Topic: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
1728 posts, 394415 views
📖 Pagination options
-
- joker
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
joker
Si cand este mai mult de 1 vagon cum mai stationeaza pe linia de retragere unde este peronul? Abia incape cat de cat integral imperio, dar sa mai existe si 2 vagoane in acelasi timp..
Aron wrote here:
Pentru 32/54 - linia 54 să staționeze pe linia care face accesul la depou (având și peron)
- linia 32 să rămână cum a fost și până acum
Si cand este mai mult de 1 vagon cum mai stationeaza pe linia de retragere unde este peronul? Abia incape cat de cat integral imperio, dar sa mai existe si 2 vagoane in acelasi timp..
- TudorSt
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
TudorSt
La Ghencea mai este o problema: macazul de iesire. Cu totii stim ca se schimba la ranga, deci daca pleaca, sa zicem, 41 alternativ cu 10, o sa fie o permanenta vanzoleala care nu va duce decat la pierdere de timp.
La Ghencea mai este o problema: macazul de iesire. Cu totii stim ca se schimba la ranga, deci daca pleaca, sa zicem, 41 alternativ cu 10, o sa fie o permanenta vanzoleala care nu va duce decat la pierdere de timp.
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
WT_fan06
Am stat câteva zile ca să mă conving de cât de rușinos și ilogic este setul de măsuri pentru devierile de la Basarab.
Să ai o navetă înlocuitoare pentru tramvai care să nu urmeze nici măcar tangențial punctele importante deservite de tramvai și să stea blocată în trafic pe Geniului și Șos. Grozăvești când există un culoar unic nefolosit este la un nou nivel. Ce risipă de autobuze... Cât de ilogic...
Apoi, să ai capetele 44 și 54 care să circule bine, dar să nu fie luată în calcul conectivitatea, este un alt eșec. De la Zețarilor la Basarab (o relație de transport absolut plauzibilă) trebuie să iei 23 + 25 + 105 sau 139 + 105 cu multă răbdare pentru stat în trafic. Linia 54 este inutilă din cauza lipsei de conectivitate de la Sebastian cu liniile 32 și 232 pentru mers în centru. De 610 nici nu mai are sens să vorbesc - o aiureală de linie care nu oprește unde ar trebui și oprește unde nu ar trebui.
Număr minim de transbordări, majoritatea transbordărilor sunt facile, iar vehiculele ar beneficia pe cât de mult posibil de culoare unice. Asta aș fi urmărit eu.
Am stat câteva zile ca să mă conving de cât de rușinos și ilogic este setul de măsuri pentru devierile de la Basarab.
Să ai o navetă înlocuitoare pentru tramvai care să nu urmeze nici măcar tangențial punctele importante deservite de tramvai și să stea blocată în trafic pe Geniului și Șos. Grozăvești când există un culoar unic nefolosit este la un nou nivel. Ce risipă de autobuze... Cât de ilogic...
IMG-20260623-WA0004.jpg (114.96 KB; downloaded 616 times)
IMG-20260623-WA0005.jpg (83.94 KB; downloaded 616 times)
Apoi, să ai capetele 44 și 54 care să circule bine, dar să nu fie luată în calcul conectivitatea, este un alt eșec. De la Zețarilor la Basarab (o relație de transport absolut plauzibilă) trebuie să iei 23 + 25 + 105 sau 139 + 105 cu multă răbdare pentru stat în trafic. Linia 54 este inutilă din cauza lipsei de conectivitate de la Sebastian cu liniile 32 și 232 pentru mers în centru. De 610 nici nu mai are sens să vorbesc - o aiureală de linie care nu oprește unde ar trebui și oprește unde nu ar trebui.
Ce măsuri aș fi luat eu:
1. Reînființată linia 8 (Zețarilor - Dep. Militari)
2. Naveta 610 (Banu Manta - Răzoare) utilizând cât de mult posibil linia de tramvai pe ambele sensuri: opriri la Pod Grozăvești, Iuliu Maniu, Bd. Timișoara (AFI), întoarcere în rondul de la Răzoare, intrat din nou pe linia de tramvai pe Bd. Timișoara și realizată transbordarea la același peron între 8 și 610 la AFI pentru continuarea facilă a călătoriei. Traseul de retur ar fi același.
3. Linia 105:
- mutată pe ambele sensuri pe linia de tramvai între Pod Grozăvești și Bd. Timișoara pentru consolidarea relației de transport și eficientizarea liniei.
- extinsă cu încă o stație pentru a ajunge la Banu Manta (stația comună cu 182).
4. Suplimentate 162 / 163 / 44 în funcție de parcul disponibil.
5. Linia 4 lăsată în pace și linia 10 la Ghencea (nu ai ce-i face).
6. După finalizarea lucrărilor, la Banu Manta, 105 ar rămâne în stația de la bordură, iar 182 ar trece în stația tramvaiului 10, astfel încât călătorii să nu mai fie forțați să opteze fie pentru autobuz, fie pentru tramvai pentru a merge spre Ștefan cel Mare.
Număr minim de transbordări, majoritatea transbordărilor sunt facile, iar vehiculele ar beneficia pe cât de mult posibil de culoare unice. Asta aș fi urmărit eu.
- jiko_adiz
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
jiko_adiz
Pe 610 mi-l imaginam să întoarcă astfel:
Pe 610 mi-l imaginam să întoarcă astfel:
IMG_9787.jpeg (643.67 KB; downloaded 436 times)
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
Costin
@jiko_adiz reciteste-ti mesajul, asa cum ti l-am corectat. Asa ne exprimam pe forum, si avem asteptarea ca toti membrii sa o faca, fara exceptie. Cine nu se ridica la nivelul standardului, este invitat sa isi gaseasca alte comunitati care permit analfabetismul, noi nu o facem.
Mesajul tau original masacra limba romana in mod nepermis. Acesta este un avertisment.
@jiko_adiz reciteste-ti mesajul, asa cum ti l-am corectat. Asa ne exprimam pe forum, si avem asteptarea ca toti membrii sa o faca, fara exceptie. Cine nu se ridica la nivelul standardului, este invitat sa isi gaseasca alte comunitati care permit analfabetismul, noi nu o facem.
Mesajul tau original masacra limba romana in mod nepermis. Acesta este un avertisment.
- nathalael
-
Posted:
-
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)
nathalael
Pierdea și mai mult timp în intersecția de la Sebastian. Tramvaiele pierd foarte mult timp la intersecția Progresului cu 13 Septembrie, ieri am stat 16 minute, iar azi și luni câte 10. 105 este aproape plin de la Afi dimineața, dar face fata(am trecut ceva mai tarziu decât vârful, în jur de ora 10). În schimb,și luni și ieri, la Grozăvești, pe la 5 jumătate am rămas 5-10 persoane care nu am putut urca. Având în vedere ca 93 trebuie sa circule pe autonomie la Apaca, puteau sa il ducă pe la Grozăvești până la gara și sa il lase pe 62 pe cele 6 stații comune de pe Cotroceni și Vulcanescu.
Pierdea și mai mult timp în intersecția de la Sebastian. Tramvaiele pierd foarte mult timp la intersecția Progresului cu 13 Septembrie, ieri am stat 16 minute, iar azi și luni câte 10. 105 este aproape plin de la Afi dimineața, dar face fata(am trecut ceva mai tarziu decât vârful, în jur de ora 10). În schimb,și luni și ieri, la Grozăvești, pe la 5 jumătate am rămas 5-10 persoane care nu am putut urca. Având în vedere ca 93 trebuie sa circule pe autonomie la Apaca, puteau sa il ducă pe la Grozăvești până la gara și sa il lase pe 62 pe cele 6 stații comune de pe Cotroceni și Vulcanescu.
📖 Pagination options
Home page
•
Parent forum:
Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov
•
Choose destination