Topic: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)
110 posts, 38373 views
📖 Pagination options
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)
ByOnu
O completare: B 69 FER face parte din LOT 10, impreuna cu alte utilitare, fiind vandut la licitatia din iulie 2025 ce a avut loc prin BRM.
La finalul saptamanii trecute astepta sa fie ridicat de catre firma de reciclare a fierului vechi, acestia prioritizand preluarea troleibuzelor.
Putem marca, astfel, prima jumatate a lui septembrie 2025 drept finalul penultimului autobuz DAC scund existent (nu doar din Bucuresti, ci din Romania): B 69 FER, fost RATB 1891 pana in anul 2006.
Gabi23 wrote here:
Au mai rămas trei „mohicani” care așteaptă valorificarea iminentă: B 20 FKL, B 66 FRT și B 88 FRT.
O completare: B 69 FER face parte din LOT 10, impreuna cu alte utilitare, fiind vandut la licitatia din iulie 2025 ce a avut loc prin BRM.
La finalul saptamanii trecute astepta sa fie ridicat de catre firma de reciclare a fierului vechi, acestia prioritizand preluarea troleibuzelor.
Putem marca, astfel, prima jumatate a lui septembrie 2025 drept finalul penultimului autobuz DAC scund existent (nu doar din Bucuresti, ci din Romania): B 69 FER, fost RATB 1891 pana in anul 2006.
- alex 19
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
alex 19
Mai multe mașini de intervenții scoase din circulație au trecut mai devreme pe Bulevardul Iuliu Maniu. Pe lângă acestea a mai fost transportat și troleibuzul 5168.
Poza cu caracter informativ.
Mai multe mașini de intervenții scoase din circulație au trecut mai devreme pe Bulevardul Iuliu Maniu. Pe lângă acestea a mai fost transportat și troleibuzul 5168.
Poza cu caracter informativ.
20250915_141123.jpg (1.63 MB; downloaded 1906 times)
-
- moonteanu
-
Posted:
-
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)
moonteanu
Nu inteleg de ce STB nu vrea sa pastreze 1-2 DAC pentru a le face un RK pentru muzeu, mai ales ca ele au fost autobuzele care au reprezentat tara in anii 80-90. Cat despre partea tehnica, nu cred ca este obligatoriu sa le faca functionale tehnic.
Nu inteleg de ce STB nu vrea sa pastreze 1-2 DAC pentru a le face un RK pentru muzeu, mai ales ca ele au fost autobuzele care au reprezentat tara in anii 80-90. Cat despre partea tehnica, nu cred ca este obligatoriu sa le faca functionale tehnic.
-
- Nenea_titi
-
Posted:
-
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)
Nenea_titi
DAC cred că se mai găsesc prin țară, dar nu în stare fericită.
DAC cred că se mai găsesc prin țară, dar nu în stare fericită.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)
shoppy
Ei nu sunt in stare sa protejeze ce au in curtea lor si noi visam sa cheltuiasca bani ca sa cumpere si aduca altele de pe coclauri.
Ei nu sunt in stare sa protejeze ce au in curtea lor si noi visam sa cheltuiasca bani ca sa cumpere si aduca altele de pe coclauri.
-
- ADK
-
Posted:
-
- Mark 66
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
Mark 66
Adk
Salutare, nu cred, mai toate sunt pe platforma Giulești, și Autoutilitarele Dacia Papuc / Pick Up Diesel, Solenza, Super Nova, câteva Roman Diesel-uri, Multicar-urile, masinile scoase din uz și descomplectate. Și multe din autobuzele / troleibuze din flota veche, Ikarus, Iribus, Citaro.
Adk
Salutare, nu cred, mai toate sunt pe platforma Giulești, și Autoutilitarele Dacia Papuc / Pick Up Diesel, Solenza, Super Nova, câteva Roman Diesel-uri, Multicar-urile, masinile scoase din uz și descomplectate. Și multe din autobuzele / troleibuze din flota veche, Ikarus, Iribus, Citaro.
-
- ADK
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
ADK
Din cele 9 inițial transformate pe la mijlocul anilor 2000, doar 3 știu c-au mai rămas în anul 2026 și nicidecum aceleași autobuze, ajungând să spun din păcate niște junghiuri...
Ar trebui măcar unul păstrat așa cum este, adică autovestiar, nu e efectiv niciun fel de DAC în "colecție" pentru expoziții precum SEM. Trebuie recondiționat cei drept dar eu zic că merită, probabil e-n plan, nu am pretenții să se spună dar măcar să se realizeze... chiar rămâneam c-un gol și mai mare dacă nu mai era nici măcar unul...
Ce nu s-a casat sigur știu de Mercedes Citaro, însă vor trebui într-o zi evaporate și ele...
Din cele 9 inițial transformate pe la mijlocul anilor 2000, doar 3 știu c-au mai rămas în anul 2026 și nicidecum aceleași autobuze, ajungând să spun din păcate niște junghiuri...
Ar trebui măcar unul păstrat așa cum este, adică autovestiar, nu e efectiv niciun fel de DAC în "colecție" pentru expoziții precum SEM. Trebuie recondiționat cei drept dar eu zic că merită, probabil e-n plan, nu am pretenții să se spună dar măcar să se realizeze... chiar rămâneam c-un gol și mai mare dacă nu mai era nici măcar unul...
Ce nu s-a casat sigur știu de Mercedes Citaro, însă vor trebui într-o zi evaporate și ele...
- GPS
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
GPS
Ar trebui să mai fie rămase 3. Unul scund și două înalte (66 și 88 FRT). Din păcate ultimul casat, anul trecut, a fost un scund, serie și așa puțin reprezentată în istoria națională.
Ar trebui să mai fie rămase 3. Unul scund și două înalte (66 și 88 FRT). Din păcate ultimul casat, anul trecut, a fost un scund, serie și așa puțin reprezentată în istoria națională.
-
- ADK
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
ADK
Te referi la acesta...
Din păcate, ultimul autobuz scund mai "întreg" original de călători ar fi fost casat prin 2020-21, mai exact 299 al RAT Craiova, asta după ce cineva ar fi încercat salvarea acestuia însă RAT/PMCr nu ar fi vrut să colaboreze.
Te referi la acesta...
Din păcate, ultimul autobuz scund mai "întreg" original de călători ar fi fost casat prin 2020-21, mai exact 299 al RAT Craiova, asta după ce cineva ar fi încercat salvarea acestuia însă RAT/PMCr nu ar fi vrut să colaboreze.
- Mark 66
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
Mark 66
Salutare , astea sunt mașinile rămase și Autobuzele Dac , transformate , 4 sunt , mai exact încă în viață sau care mai există , plus o parte din mașinile românești scoase din uz , Dacia , Roman Diesel etc. Atașez o poză cu ele , nu e poza mea , e luată de pe topic .
Salutare , astea sunt mașinile rămase și Autobuzele Dac , transformate , 4 sunt , mai exact încă în viață sau care mai există , plus o parte din mașinile românești scoase din uz , Dacia , Roman Diesel etc. Atașez o poză cu ele , nu e poza mea , e luată de pe topic .
20240619_122803.jpg (1.68 MB; downloaded 236 times)
- GPS
-
Posted:
-
Re: Maşini de intervenţii ale STB
GPS
Cel scund dintre cele înalte a fost casat, ridicat din Giulești.
Cel scund dintre cele înalte a fost casat, ridicat din Giulești.
📖 Pagination options