei catenara? După cum arată, senzația mea e că imediat ce s-au prins că a fost scoasă de sub tensiune, "specialiștii în recuperat metale" au venit și și-au făcut treaba... Adică se vede că s-a lucrat la stilul smuls-viteză! Oricum, între timp au crescut copaci între șine, nu se mai circulă de cîțiva ani.

Ideea cu Săgeata albastră pe centură e foarte bună. Eu locuiesc în Berceni (spre capăt, unde "începe porumbul"), iar firma la care lucrez e pe centură, între Otopeni și Tunari. Aș putea lua Săgeata de la IMGB-centură (pînă acolo pot ajunge cu metroul de la Apărătorii Patriei sau cu bicicleta) pînă la stația Otopeni (care e la cîteva sute de metri de firmă), aș face sub 30 minute.

Dar probabil că trebuie să treacă 50 de ani, ca la pasajul Otopeni, pînă ajunge ideea să fie pusă în practică.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Absolut sigur, initial credeam si eu ca au taiat-o romulanii, dar dupaia am vazut drezinele de la electrificare, mai ales ca a fost totul strans frumos si linia eliberata, uite aici o poza a userului zofei (sau cum si-o mai zice) de pe Forumul Vehiculelor cu lucrari in Otopeni:


 


Re: CENTURA BUCURESTI misterr

Mulțumesc pentru poză, asta e chiar în gara Otopeni. Ce-or betona ăia acolo, că alți stîlpi în afară de cei de la pasaj n-am văzut să se pună?

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Fundatiile stalpilor de la catenara.

 


Re: CENTURA BUCURESTI misterr

ok, o să mă uit mîine.

 


Re: CENTURA BUCURESTI ursu

Se pare ca incepe licitatia pentru cele doua tronsoane ramase de construit pentru a face legatura intre A1 si A2.

Articolul e slabut dar retinem ca anuntul privind participareaa la licitatie a fost publicat in Sistemul Electronic de Achi­zitii Publice (SEAP). Mai retinem poate ca finantarea e asigurata integral din bugetul de stat.

http://www.financiarul.com/articol_61776/centura-capitalei-se-modernizeaza-cu-4-milioane-de-euro-pe-kilometru.html

 


Re: CENTURA BUCURESTI gabriels

La Chitila aproape s-a finalizat vopsirea podului.La bretele inca nu se misca nimic.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 48075.html
Ce nu inteleg eu este ca
prima portiune inceputa trebuie finalizata/finisata la standard UE, chiar daca ar fi nevoie de ceva bani si apoi vin si celelalte portiuni Centura. Intai sa termine bine si rapid ce au inceput(si pasajul lipsa, unde e acel sens giratoriu... si...si
Mai sunt curios de 'nodul rutier' A1 Centura Bucuresti. Sper sa nu-l rezolve dupa tiparul stiu 'cum o fi, sa fie gata, se descurca ei'

 


Re: CENTURA BUCURESTI elloyy

ce-mi place mie e cum baga ei subtil sintagma 'capetele de centura' sa zici ca "eh, mai au si ei acolo o bucatica , doua, dar au terminat in mare", cand colo portiunea 'terminata' are cam 22km iar astea 2 impreuna fac doar un pic mai putin, cam 19.5-20 km.

 


Re: CENTURA BUCURESTI ursu

Asa este, elloyy, e stupid cum o prezinta ei, desi, sa zicem ce a mai ramas de contruit pare mai usor de facut decat ce s-a facut (inaugurat, mai putin finalizat) deja.

As face o analogie: la autostrada Transilvania mai sunt de construit sectoarele de capat dinspre Brasov si Oradea, nu?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Dominatrix

elloyy wrote:
ce-mi place mie e cum baga ei subtil sintagma 'capetele de centura' sa zici ca "eh, mai au si ei acolo o bucatica , doua, dar au terminat in mare", cand colo portiunea 'terminata' are cam 22km iar astea 2 impreuna fac doar un pic mai putin, cam 19.5-20 km.
...ca sa nu mai vorbim de cei 32 de km ai centurii de sud, intre A1 si A2, de care nu se mai aminteste nimic.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430453 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use